TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 14.06.2023 r.
Magazyn „Kierunek Zachód” na TVP Polonia przybliżył widzom sylwetkę Andrzeja Wody w programie pt. „Ambasador Polskości – Andrzej Woda”. Magazyn przedstawia bieżące wydarzenia społeczne, kulturalne i religijne, w których bierze udział zachodnioeuropejska Polonia.
Pogram promuje sylwetki Polaków, którzy na emigracyjnym gruncie rozsławiają dobre imię Polski. Tym razem przybliżył postać i zasługi Andrzeja Wody, działacza społecznego mieszkającego w Paryżu od 1985 roku, przewodniczącego klubu „Gazety Polskiej”, który jest organizatorem różnych wydarzeń i inicjatyw, spotkań, debat czy prezentacji artystycznych, mających na celu umacnianie więzi społeczności polskiej we Francji. Gdy Andrzej Woda mieszkał w Polsce, był działaczem NSZZ „Solidarność”. Po przyjeździe do Francji zaangażował się w pracę na rzecz Biura Solidarności w Paryżu, a po 1989 roku rozpoczął współpracę z klubem „GP”. Jak powiedział w programie TVP Polonia: „Jesteśmy sympatykami »Gazety Polskiej«, jej sposobu myślenia i spojrzenia na losy ojczyzny. Uczestniczymy w tym wszystkim, co dzieje się w kraju. Wprawdzie jesteśmy, jak się śmiejemy tutaj, największym województwem, najbardziej oddalonym od Polski, ale jesteśmy częścią Polski i wszystko, co się w kraju dzieje, śledzimy dokładnie, uczestniczymy w tym wszystkim, pomagamy, jak tylko możemy”. W programie pokazano, że Klub „Gazety Polskiej” w Paryżu ma na swoim koncie wiele sukcesów we współpracy z Francuzami. Ocalił od zniszczenia pomnik Jana Pawła II z widniejącym na nim Krzyżem w Ploërmel. Odnowił płytę Solidarności przy placu Inwalidów, będącą symbolem polsko-francuskiej przyjaźni. To tu odbyła się pierwsza manifestacja po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Podarował Złotą Koronę Matce Boskiej i Dzieciątku Jezus znajdującym się w polskim kościele. Andrzej Woda powiedział również: „Można się tylko cieszyć, życzyć Polonii i klubowi »Gazety Polskiej« w Paryżu, żebyśmy dalej mogli działać, utrzymywać kontakt z krajem, i mam nadzieję, że na starość będziemy wracać do Polski”.
Liczna grupa członków Klubów „Gazety Polskiej” zgromadziła się 3 czerwca w Sali Kolumnowej Sejmu RP, gdzie odbyło się publiczne spotkanie i konferencja poświęcona dorobkowi rządu Jana Olszewskiego – pierwszego rządu RP po 1945 roku wybranego w całkowicie wolnych wyborach. Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, ministrowie w rządzie Jana Olszewskiego, zaprosili Kluby „Gazety Polskiej”, parlamentarzystów i wszystkich polskich patriotów zdecydowanych bronić niepodległości Polski.
Odbyła się kolejna edycja eventu poświęconego polskim siłom zbrojnym pod hasłem: „Wojsko Polskie – na straży Wolnej Europy”. Organizatorami wydarzenia były Młodzieżowy Klub „Gazety Polskiej” Warszawa-Mokotów oraz Muzeum Wojska Polskiego we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, a jednym z jego patronów medialnych był portal Niezalezna.pl. Przewodnicząca Młodzieżowego Klubu „Gazety Polskiej” Warszawa-Mokotów Agnieszka Terczyńska w rozmowie z portalem podkreśliła, że wydarzenie to ma charakter cykliczny. Jak czytamy na portalu niezalezna.pl: „Podczas organizowanego przez nas trzeciego już eventu poświęconego polskiej armii, będzie możliwość zwiedzania Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej razem z przewodnikiem. Będą różne stoiska tematyczne, pokazy udzielania pierwszej pomocy i nowoczesnego sprzętu wojska polskiego oraz liczne atrakcje dla najmłodszych. Wisienką na torcie będzie prezentacja czołgu Leopard A2 oraz transportera opancerzonego Rosomak. Goście będą mogli skosztować, jak smakuje tradycyjna wojskowa grochówka, a chętni – zapisać się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Chcemy też pokazać, że jesteśmy solidarni z Ukrainą, że wspieramy Ukrainę w walce z rosyjskim agresorem, w związku z tym wśród naszych gości znajdą się przedstawiciele ukraińskiej ambasady” – powiedziała Agnieszka Terczyńska.
W gminie Nowe Piekuty w Izbie Tradycji Regionalnej Rolnictwa pod koniec maja odbyło się długo oczekiwane wydarzenie „W hołdzie rodzinom Żołnierzy Wyklętych”. Na spotkaniu zgromadziło się około 100 osób. Była to jedyna jak dotąd okazja do oddania czci rodzinom żołnierzy podziemia antykomunistycznego w Polsce. W wydarzeniu uczestniczyli klubowicze „Gazety Polskiej” im. Żołnierzy Niezłomnych z Białegostoku.
W Sali Konferencyjnej w siedzibie Zarządu Regionu NSZZ„Solidarność” w Białymstoku, na zaproszenie Klubu „Gazety Polskiej” Białystok – Centrum im. Żołnierzy Wyklętych, odbyło się spotkanie z salezjaninem, ks. dr. Jarosławem Wąsowiczem. Historyk opowiadał o działalności Żołnierzy Niezłomnych oraz o życiu ks. abp. Antoniego Baraniaka.
W Górze zapłonęły znicze w rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, który zginął z rąk komunistycznych oprawców 25 maja 1948 roku. Tadeusz Tutkalik, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” im. rtm. Witolda Pileckiego – Góra Śląska, przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczna Góra i harcerze z Góry zapalili symboliczne znicze pod obeliskiem rotmistrza na skwerze jego imienia w Górze przy ul. Armii Polskiej.
W Akceleratorze Kultury w Kaliszu na zaproszenie tamtejszego Klubu „Gazety Polskiej” odbyła się projekcja filmu „Naszość – tylko dla nienormalnych”. Gościem wydarzenia był dziennikarz Piotr Lisiewicz, który po projekcji opowiedział o poznańskiej antysystemowej grupie happeningowej Naszość. Odpowiadał też na pytania obecnych na projekcji widzów.
W Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie odbył się koncert Jana Pietrzaka pt. „Dziękuję Ci, Polsko”. W koncercie uczestniczyli klubowicze „Gazety Polskiej”. Artysta wykonywał piosenki, przeplatając je krótkimi komentarzami, anegdotami ze swojego życia i wspomnieniami wydarzeń związanych z przebiegiem jego kariery artystycznej.
Na zaproszenie Izabeli Kloc, posłanki do Parlamentu Europejskiego, Klub „Gazety Polskiej” w Tarnowskich Górach II im. Wojciecha Korfantego udał się do PE w Brukseli. W czasie pobytu w parlamencie rozmawiano o sprawach szczególnie ważnych dla naszego kraju. Jednoznacznie stwierdzono, że musimy być silni i walczyć o swoje. W imieniu przewodniczącego Krystiana Podzimskiego, Klub „Gazety Polskiej” w Tarnowskich Górach II im. Wojciecha Korfantego serdecznie dziękuje pani poseł Izabeli Kloc za trud i pracę dla Polski oraz wytrwałość w działaniach na rzecz naszego kraju.
Ryszard Kapuściński