Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ im. J. Olszewskiego | 41. Rocznica porozumień sierpniowych


Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią spotkaliśmy się ponownie, aby uczcić kolejną, 41 rocznicę Porozumień Sierpniowych.
Sądeckie obchody rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej na osiedlu Millenium. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz Zbigniew Biernat, proboszcz sądeckiej parafii Świętego Jana Pawła II. W płomiennym i wypełnionym patriotyczną treścią kazaniu kapłan przypomniał m.in. nauczanie Jana Pawła II skierowane do Rodaków, szczególnie to dotyczące ludzi pracy i solidarności społecznej.
Po Mszy św. zgromadzeni przemaszerowali pod pomnik „Solidarności”, gdzie odbyła się dalsza część obchodów, której przewodniczył Krzysztof Kotowicz, obecny szef sądeckiego oddziału NSZZ „Solidarność”.
Podczas uroczystości Medalami 40-lecia NSZZ „Solidarność” zostali odznaczeni: Andrzej Szkaradek, legenda sądeckiej „Solidarności” oraz ksiądz Czesław Paszyński, proboszcz Parafii Matki Bożej Niepokalanej.
W uroczystościach oprócz członków Solidarności wraz z pocztami sztandarowymi wzięli udział członkowie klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu z przew. Tomaszem Baliczkiem, parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, radni, samorządowcy i mieszkańcy Nowego Sącza.

Nasi klubowicze pamiętali również w tym dniu o zamordowanym w Nowym Sączu przez UB 25 lat temu Zbigniewie Szkarłacie. Zapaliliśmy znicze na jego grobie i odmówiliśmy modlitwę za spokój jego duszy.
Prowadzone śledztwo w sprawie jego śmierci nie przyniosło rezultatów (prowadził je ten sam prokurator, który 2 lata wcześniej postawił go w stan oskarżenia). Okoliczności śmierci były także badane prze Sejmowa Komisję Nadzwyczajną ds. zbadania działalności MSW ale także nie zostały wyjaśnione, do dzisiaj.

Relacja i zdjęcia: Sylwester Adamczyk

Klub Gazety Polskiej Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress