Tekst alternatywny

DZIERŻONIÓW II | Złożyli największą ofiarę. Oddajemy hołd ofiarom tragedii smoleńskiej – 10.04.2024.


Tragedia smoleńska na zawsze pozostanie bolesną kartą w historii Polski. Wywołała ogromny smutek i żal w polskim społeczeństwie. Pamięć o ofiarach katastrofy jest wciąż żywa, a rocznica 10 kwietnia obchodzona uroczyście. Hołd ofiarom co roku oddają Kluby Gazety Polskiej.

Uroczystości rozpoczęły się pod Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny, odśpiewaniem hymnu, przemówieniami okolicznościowymi, złożeniem wiązanek i zniczy. Po czym zgromadzeni przeszli do kościoła pw. św. Jerzego, gdzie została odprawiona w intencji tragicznie zmarłych uczestników delegacji do Katynia msza św.

10 kwietnia to (…) data jednego z najbardziej bolesnych wydarzeń w historii Polski – tzw. katastrofy smoleńskiej, dzisiaj wiemy, że był to zamach. Była to zemsta Putina za Tbilisi z 2008 r. Według Micheila Saakaszwilego winę za śmierć byłego polskiego prezydenta ponosi Rosja i osobiście Władimir Putin. To 14 lat temu samolot prezydencki wraz z 96 osobami na pokładzie nie wylądował. Wszyscy, którzy zginęli, udawali się na 70. rocznicę mordu katyńskiego. Dzisiaj wspominamy ich, a także tych, którzy zginęli w Katyniu. Modlimy się za nich, bo wiemy, że złożyli największą ofiarę na ołtarzu ojczyzny – mówiła witając uczestników spotkania przewodnicząca Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego. Zgromadzeni zostali zapoznani z APELEM Klubów Gazety Polskiej.

Pamięć o poległych jest świadectwem godności narodu.
10 kwietnia 2010 r. doszło do tragedii, w której polegli przedstawiciele polskiego państwa pod przewodnictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Delegacja leciała rządowym samolotem, by uczcić zamordowanych w Rosji Sowieckiej polskich oficerów. Był to ważny obowiązek dla wszystkich władz niepodległej Rzeczpospolitej, obowiązek który wypełnili płacąc za niego swoim życiem.
Śmierć Lecha Kaczyńskiego była ważnym elementem planów Moskwy podboju Europy Środkowo-Wschodniej. Prezydent Polski od początku swojej kadencji przeciwstawiał się rosyjskiemu imperializmowi i jako jeden z niewielu prawidłowo zdiagnozował zagrożenie płynące z Kremla. Przestrzegał przed polityką ustępstw i naiwną wiarą w to, że Rosja będzie przestrzegać cywilizowanych zasad i międzynarodowego prawa.

Z tego powodu, zarówno w Polsce jak i w niektórych ośrodkach za granicą, spadała na Lecha Kaczyńskiego krytyka nie tylko pozbawiona jakichkolwiek racji ale też często podstawowych norm kultury. Spirali nienawiści wobec głowy państwa nie powstrzymała nawet śmierć prezydenta.

Polskie władze oddały śledztwo w sprawie tragedii Rosjanom a same tłumiły jakiekolwiek podejrzenia o zamach.
Dzisiaj mamy pełną wiedzę o tym co rzeczywiście stało się pod Smoleńskiem. Znamy fakty. Niestety główni odpowiedzialni za tę tragedię i jej tuszowanie nie zostali ukarani. Ich wina ciąży na polskiej i międzynarodowej polityce i prowadzi do kolejnych tragedii. Dlatego nigdy nie wolno nam o tym zapomnieć, w imię solidarności z ofiarami ze Smoleńska, w imię solidarności ze wszystkimi ofiarami rosyjskiego imperializmu, w imię prawdy i dla naszego bezpieczeństwa w przyszłości.

Kluby „Gazety Polskiej”

Organizatorzy: Biuro Poselskie PiS, Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II, Obywatelski Ruch Patriotyczny, Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego (główny organizator), Stowarzyszenie Młodych Patriotów w Dzierżoniowie wyrażają serdeczne podziękowania uczestnikom modlitewnego spotkania przy Tablicy Smoleńskiej oraz uroczystości pod Pomnikiem Losów Ojczyzny przy tablicy pamiątkowej ofiar katastrofy w Smoleńsku, odsłoniętej 03 maja 2010 roku, ufundowanej przez mieszkańców Dzierżoniowa. Dzisiaj nasza obecność to głos sumienia w obronie prawdy o zamordowanych uczestnikach delegacji. Nasza obecność tutaj, tak bardzo liczna, jest wyrazem, że nasze sumienie jest wciąż wyczulone na wartości, które przekazywał nam śp. Lech Kaczyński, prezydent RP. Nasze sumienie nie każe nam milczeć, ale wzywa do tego, żeby przyjść tutaj i razem w tym symbolicznym, ważnym miejscu dopominać się poszanowania prawdy o zamachu w Smoleńsku. Jeśli pozwolimy sobie wydrzeć go z naszych serc, to będziemy mieli problemy z szukaniem naszej przyszłości. To właśnie nasza determinacja do promowania i obrony naszych wartości motywuje nas do jeszcze większego zaangażowania w nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego. Wtedy bitwę z reżimem wygraliśmy, ale dzisiaj walka trwa dalej… Walka o Polskę i Polaków, o naszą Ojczyznę. Dziękujemy wam za to żywe świadectwo przywiązania do prawdy.

ŹRÓDŁO