Tekst alternatywny

Człowiek Roku 2009

27 stycznia 2010 roku w warszawskim Klubie Palladium odbyła się uroczystość wręczenia nagród przyznawanych przez Redakcję Gazety Polskiej, Redakcję Niezależnej Gazety Polskiej, Redakcję Nowe Państwo i Klubów Gazety Polskiej.

Tegoroczna gala, chociaż bez „hollywoodzkiej” oprawy charakterystycznej dla imprez organizowanych przez dopieszczane przez III RP media, zgromadziła kilkaset osób ze świata kultury i polityki. Wśród zaproszonych znaleźli się członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej z Nowego Dworu Mazowieckiego.

Przypomnijmy laureatów tegorocznych nagród. Funkcjonariusz CBA o pseudonimie „Tomek” został Człowiekiem Roku 2009 Gazety Polskiej. Fundacja PAMIĘTAMY otrzymała nagrodę im. Grzegorza I Wielkiego przyznawaną przez Redakcję Niezależnej Gazety Polskiej i Redakcję Nowe Państwo. Kluby Gazety Polskiej przyznały tytuł Człowieka Roku 2009 Klubów Gazety Polskiej Mariuszowi Kamińskiemu.

Wręczenie /symboliczne/ nagrody agentowi „Tomkowi” poprzedziła prezentacja znanego zapisu rozmowy z posłanką Beatą Sawicką /PO/, w której uderza kontrast lakonicznych odpowiedzi agenta /uhm…/ na kwieciste wypowiedzi „uwiedzionej” posłanki. Wypowiedzi, dodajmy, pełnej epitetów charakterystycznych dla jej formacji politycznej. Uzasadniając przyznanie nagrody Redaktor Tomasz Sakiewicz powiedział – „Nie zważając na polityczną i medialną nagonkę, łapał przestępców z najwyższej półki politycznej. /…/ stał się symbolem bezkompromisowej walki z korupcją. Nagradzamy w ten sposób jego zasługi, ale też wielu bezimiennie ryzykujących życie funkcjonariuszy. /…/ Hałas wokół jego osoby miał więcej wspólnego z linczem niż z popularnością. Niech nasza nagroda choć symbolicznie wyrówna tę dysproporcję.”

Wręczenie przyznanej w tym roku po raz czwarty nagrody Grzegorza I Wielkiego towarzyszyło wzruszające wydarzenie. Laureat nagrody, Fundacja PAMIĘTAMY, odebrała ją z rąk Katarzyny Hejke i Pani Lidii Lwow, 90-letniej dzisiaj sanitariuszki oddziału legendarnego „Łupaszki” – majora Szendzielorza. PAMIĘTAMY to cichy bohater odrodzonej po 1989 roku Polski, która nie tylko stara się odkłamać najnowszą historię naszego kraju, ale jednocześnie ratuje honor wolnej Rzeczypospolitej. Fundacja powstała, by przywracać pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia. Organizowała wystawy, wydawała książki, budowała pomniki. Robiła to, co należało do obowiązków kolejnych rządów RP skupionych, niestety, na przywracaniu utraconego honoru Kiszczakom i Jaruzelskim.

I wreszcie laureat naszej, czyli Klubów Gazety Polskiej, nagrody – Mariusz Kamiński, owacyjnie powitany przez zgromadzonych. Za zmuszenie aferzystów do zejścia z salonów do podziemia, za przywrócenie zasad etycznych w działaniach służb specjalnych, za to że ” /…/ nie dał się zastraszyć, przywrócił znaczenie takim słowom jak uczciwość, lojalność, prawość, odwaga, za to, że przywrócił Polakom wiarę, że można sprawować funkcje publiczne nie idąc na łatwe ustępstwa /…/” otrzymał z rąk Ryszarda Kapuścińskiego tarczę legendarnego Cyda, rycerza, który nigdy nie przegrał. Tarcza jest symbolicznym nawiązaniem do miecza, który Mariusz Kamiński dostał od swoich współpracowników, gdy zdymisjonowany odchodził z CBA. Ryszard Kapuściński wyraził nadzieję, że mając tarczę i szablę z napisem „Nie pękaj” Mariusz Kamiński powróci do służby.

Część artystyczna gali była równie niekonwencjonalna jak atmosfera i dedykacje dla laureatów. Wystąpił zespół DE PRESS wykonujący pieśni „Żołnierzy Wyklętych” w ciekawej, trafiającej do młodego pokolenia rockowej aranżacji. Większość zgromadzonych poznała to wykonanie na koncercie w Muzeum Powstania Warszawskiego i wspomagała artystów swoim może mało profesjonalnym, ale pełnym zaangażowania wsparciem.

Zapraszamy do Klubu Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim!

Ewa Sztejnert

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress