Tekst alternatywny

SUWAŁKI | 76 Rocznica Obławy Augustowskiej w Gibach


Klub Gazety Polskiej- Myśli Patriotycznej w Suwałkach brał aktywny udział w organizacji 76 Rocznicy Obławy Augustowskiej 11.07.2021 r. w Gibach.
Najpierw Msza Św. za ponad 2 tys. Ofiar Obławy Augustowskiej, która była ludobójstwem żołnierzy rosyjskiej armii czerwonej na członkach Armii Krajowej i ludności cywilnej z powiatów suwalskiego, augustowskiego i sokólskiego, już po zakończeniu II wojny światowej – w lipcu 1945 r. Następnie przemarsz z kościoła na miejsce pamięci – symboliczny cmentarz Ofiar Obławy Augustowskiej. Byliśmy z naszym patriotycznym banerem: Klub Gazety Polskiej- Myśli Patriotycznej w Suwałkach- Strefa Wolnego Słowa.
W uroczystości brali udział przedstawiciele prezydenta i premiera RP oraz dyrektor Instytutu Pileckiego, który z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego odkupił Dom Turka w Augustowie z prywatnych rąk, w którym było więzienie antyludzkiego rosyjskiego nkwd w czasie Obławy Augustowskiej – miejsce kaźni Polaków. Powstanie w nim Muzeum Obławy Augustowskiej w Augustowie.

Grzegorz Kubaszewski przewodniczący Klubu Gazety Polskiej- Myśli Patriotycznej w Suwałkach