Tekst alternatywny

Polonia w USA uczciła Święto Wojska Polskiego. Nie zabrakło członków Klubów „Gazety Polskiej”


Wczoraj w całej Polsce trwały uroczystości związane ze świętem Wojska Polskiej, ale nie zabrakło ich także poza granicami kraju. W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Polonia amerykańska uczciła Święto Żołnierza. Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło członków Klubów „Gazety Polskiej”.

Jak mówił konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki tegoroczne wydarzenie było wyjątkowe z kilku powodów. Można było powrócić do tradycyjnych obchodów w pełnym wymiarze ograniczonym w minionym roku z powodu pandemii Covid-19. Odbyły się one w setną rocznicę powstania Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP).

„SWAP dba nie tylko o weteranów, którzy często potrzebują pomocy, ale też o pamięć ważnych wydarzeń w historii Polski i Stanów Zjednoczonych. Przypomina o bohaterskiej postawie Polaków w wielu bitwach o niepodległość Polski”

– powiedział Kubicki.

Oddano również hołd mieszkającym w Ameryce bohaterom, uczestnikom walk podczas II wojny światowej. Konsul wspomniał niedawno zmarłych weteranów: Stefana Skielnika, Jana Kulskiego, a wcześniej w tym roku Mariana Dordorynka i Antoniego Chrościelewskiego.

„Mamy do czynienia z odchodzeniem pokolenia świadków przełomowych momentów historii. Dlatego spoczywa na nas obowiązek pamiętania o ich dokonaniach i krzewienia pamięci, której byli świadkami”

– podkreślił konsul.

Wezwał do obrony wartości o które walczyli i wciąż walczą nasi przodkowie: „Uświadamia nam to, że wolność nie jest dana na zawsze. Należy o nią cały czas walczyć. Podczas takich wydarzeń jak dzisiejsze w Amerykańskiej Częstochowie możemy razem przypomnieć sobie o tych wartościach i ludziach, którym zawdzięczamy wolność” – mówił Kubicki.

Wskazywał też na znaczenie Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, Korpusu Pomocniczego Pań, Sokolnictwa i innych organizacji, w tym kombatanckich, które przyczyniły się do niepodległości Polski.

Na uroczystość Święta Wojska Polskiego – Święta Żołnierza w Doylestown, w stanie Pensylwania przybyli też m.in. gen. bryg. Cezary Wiśniewski, attaché obrony, wojskowy, morski i lotniczy przy ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz płk Jarosław Oleśkiewicz, doradca wojskowy w stałym przedstawicielstwie RP przy ONZ w Nowym Jorku, a także p. o. naczelnego komendanta SWAP Tadeusz Antoniak, który równocześnie jest przewodniczącym Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii.

Byli harcerze i przedstawiciele organizacji polonijnych. Pod tablicą z sercem Ignacego Jana Paderewskiego, na grobie prezesa Związku Sokolstwa Polskiego i pierwszego szefa SWAP, dr. Teofila Starzyńskiego , pod pomnikiem Matki Bożej Hetmańskiej oraz Husarza złożono wieńce.

Źródło: www.niezalezna.pl