Tekst alternatywny

Ogromna dawka polskiego patriotyzmu w Castel Gandolfo


RELACJA \ VII Zjazd Klubów „GP” Europy Zachodniej

Panele eksperckie, znamienici goście, koncerty, pełna wzruszeń wycieczka na Monte Cassino, zwiedzanie ogrodów papieskich w Castel Gandolfo oraz wiele, wiele rozmów o Polsce – tak w skrócie można opisać VII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej. Oprócz klubowiczów oraz przedstawicieli redakcji udział w wydarzeniu wzięli także m.in. prof. Piotr Grochmalski, poseł PiS Jarosław Krajewski oraz Jan Badowski, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w KPRM.

Na całym świecie istnieją już 502 kluby „Gazety Polskiej” i środowisko to nadal się rozrasta. Klubowicze nie tylko angażują się w propagowanie patriotyzmu w kraju i za granicą, lecz także aktywnie biorą udział w budowie społeczeństwa obywatelskiego, m.in. poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, których fundamentem zawsze jest miłość do ojczyzny. Przykładem takich inicjatyw są zjazdy klubów „Gazety Polskiej”, w których udział biorą także parlamentarzyści, ministrowie oraz eksperci z różnych dziedzin. W miniony weekend odbył się VII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej, a miejscem wyjątkowego spotkania było malownicze włoskie Castel Gandolfo, w którym od XVII w. mieści się letnia rezydencja papieży.

„Polska jest tam, gdzie ludzkie serca biją po polsku”

Zjazd rozpoczął się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie odczytano list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do uczestników wydarzenia. „Jesteście Państwo dowodem na to, że Polska jest tam, gdzie ludzkie serca biją po polsku. I za to pragnę Państwu z całego serca podziękować. Proszę przyjąć wyrazy mojej ogromnej wdzięczności za wszystko, co uczyniliście i co czynicie dla Polski, za Wasze, Drodzy Przyjaciele, wieloletnie wysiłki i starania na rzecz dobra wspólnego, za ofiarną i wytrwałą pracę w dziele budowania Rzeczypospolitej naszych marzeń oraz za dawanie świadectwa wartościom fundamentalnym dla naszego kręgu kulturowego oraz naszej narodowej tożsamości” – napisał prezes PiS do klubowiczów „GP”.

Pierwsi goście zjazdu

Spotkanie w Castel Gandolfo swoją obecnością zaszczycił Gian Luigi Ferretti, dyrektor ds. stosunków międzynarodowych włoskiego chrześcijańskiego związku zawodowego UGL. Mówił on o pozytywnych stosunkach polsko-włoskich opartych na wierze i miłości do ojczyzny, wskazywał, że Giorgia Meloni, z którą jego organizacja jest blisko, zawsze ciepło wypowiada się o Polsce.
Na zjazd przybył także ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, który powiedział, że w spotkaniach z członkami klubów „Gazety Polskiej” w różnych rolach uczestniczy od 13 lat. Przypomniał też postać św. Jana Pawła II, jednocześnie podkreślając, że ambasadorowie różnych państw mówią o Janie Pawle II „nasz papież”.

Panel ekspercko-dziennikarski

Następnym punktem zjazdu był panel ekspercko-dziennikarski, którego gościem specjalnym był Jan Badowski, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Kancelarii Premiera. Podkreślił on, że potencjał demograficzny Polonii i Polaków na Wschodzie powinien być wykorzystany. – Takie narzędzie, które powstało, czyli Karta Polaka, ma na celu sprowadzanie Polaków ze Wschodu, z drugiej strony działa cały system zachęt do studiowania w Polsce, a później być może do pozostania u nas na stałe. Druga droga jest taka, że mogą wrócić do swoich krajów i opowiadać, jak Polska się zmieniła. Część osób, które wyjechały w latach 80., 90., pamięta Polskę, w której żyło się bardzo ciężko – mówił Badowski. Przekazał również, że w ostatnich latach spora grupa Polaków, która dotychczas żyła na Wyspach Brytyjskich, zdecydowała się na powrót do ojczyzny.W panelu uczestniczył także prof. Piotr Grochmalski, który opowiedział o postawie Niemiec wobec wojny na Ukrainie, ale też wobec Polski. – Obsesja Niemiec na punkcie Polski jest w tej chwili tak głęboka, jak obsesja Rosji na punkcie Polski – ocenił prof. Grochmalski. – Jesteśmy jedynym państwem, które doświadczyło tak skrajnej formy ludobójstwa – dodał.
Kolejnym prelegentem był Jarosław Krajewski, który w swojej wypowiedzi skupił się na sprawach bezpieczeństwa. – Na podstawie oficjalnych danych NATO jedynie 7 państw w ubiegłym roku przeznaczyło 2 proc. PKB na obronność, w tym Polska. Takie państwa jak USA, Wielka Brytania, Grecja, Litwa, Łotwa, Estonia wywiązały się ze zobowiązania, że w ciągu 10 lat zwiększą nakłady na obronność do 2 proc. PKB – przekazał.
W panelu uczestniczyli także red. Tomasz Sakiewicz, red. Piotr Lisiewicz, red. Adrian Stankowski i autor tego tekstu – Jan Przemyłski.

Łzy pod Monte Cassino

Drugiego dnia zjazdu uczestnicy udali się na lekcję historyczną na wzgórze Monte Cassino, na którym w 1944 r. miały miejsce tak ważne dla losów II wojny światowej wydarzenia, a główną rolę w nich odegrali polscy żołnierze. Przewodnikiem tej wycieczki byli red. Tomasz Łysiak, szef działu historia „Gazety Polskiej”, oraz ks. Łukasz Kotarba z Rzymu. Oprócz zwiedzania słynnego klasztoru klubowicze złożyli również kwiaty oraz zapalili znicze na Polskim Cmentarzu Wojskowym na Monte Cassino, gdzie znajduje się m.in. grób gen. Władysława Andersa i jego małżonki, a także weszli na słynne wzgórze 593, gdzie znajduje się pomnik 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Monument upamiętnia 1115 żołnierzy poległych w kampanii włoskiej.
– Poprzez kontakt czytelników z dziennikarzami, którzy na co dzień piszą w naszych mediach, tworzymy więź i wspólnotę. Na tych spotkaniach dzieją się rzeczy bardzo ważne. Rozumiemy się wzajemnie, czujemy, żartujemy między sobą. Drugą istotną rzeczą jest to, że tę wspólnotę tworzymy na bazie wspólnego doświadczania piękna naszej historii. Byliśmy pod Monte Cassino, złożyliśmy kwiaty na polskim cmentarzu, poszliśmy szlakiem bojowym 2 Korpusu Polskiego. Wszyscy przeżyliśmy coś razem, wzruszaliśmy się. Takie momenty są bezcenne i to one nas cementują – powiedział nam red. Łysiak po powrocie z wycieczki.
Zwieńczeniem drugiego dnia Zjazdu był koncert patriotyczny Pawła Piekarczyka, dr. Aleksandra Nowaka, ks. Józefa Ślazyka i Adrianny Pilarskiej.

Ogrody papieskie

Trzeciego i ostatniego dnia zjazdu klubowicze uczestniczyli we mszy św. koncelebrowanej przez ks. Łukasza Kotarbę. Następnym punktem planu było zwiedzanie ogrodów w letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo.
– Każde spotkanie Polaków, którzy są rozsiani po całym świecie, jest bardzo ważne, bo pomimo różnic kulturowych w krajach, w których aktualnie mieszkają, oni nadal zachowują w sercu polskość. Wyjazd na Monte Cassino i niedzielne spotkanie przy Eucharystii to był czas dobrej refleksji nad tym, co Polskę stanowi i co ma nas budować – mówi „Codziennej” ks. Kotarba.
Z kolei dr Aleksander Nowak, szef rzymskiego klubu „GP” i współorganizator zjazdu, podkreśla, że takie spotkania umacniają Polonię. – Jeśli widzisz drugiego człowieka, który ma podobne poglądy, kieruje się w życiu podobnymi ideami, a jednocześnie na co dzień mieszka setki czy tysiące kilometrów dalej, to bardzo umacnia. Poprzez bycie razem umacniamy też naszą polonijną przyjaźń – podkreśla dr Nowak.
Swoją opinią na temat zjazdu podzielił się z nami również szef klubu „GP” z Paryża Andrzej Woda. – Ten wyjazd był bardzo owocny, pełen ciekawych wydarzeń, lekcji historii, refleksji i wzruszeń. Odwiedziliśmy miejsca ważne dla naszej historii, odwiedziliśmy też te, w których bywał Jan Paweł II. To był bardzo dobry czas – mówi Andrzej Woda.

Za pomoc w organizacji zjazdu dziękujemy Przewodniczącemu Klubu „Gazety Polskiej” w Rzymie Aleksandrowi Nowakowi oraz Annie Szerakowskiej i klubowiczom. Ogromne podziękowania za prawdziwie polską gościnność na włoskiej ziemi, wyrozumiałość i wszelką pomoc składamy na ręce ks. Tadeusza Rozmusa SDB Dyrektora i Kapelana Ogrodów Papieskich oraz Proboszcza Parafii Papieskiej S. Tommaso da Villanova w Castel Gandolfo oraz wszystkim pracownikom za pomoc. Szczególne podziękowania składamy ks. Łukaszowi Kotarbie z Rzymu za ogromne wsparcie i okazane dobro oraz pomoc w organizacji wyjazdu na Monte Cassino.

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023″

Autor: Jan Przemyłski

źródło: ww.gpcodziennie.pl


2023 Włochy - Belka