Tekst alternatywny

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI | Rozpoczęcie warsztatów muzyczno-plastycznych „Powstanie muzyką i obrazem pisane” (wideo, galeria)


W poniedziałek, 19. lipca rozpoczęły się patriotyczne warsztaty artystyczno-muzyczne, które tematycznie związane są z przypadającą niedługo rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Sam pomysł dojrzewał od kilku lat: co roku Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim organizuje akcje sprzątania grobów powstańców pochowanych na naszym miejscowym cmentarzu. Pojawiały się pytania, kim byli ci ludzie, jaka była ich rola w powstaniu, dlaczego osiedlili się tutaj? Co roku 1 sierpnia organizujemy także marsz pamięci powstańców Warszawskich, śpiewamy wówczas pieśni powstańcze, a na uprzątniętych i udekorowanych biało-czerwonymi opaskami grobach zapalamy znicze. W nasze działania chętnie włączają się Piotrkowianie, także dzieci i młodzież. I to oni zaczęli nas pytać o powstanie Warszawskie. Widzimy, że szkoła nie do końca wypełnia swoje zadanie w tym zakresie, chcąc uzupełnić te luki w wychowaniu patriotycznym postanowiliśmy zaproponować warsztaty wakacyjne. Celem zajęć jest przybliżenie historii powstania, sylwetek młodych powstańców, ich motywacji oraz radości z pozyskania choć skrawka wolności i trudów podejmowanych przez mieszkańców Warszawy każdego dnia powstania. Nie będą to jednak nudne wywody historyczne! Poznawanie historii będzie odbywać się poprzez aktywne działanie dzieci i młodzieży w sferze muzycznej, artystycznej, literackiej i nie tylko. W planie jest także spotkanie z historykami IPN-u i zwiedzanie muzeum Powstania Warszawskiego. Już pierwszego dnia uczestnicy warsztatów poznali dwie pieśni powstańcze, a młodzi muzycy akompaniowali nam na gitarach i ukulele. Tak powstał ponad 20-osobowy zespół wokalno-instrumentalny. Ponadto dzieci przygotowały prace plastyczne inspirowane poznanymi pieśniami i dowiedziały się, jaki związek z powstaniem mają tygrys i parasol. Najmłodsi kolorowali parasole, a chłopcy malowali czołgi. Wysłuchaliśmy też opowiadań z książki pt. „Fajna ferajna”, dowiadując się o zadaniach najmłodszych powstańców. Chcemy, by uczestnicy warsztatów byli świadomi, że wśród powstańców było wielu kilkunastolatków, a więc osób w ich wieku, że dzieciństwo podczas powstania Warszawskiego wiązało się dla wielu dzieciaków z walką z okupantem, że nawet tacy mali powstańcy wykazywali się odwagą i odegrali bardzo ważną rolę w Powstaniu Warszawskim, choćby w zakresie łączności.

Cieszymy się, że nasza propozycja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu. Mamy dzieci z osiedla Wierzeje, ale także z innych części Piotrkowa, a także z okolicznych miejscowości. Już teraz zapraszamy na koncert, będący podsumowaniem dwutygodniowej pracy uczestników –  30. Lipca, kościół św. br. Alberta w Piotrkowie na Wierzejach, godz. 19.00. Dziękujemy Łódzkiemu Urzędowi Marszałkowskiemu, który wspiera nas finansowo i organizacyjnie w tym przedsięwzięciu, a także łódzkiemu oddziałowi KOWR za zdrowy poczęstunek. Organizatorem całości dwutygodniowych warsztatów jest Fundacja Klubów Gazety Polskiej.

Warsztaty są BEZPŁATNE
Organizatorem jest Fundacja Klubów „Gazety Polskiej”
Partnerem Wydarzenia jest Województwo Łódzkie
Wsparcia udzieliła Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Polska Smakuje

Plakat - Warsztaty muzyczno-plastyczne