Tekst alternatywny

Rugowanie z IPN ludzi J. Kurtyki

Gliwice 28. 06.2014r.

 

Szanowny Pan dr Łukasz Kamiński

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

ul. Wołowska 7

02-675 Warszawa

Z niedowierzaniem, bólem i troską  o przyszłość odebraliśmy wiadomość o odwołaniu dr. Andrzeja Drogonia.

Od 7 lat korzystaliśmy z pomocy Dyrektora Drogonia we wszystkich przedsięwzięciach historycznych podejmowanych w Gliwicach. Oddział IPN w Katowicach zaczął wyraźniej istnieć w przestrzeni publicznej Śląska po przyjęciu stanowiska dyrektora przez dr. Andrzeja Drogonia, który stopniowo i konsekwentnie rozszerzał działalność IPN na nowe obszary, np. integralnie związane z losami Górnoślązaków deportowanych do łagrów ZSRS w 1945r.

Jego obecność na uroczystościach historycznych, na konferencjach, na wystawach, na cmentarzu żydowskim, na trasach śmierci więźniów oświęcimskich, przy apelach poległych w „Śląskim Katyniu”, w lesie pod Borutami i wielu innych – była pewna. Nie odmawiał zaproszeniom, jeśli tylko nie kolidowały z obowiązkami służbowymi. Nie odmawiał pomocy przy organizacji uroczystości historycznych – nam na przykład  przy odsłanianiu tablic pamiątkowych Wojciecha Korfantego /2007 r./, gen. Fieldorfa „Nila” /2009r./, 24 tablic „Golgoty Polskiej”, z pierwszą w świecie tablicą smoleńską /18.04. 2010r./.

Lista dokonań jest długa i zapewne dobrze znana Panu Prezesowi, ale jedno niewymierne, a najważniejsze, to to, że widzieliśmy stopniowy wzrost zainteresowań młodzieży niektórymi dziedzinami działalności katowickiego IPN.

Spodziewać mogliśmy się odznaczeń, dyplomów lub innych form uznania dyrektora katowickiego IPN dr Andrzeja Drogonia, ale nigdy odwołania ze stanowiska i to nagle bez podania przyczyny – co daje pole najdziwniejszym domysłom.

płk  lek. Jan Święcicki

Przewodniczący Społecznego Komitetu

Pamięci Bohaterów Narodowych

 

Marta Święcicka – Przewodnicząca

Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej

 

…………………………………………

<martajanek@autograf.pl>

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress