Tekst alternatywny

Polacy z Prużan, Mozyrza, Narowli, obdarowani!

Dnia 26 stycznia 2018r. punktualnie o godzinie 20.00 wyruszył konwój z darami dla naszych rodaków z Białorusi. Wcześniej rozpoczął się ich załadunek o 17.00 w Toruniu, o 17.50 w Złejwsi Wielkiej, o 18.30 w Bydgoszczy. Tu najpierw pakowano upominki zgromadzonych w biurze Posła Tomasza Latosa później w siedzibie Bractwa Inflanckiego. Dary zebrane w SP Czarnwo wcześniej zostały przewiezione do Bydgoszczy. Załadunku dokonywało 10 wolontariuszy w tym organizator zbiórki Krystian Frelichowski i Wielki Mistrz Bractwa Inflanckiego Stefan Pastuszewski. W tym roku udało się zebrać między innymi: bajki dla dzieci, plecaki szkolne, piórniki z wyposażeniem, płyty, konserwy, pendrajwy, słodycze, czapki zimowe, rękawice, szale, kożuszki,  gry edukacyjne, płyty z polskimi filmami i piosenkami, dziesiątki długopisów, cztery worki rozkosznych pluszaków.

Mimo obaw, trudnej rozmowy z celnikami w godzinach nocnych przekroczono granicę w Terespolu. Prawo białoruskie pozwala na przewóz 50 kg na jedną osobę. W konwoju brało udział sześć osób co oznacza, że można zabrać było 300 kg. Organizatorzy nie ważyli darów, ale biorąc pod uwagę pełną przyczepę i wypełnimy do granic możliwości bus można było się spodziewać, że  limit ten został przekroczony.  W godzinach południowych czasu białoruskiego konwój dotarł do Prużan, gdzie witał ich ks. Wincenty Siewruk (dawny proboszcz z Narowli, wielokrotnie odwiedzający Bydgoszcz,  Złąwieś Wielką z młodymi parafianami).

Tam też o godzinie 14.00 czasu białoruskiego wręczano część podarków,  i odbyło się wspólne śpiewanie kolęd.   Późnym popołudniem ksiądz pokazał i miasto, w którym jest pełne śladów polskości.  Uczestnicy konwoju spędzili  noc rozlokowani u parafian. Rankiem 28 stycznia wyruszyli do Mozyrza, gdzie około 14 rozdawali kolejne podarki. Czekali tu na nich między innymi uczestniczki wakacji spędzanych w  szkole w Złejwsi Wielkiej i Bydgoszczy.  Mozyrz i Narowla to tereny bardzo mocno doświadczane przez zawirowania dziejowe, Polsce zostały zabrane podczas pierwszego i drugie rozbioru, wróciła tu, ale tylko na kilka miesięcy w 1920r. Wraz z nastaniem Rosji sowieckiej, zamknięto na 75 lat wszystkie kościoły katolickie, zakazano rejestracji polskich imion, zabroniono nauki języka polskiego, a na dodatek dotknął je wybuch elektrowni w Czarnobylu, utrzymuje się tam nadal wysokie promieniowanie . Ksiądz proboszcz Jerzy Prokopiuk ma pod opieką w sumie 4 parafie. Są to Mozyrz, Narowla (razem 350 polskich rodzin,) Gruszewka ( 50   polskich rodzin), Kalinkowicze (30 polski rodzin).  Ks. Jerzy powiedział , że od ostatniej wizyty nic się nie zmieniło, jedyną pomocą, która do nich dociera jest ta organizowane przez bydgoskie kluby Gazety Polskiej,  Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości i młodzieżowy klub GP z Torunia. Późnym popołudniem delegacja udała się do 80-letniej Pani Mainy Szmorgun, która przez 25 lat była Prezesem Związku Polaków na Białorusi oddziału w Mozyrzu. Jej imię to kara za patriotyzm rodziców. W czasach Związku Radzieckiego rodzice zawieźli małą Mainę na daleką Litwę, bo tylko tam był kościół katolicki. Na chrzcie nadali jej polskie imię. Po powrocie na Białoruś władze odmówiły jego rejestracji, opiekunowie nie zgodzili na  wskazania imienia rosyjskiego bądź białoruskiego. Rzecz się działa w maju więc jak mówi Pani Szmorgun „tak na pośmiewisko” władze nadały jej nieistniejące imię pochodzące od nazwy miesiąca, w którym to się działo   Pani Maina wielokrotnie spędzała wakacje w Bydgoszczan i Złejwsi Wielkiej, teraz gdy już zdrowie jej na to nie pozwala więc delegacja z tych terenów przybyła o niej. Gorące powitanie, wspólne śpiewanie Roty, Sokołów i wielu innych polskich pieśni na koniec łzy rozstania. Wieczór i część nocy spędzona na wielogodzinnych rozmowach z księdzem Jerzym Prokopiukiem.

Uczestnicy konwoju:

Marcin Pieńkowski –kierownik wyprawy, przewodniczący młodzieżowego klubu Gazety Polskiej, wolontariusz Szkolnego Koło Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Złejwsi Wielkiej.

Pozostali uczestnicy:

Maciej Koziołocki – Dyrektor biura Posła K. Czabańskiego

Szymon Róg – radny, Dyrektor biura europosła Kosmy Złotowskiego

Beata Szwed – wolontariuszka SK PTSM  w Złejwsi Wielkiej

Bartłomiej Giziński – pełnił  rolę tłumacza

Arkadiusz Szopski – kierowca

 

Organizatorem i koordynatorem akcji był Przewodniczący bydgoskiego klubu GP Krystian Frelichowski

Koordynatorem akcji w Toruniu przewodniczący młodzieżowego klubu GP Maciej Stawiski

Organizatorzy:

Fundacja Prawa Nauki i Przedsiębiorczości

bydgoski klub GP

toruński młodzieżowy klub GP

Szkolne Koło Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Złejwsi Wielkiej, SP Czarnowo Solidarni2010, Bractwo Inflanckie, stowarzyszenia Idee Solidarności 1980-89, Przymierze,

Akcje wspierali

Posłowie Tomasz Latos, Krzysztof Czabański, Jan Ardanowski oraz Europoseł Kosma Złotowski

         Akcja wręczonyia darów  Polakom z Białorusi właśnie dobiegła końca. Od  teraz zaczynamy przygotowania  to organizacji wakacji dla młodych Kresowiaków z Mozyrza i Narowli. By móc rozpocząć rezerwacje noclegowych, pozyskiwania różnego typu atrakcji musimy zebrać środki potrzebne na wyżywienie gości (noclegi pozyskujemy darmowe). Dlatego już teraz apeluję o wpłaty np. po 5, 10, 15 zł miesięcznie na konto

Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości

  1. Magazynowa 1

85-790 Bydgoszcz

(KRS: 0000504066)

nr konta: 46 2490 0005 0000 4530 2892 6303

tytułem: Darowizna na  wakacje polskich dzieci z Białorusi

Od stycznia tego roku 1% z naszego podatku można przekazywać na Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości wraz z którą od kilku lat organizujemy wakacje dla polskich dzieci z Białorusi jak i transporty darów dla naszych rodaków z Kresów. Dodam, że fundacja nie zatrudnia żadnych pracowników, Prezes jak zastępca pracują społecznie!

Przy wypełnianiu PiT-u wystarczy wpisać numer KRS fundacji

: KRS 0000504066

 

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA W IMIENIU POLAKÓW Z PODOLA ZA ZŁOŻONE DARY SKŁADAMY

DARCZYŃCOM INDYWIDUALNYM ORAZ :

POCZCIE POLSKIE, ENERGI, LOTTO, A TAKŻE KLUBOWI GAZETY POLSKIEJ Z SANDOMIERZA I SK PTSM Z CZARNOWA I ZŁEJWSI WIELKIEJ

fotografie i filmy Szymon Róg

u Pani Mainy Szorgun

w Mozyrzu

TVP Bydgoszcz

http://bydgoszcz.tvp.pl/35792366/zawiezli-dary-dla-polskich-rodzin-na-wschodzie

Klub Gazety Polskiej Bydgoszcz
Młodzieżowy Klub Gazety Polskiej Toruń

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress