Tekst alternatywny

GLIWICE | 100- lecie III Powstania Śląskiego


GLIWICE | 100- lecie III Powstania Śląskiego

Spotkanie online Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej poświęcone było 100– leciu III Powstania Śląskiego. Przewodnicząca Marta Święcicka przypomniała o spotkaniu Śląskich Klubów Gazety Polskiej w sierpniu 2019 roku w Tarnowskich Górach na uroczystych obchodach 100- lecia Pierwszego Powstania. Przypomniała też broszurę wydaną na tą okoliczność przez Klub z tekstem kol. Lidii Mercik.

Radni Maria Ożga i Łukasz Chmielewski zdali relacje z  dyskusji z radnymi orientacji proniemieckiej w Tarnowskich Górach i Gliwicach, którzy powstania uważają za rokosz lub wojnę domową Ślązaków. Po burzliwych dyskusjach przyjęto uchwały dla uczczenia stulecia III Powstania – w Tarnowskich Górach jednomyślnie, a w Gliwicach przy 1 głosie sprzeciwu i 1 zdaniu odrębnym.

Ustalono delegacje klubowiczów i Strzelców Rzeczypospolitej do zapalenia zniczy i odwiedzenia  pomników oraz grobów Powstańców  Śląskich na cmentarzach w wigilię wybuchu III Powstania; tj. 2 maja 2021. Zapalono znicze pod tablicami pamięci działacza niepodległościowego dr Wincentego Styczyńskiego, zamordowanego w Gliwicach przez szowinistów niemieckich; przywódcy Powstańców  Wojciecha Korfantego na ulicy jego imienia oraz w Golgocie Polskiej. Odwiedzono i zapalono znicze pod pomnikami Powstań Śląskich w Sośnicowicach i w Tarnowskich Górach

Delegacja Gliwicko- Zabrzańskiej Jednostki Strzeleckiej w składzie: st. chor. ZS Jan Grab, st. strz. Paweł Kieś,  strz. Krystian Borkowski i  strz.  Stanisław Grab na cmentarzu Ligota – Zabrska w Gliwicach, oddała hołd poległym powstańcom.

Warto przypomnieć, że w tym samym miejscu, w 2017 roku, Prezydent RP Andrzej Duda oddał hołd tym ośmiu poległym, a na warcie honorowej obok żołnierzy  JW. AGAT stali Strzelcy Rzeczypospolitej.

J.Ś.

Fot. Klubowicze, reprint „Gość Niedzielny” 6.07. 2017.

Klub Gazety Polskiej Gliwice

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress