Tekst alternatywny

Koncert „Jednego serca” w Elblągu z okazji VI Rocznicy „Katastrofy smoleńskiej” (wideo)

Koncert „Jednego serca” w Elblągu z okazji VI Rocznicy „Katastrofy smoleńskiej”

10 kwietnia w  godzinach południowych odbył się koncert zespołu Attacca pt. „Jednego serca” – w sali kameralnej Zespołu Szkół Muzycznych w Elblągu im. Kazimierza Wiłkomirskiego.

– Jutro obchodzimy uroczyście VI Rocznicę niewyjaśnionej dotąd Tragedii smoleńskiej.  Zginęli wtedy synowie i córki naszej polskiej ziemi. My, wciąż zabiegani, chcemy wytchnienia od codziennych obowiązków i szukamy spokoju, ale serce nie znające Prawdy musi być niespokojne. Musi o Prawdę wołać!
Jeden z internautów napisał komentarz do programu telewizyjnego: „ten lot trwa i się nie skończy, dopóki nie poznamy prawdy”.
Na miejscu, dnia 10.04.2010r. rankiem, na polanie filmowanej przez montażystę Sławomira Wiśniewskiego, który brnie przez smoleńskie błoto widzimy rozwinięte węże gaśnicze i strażaków polewających jedno miejsce pianą gaśniczą. Leżą na ziemi drzewa, niektóre mają ślady użycia piły. Szczątki samolotowe nie palą się.
I zadziwiająca rzecz – słychać przez chwilę śpiew ziemby. Tu przypomina mi się taka krótka przypowieść: Zapytał kiedyś uczeń mistrza: – Dlaczego ukrywasz przede mną sekret szczęścia? – mistrz w odpowiedzi zapytał – Słyszałeś śpiew ptaka? – Tak – odpowiada uczeń. – Rozumiesz więc – mówi mistrz – że niczego przed Tobą nie ukryłem” powiedział na wstępie Jerzy Gawryołek.
Podczas występu było wiele wzruszających momentów, a wspaniale dobrane utwory komponowały się ze sobą tworząc niepowtarzalny klimat. Licznie przybyła publiczność nagradzała artystów gromkimi brawami. Były owacje na stojąco i bisy.
Koncert ten był wyjątkowy z kilku względów. Dedykowany był Ofiarom Tragedii smoleńskiej. To pierwszy taki koncert w Elblągu – grali na nim i śpiewali młodzi ludzie, którzy na codzień poza studiami – sami komponują i tworzą coraz to większe dzieła. Są wśród nich wychowankowie elbląskiej Szkoły Muzycznej im. Kazimierza Wiłkomirskiego. Kieruję tu podziękowanie do Dyrekcji szkoły na ręce pana Andrzeja Korpackiego za udostępnienie nowej pięknej sali.

Dziękuję przyjaciołom z elbląskiego Klubu Gazety Polskiej rozwieszających plakaty. Wykonali wielką pracę i panu Zenonowi Knitter za kwiaty. Dziękuję także dyrekcji ZKM i władzom miasta za zgodę na wyklejenie plakatów na przystankach. 

Szczególne podziękowanie. 
Wydarzeniu zorganizowanemu przez Klub Gazety Polskiej w Elblągu i Stowarzyszenie Attacca patronował poseł Jerzy Wilk i Kasy Stefczyka SKOK.

(przew. Jerzy Gawryołek)

Zbigniew Pąsik

wideo: Jerzy Gawryołek