Tekst alternatywny

[niezalezna.pl] | „Trzeba stać w oknie i nie pozwolić go zamknąć”. Elżbieta Witek o zmianie liderowania w Europie


Portal niezalezna.pl relacjonuje panel z Elżbietą Witek podczas Forum Klubów „GP” województwa dolnośląskiego:

– Polska jest największym krajem [regionu], najbardziej predestynowanym, by zapewnić bezpieczeństwo tym mniejszym krajom. One widzą w nas realnego lidera. Liderowanie w Europie przesuwa się z Niemiec i Francji w stronę Polski – powiedziała podczas Forum Klubów „GP” województwa dolnośląskiego marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Podczas wystąpienia na Forum Klubów „Gazety Polskiej” województwa dolnośląskiego, marszałek Sejmu Elżbieta Witek wskazała, że „cały świat podziwia Polskę i Polaków”.

– Wszyscy, którzy jadą na Wschód, najważniejsze osoby świata, prezydenci, premierzy, ministrowie, parlamentarzyści, muszą przyjechać do Polski. Wielu mówi, że miało inne mniemanie o Polsce, teraz widzą, że Polska to piękny, świetnie zorganizowany kraj, a Polacy są fantastycznymi ludźmi. Pokazaliśmy jako pierwsi na świecie, w jaki sposób przyjęliśmy miliony uchodźców z Ukrainy. Wszędzie są obozy dla uchodźców, u nas tego nie ma. Kiedy się zobaczy, jak jest zorganizowanie państwo, jak zorganizowana jest pomoc, przez Polskę idą transporty, samochody ze sprzętem, z żywnością, z pomocą humanitarną, to wszystko funkcjonuje, to znaczy, że państwo działa niezwykle sprawnie, umieliśmy ułożyć współpracę z samorządami, organizacjami, obywatelami. Zrobiliśmy to z potrzeby serca

– powiedziała Elżbieta Witek.

Podkreśliła, że narody Europy Środkowo-Wschodniej doskonale znają Rosję i wiele od niej wycierpiały. – Nam nie trzeba tłumaczyć, czym jest Rosja, doskonale to wiemy – dodała marszałek Sejmu.

– W USA podszedł do mnie Polak, powiedział, że mieszka w Australii od prawie 30 lat, dobrze mu się żyje, ale „cały czas czuję, że nie jestem u siebie. Od momentu wybuchu wojny, i jak zareagowali Polacy, gdy mówię, że jestem Polakiem, wszystkie drzwi się otwierają i mam honorowe miejsce przy każdym stole”. Jesteśmy dumnym narodem, mamy wspaniałą historię i świat Polsce i Polakom zawdzięcza bardzo wiele. Bądźmy dumnymi Polakami, chrońmy nasze wartości, bo strumieniem wlewa się obca ideologia. Dzisiaj toczymy wojnę dwóch cywilizacji – cywilizacji życia i cywilizacji nam obcej, które neguje uniwersalne wartości – podkreśliła Witek.

Pytana następnie przez Adriana Stankowskiego, jak Polska powinna wykorzystać „okno” na arenie międzynarodowej, marszałek Sejmu odpowiedziała: „Trzeba stać w tym oknie i nie pozwolić go zamykać”.

– Dzisiaj, spotykając się z moimi kolegami z różnych państw, każde spotkanie zaczyna się od wielkich podziękowań i wielkich słów uznania dla tego, co robi Polska i Polacy. Każda inicjatywa proponowana przeze mnie, natychmiast jest przyjmowana. Polska jest największym krajem, najbardziej predestynowanym, by zapewnić bezpieczeństwo tym mniejszym krajom. One widzą w nas realnego lidera. Liderowanie w Europie przesuwa się z Niemiec i Francji w stronę Polski

– oceniła.

Witek wskazała, że uruchomiła format spotkań kobiet-przewodniczących parlamentów państw UE. – Jest nas 13, mamy instrumenty, możliwości, a przy tym jesteśmy kobietami, matkami, żonami, babciami i dobrze rozumiemy, co czują uciekające przed wojną kobiety i jak im pomóc. Ten format uzyskał taki aplauz, że moje koleżanki przewodniczące prześcigają się, która zorganizuje kolejne spotkanie. W kwietniu będziemy rozmawiać o niewolnictwie kobiet, handlu kobietami i dziećmi ukraińskimi – powiedziała marszałek Sejmu.

Dodała, że był odzew z Wielkiej Brytanii i zwrócono się z propozycją organizacji w Polsce ogólnoświatowej konferencji poświęconej temu zagadnieniu. 

źródło: niezalezna.pl

zdjęcia: Andrzej Piekarski


2023 I Belka FORUM DŚ