Tekst alternatywny

Mariusz Kamiński Człowiekiem Roku 2009 Klubów Gazety Polskiej


„To strach przed CBA spowodował że mafijne interesy zaczęto omawiać nie na salonach i w zaciszu hotelowych pokoi, ale skrycie na stacjach benzynowych i cmentarzach, to jego funkcjonariusze musieli obwieszać się złotem i posługiwać knajackim językiem, żeby wtopić się w „elity” III RP i skutecznie walczyć z korupcją.”

Mariusz Kamiński Człowiekiem Roku 2009 Klubów Gazety Polskiej

Człowiekiem Roku Klubów „Gazety Polskiej” został były szef CBA pan Mariusz Kamiński.

Od momentu objęcia stanowiska szefa CBA Mariusz Kamiński konsekwentnie walczył z korupcją i złodziejstwem wśród urzędników państwowych i prominentnych polityków. Determinacja, z jaką ujawniał kolejne afery wywołała niespotykaną agresję ze strony niektórych mediów i nieprzychylnych mu polityków. Po objęciu władzy przez PO Kamiński nie dał się zastraszyć, nie poddał się naciskom części elit politycznych i z uporem dążył do wyeliminowania z życia publicznego ludzi, których jedynym celem uprawiania polityki było „kręcenie lodów”. To strach przed CBA spowodował że mafijne interesy zaczęto omawiać nie na salonach i w zaciszu hotelowych pokoi, ale skrycie na stacjach benzynowych i cmentarzach, to jego funkcjonariusze musieli obwieszać się złotem i posługiwać knajackim językiem, żeby wtopić się w „elity” III RP i skutecznie walczyć z korupcją.

Decyzja o przyznaniu tytułu Człowieka Roku Mariuszowi Kamińskiemu zapadła przy pełnej aprobacie członków klubów „Gazety Polskiej”. To dzięki Mariuszowi Kamińskiemu uwierzyliśmy, że można skutecznie walczyć z korupcją, nie ulegać politycznym naciskom, nie iść na polityczne kompromisy, nie dać się zastraszyć. Mariusz Kamiński przywrócił znaczenie takim słowom jak uczciwość, lojalność, prawość, odwaga, przypomniał jakimi zasadami powinien kierować się urzędnik Rzeczpospolitej – patriota. Wyłonił z zapomnienia podstawowe zasady etyczne, przywrócił Polakom wiarę w uczciwość i udowodnił, że można sprawować funkcje publiczne, nie idąc na łatwe ustępstwa.

W 2007 roku Mariusz Kamiński został Człowiekiem Roku „Gazety Polskiej”, wtedy redaktor Katarzyna Hejke powiedziała: „Kamiński i CBA doznali ogromnej nagonki i wielu niesprawiedliwości” (…). Ale myślę, że jest to paradoksalnie bardzo dobra ocena, jaką ta część mediów, która tę nagonkę realizuje, CBA i samemu Kamińskiemu wystawia, bo to znaczy, że to Biuro jest skuteczne”.

Dzisiaj bez jakichkolwiek zmian można powtórzyć słowa redaktor Hejke.

Ryszard Kapuściński.

 


LAUDACJA

Szanowny Laureacie!

Szanowni Państwo.

Od momentu objęcia stanowiska szefa CBA Mariusz Kamiński konsekwentnie walczył z korupcją wśród urzędników państwowych i prominentnych polityków bez względu na ich przynależność partyjną. Determinacja, z jaką ujawniał kolejne afery wywoływała niespotykaną agresję ze strony mediów i nieprzychylnych mu polityków. Po objęciu władzy przez Platformę Obywatelską Mariusz Kamiński nie dał się zastraszyć, nie poddał się naciskom polityków i z uporem dążył do wykrycia przestępstw korupcyjnych i ujawnienia ludzi, których jedynym celem uprawiania polityki jest „kręcenie lodów”. Był co prawda tolerowany przez nową władzę, ale tylko do momentu gdy wykrył afery na jej szczytach. To strach przed CBA spowodował, że mafijne interesy zaczęto omawiać nie na salonach czy w zaciszu hotelowych pokoi, ale skrycie, na stacjach benzynowych i cmentarzach. To funkcjonariusze Mariusza Kamińskiego musieli obwieszać się złotem i posługiwać knajackim językiem, żeby wtopić się w „elity” III RP i przez to skutecznie walczyć z patologiami w życiu publicznym.

Decyzja o przyznaniu tytułu Człowieka Roku Mariuszowi Kamińskiemu zapadła przy pełnej aprobacie członków klubów „Gazety Polskiej”. To dzięki Mariuszowi Kamińskiemu uwierzyliśmy, że można skutecznie walczyć z korupcją, nie ulegać politycznym naciskom, nie iść na polityczne kompromisy i przede wszystkim nie dać się zastraszyć. Mariusz Kamiński przywrócił znaczenie takim wartościom jak: uczciwość, lojalność, prawość i odwaga. Przypomniał jakimi zasadami powinien kierować się urzędnik Państwa Polskiego.

Wyłonił z zapomnienia podstawowe zasady etyczne, przywrócił Polakom wiarę w uczciwość i udowodnił, że można sprawować funkcje publiczne, nie idąc na łatwe ustępstwa. To dzięki działaniom CBA i Mariusza Kamińskiego poziom korupcji w Polsce, choć wciąż wysoki, zaczął systematycznie spadać i to nie tylko na wysokich szczeblach władzy, przy zawieraniu wielkich kontraktów, ale też tam gdzie korupcja jest najbardziej dokuczliwa dla zwykłych ludzi – w urzędach, szpitalach, policji drogowej. Wskazują na to statystyki i badania postrzegania korupcji. I za to jako obywatele jesteśmy wdzięczni Mariuszowi Kamińskiemu.

Szanowny Panie Ministrze

Mamy nadzieję, że jeszcze długo będziemy mogli podziwiać Pana pracę dla Polski, oddanie wartościom i zasadom II Rzeczypospolitej. Wiemy, że bez względu na stanowisko jakie Pan obejmie w przyszłości, praca ta będzie z pożytkiem dla naszego kraju. Jednak nie będziemy ukrywać: liczymy na to, że w przyszłości ponownie zostanie Pan szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego i dokończy porządkowanie Ojczyzny.

Życzymy Panu wytrwałości i siły i zapewniamy, że w każdej chwili może Pan liczyć na nasze wsparcie.

Jesteśmy pewni, że Mariusz Kamiński nie pęka!


 

Film z uroczystości wręczenia nagród przyznawanych przez „Gazetę Polską”