Tekst alternatywny

Polonia z Nowego Jorku protestowała przeciwko działaniom Niemiec

W niedzielę przed Stałym Przedstawicielstwem Niemiec przy ONZ odbyła się kolejna już demonstracja Polonii z Nowego Jorku i New Jersey. Setki osób – pod przewodnictwem Solidarnych2010 i Klubu Gazety Polskiej z Nowego Jorku, z inicjatywy parafian od Świętego Macieja na Queensie – wyrażali sprzeciw wobec postawy Niemiec wobec Polski.

„Wyrażano opinię, że rząd niemiecki  kompromituje naród niemiecki, ponieważ nie tylko, że nie dba o bezpieczeństwo swoich obywateli, ale również nakłada im kaganiec stosując cenzurę. Działanie polityków niemieckich narażają Niemców na ostracyzm i osamotnienie w Europie, ponieważ antagonizują inne narody wobec obywateli niemieckich” – informuje portal niezalezna.pl Witold Rosowski.

Podkreśla, że „Polska nie jest ani pierwszym, ani jedynym przykładem takiego działania, chociaż właśnie w naszym kraju jest ono najdotkliwiej odczuwane. Wszyscy mówcy byli zgodni co do tego, że to Polska jest obecnie najbardziej demokratycznym krajem Europy, że to Polska obrała w wyborach system, jedyny w Europie, a może i na świecie, oparty na prawdzie. Protestujący rozpoczęli manifestację pod Misją Niemiec odśpiewaniem „Roty”.

Zrodził się również pomysł powołania Polsko-Amerykańskiego Komitetu w sprawie odszkodowań wojennych (Polish-American Reparations Committee). Osoby, mieszkańcy USA, których rodziny, przodkowie, dziadkowie zostali poszkodowani w wyniku działań wojennych wynikłych z inwazji Niemiec i Rosji, po złożeniu świadectw cierpienia swoich lub swoich bliskich, wystosują pozew zbiorowy wobec państwa niemieckiego. Powstały Komitet ma zebrać świadectwa i rozpocząć przygotowania do pozwu.

Zebrani wyrazili również poparcie dla nowego polskiego rządu, a szczególnie dla działań Ministerstwa Spraw Zagranicznych. „Wyrażono nadzieję, że droga reform placówek dyplomatycznych będzie kontynuowana. Obecni zaapelowali do MSZ, aby przywrócił Polski Instytut Kulturalny w Nowym Jorku  służbie Polsce. W liście do MSZ w tej sprawie zebrano już prawie 1000 podpisów nowojorczyków” – informuje nas Witold Rosowski.

Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich obecnych na Specjalną Mszę Świętą w języku polskim, która odbędzie się 10 kwietnia w Katedrze Świętego Patryka na Manhattanie. – Intencją  Mszy będzie 1050 lat Chrztu Polski oraz 6 rocznica Zamachu Smoleńskiego – informuje Witold Rosowski.

 Foto.: fot. Maciej Rusiński, Klub Gazety Polskiej Nowy Jork
Źródło: http://niezalezna.pl/76981-polonia-z-nowego-jorku-protestowala-przeciwko-dzialaniom-niemiec
NowyJork_2016_02_28_1 NowyJork_2016_02_28_2
NowyJork_2016_02_28_3

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress