Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Forum Klubów „GP”


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 22.03.2023 r.

Forum Klubów „GP”

W Pensjonacie SANATO w Busku-Zdroju odbyło się Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Świętokrzyskiego. To nowa inicjatywa środowiska klubowiczów, zrodzona podczas rozmów na dwóch ostatnich zjazdach klubów „Gazety Polskiej” w Spale.

Okazuje się, że nawet sześciodniowa dyskusja nie jest w stanie wyczerpać wszystkich tematów, które nurtują mieszkańców poszczególnych województw. Dlatego postanowiono organizować dodatkowe fora we wszystkich województwach w Polsce, na które zapraszani będą lokalni politycy, prezesi ważnych dla regionu zakładów przemysłowych oraz dziennikarze Strefy Wolnego Słowa.

Oficjalnego otwarcia Forum Klubów „GP” Województwa Świętokrzyskiego dokonali: redaktor naczelny „GP” Tomasz Sakiewicz, prezes Klubów „GP” Ryszard Kapuściński, prezes Forum S.A. Beata Dróżdż, prezes Fundacji Klubów „Gazety Polskiej” Ewa Wójcik, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” Busko-Zdrój Katarzyna Gadawska.

W Busku-Zdroju oprócz znamienitych gości wzięło udział liczne grono klubowiczów reprezentujących miejscowe kluby „GP”. To ludzie, którzy identyfikując się z podstawowymi wartościami etycznymi i moralnymi, pracują dla swoich małych ojczyzn i rozwiązują problemy trapiące ich najbliższe otoczenie. Reprezentują tę patriotyczną część społeczeństwa, która widzi zagrożenia, jakie mogą wkrótce dotknąć Polskę.

Gościem honorowym spotkania była europoseł Beata Szydło. Jak napisano w portalu niezalezna.pl: „Niezwykły czas przed nami” – powiedziała była premier, rozpoczynając spotkanie z klubowiczami.
Podkreśliła, że ostatnie lata były trudne z powodu COVID-u czy wojny. „Do tego wszystkiego mamy bulwersujące wydarzenia, pokazujące, w którym kierunku PO i Tusk chcą prowadzić politykę. Hejtu, agresji, niszczenia wartości. Naszym obowiązkiem jest bronienie dobrego imienia Jana Pawła II, wartości, na których zbudowany jest świat. Musimy pokazać, że jest środowisko, które nie pozwoli zawłaszczyć symbolu, jakim jest Karol Wojtyła, święty Jan Paweł II. To współczesny fundament, na którym nasz świat jest zbudowany”– powiedziała Beata Szydło. „Dobrze, że są takie środowiska jak Kluby »Gazety Polskiej«, które potrafią mówić o trudnych sprawach i bronić naszych wartości, naszych zasad” – stwierdziła Beata Szydło. Odniosła się również do Marszu Papieskiego, który współorganizują Kluby „Gazety Polskiej”: „Granica została przekroczona. 2 kwietnia na pewno trzeba pokazać nasze wsparcie, poparcie i manifestację naszych uczuć, wartości, polskości. Niszczenie Jana Pawła II to niszczenie Kościoła, chrześcijaństwa, wartości. To też niszczenie polskości”.

Wśród zaproszonych gości na Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Świętokrzyskiego obecny by ł także wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, który został zapytany o rozmowę, jaką MSZ odbyło z ambasadorem USA Markiem Brzezińskim. Jak czytamy w dzienniku „Gazeta Polska Codziennie”, wiceszef MSZ podkreślił, że „chyba każdy uczciwy Polak powinien stanąć w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II”. – Dlatego te ż pan minister Zbigniew Rau uznał, że konieczna jest rozmowa z ambasadorem amerykańskim w tej sprawie, bo jak wiemy, telewizja TVN jest własnością firmy amerykańskiej – powiedział Piotr Wawrzyk. – Obok tego kłamliwego ataku na naszego wielkiego rodaka drugim bardzo ważnym aspektem sprawy jest to, że telewizja TVN i te wszystkie media, które się włączyły w tę kampanię, de facto działają na rzecz Federacji Rosyjskiej – dodał wiceszef MSZ.

Jednym z gości na spotkaniu z Klubami „Gazety Polskiej” z województwa świętokrzyskiego był Oskar Szafarowicz z kanału „Okiem Młodych”, działacz PiS i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas rozmowy z klubowiczami mówił, że list, w którym zaapelowano o wyrzucenie go z Uniwersytetu Warszawskiego, był podpisany także przez niektórych wykładowców, a nawet podawany do podpisu na wykładach.

Opowiedział też, w jaki sposób osoby o prawicowych poglądach są stygmatyzowane na warszawskiej uczelni. „Zaczyna si ę pierwsze 15 minut zajęć o prawie rzymskim, czyli o zamierzchłej przeszłości. I studenci słuchają o tym, że żyjemy w »dyktaturze Kaczyńskiego«, gdzie jest gwałcona konstytucja, gdzie nie ma trójpodziału władzy. Tam sytuacja jest na tyle odwrócona, że wykładowcy próbują przekonać, iż to PiS łamie wolność słowa i zawłaszcza debatę publiczną” – mówił Szafarowicz.

Za organizację Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Świętokrzyskiego dziękujemy całemu klubowi „Gazety Polskiej” w Busku–Zdroju, przede wszystkim za pomoc w organizacji Katarzynie Gadawskiej i jej mężowi Krzysztofowi Gadawskiemu. Dziękujemy klubowiczom Rafałowi Wiśniewskiemu, Andrzejowi Ciężarkiewiczowi, Jolancie Sadkowskiej, Teresie Romańskiej oraz dr Sławomirowi Włodarczykowi. Podziękowania również za organizację i wsparcie Ani i Ewie Wójcik, Beacie i Waldemarowi Dróżdż. Dziękujemy za gościnność, wyrozumiałość i wszelką pomoc w murach Pensjonatu Sanato oraz wszystkim pracownikom za pomoc i wsparcie.


TARNOBRZEG | Liczna grupa klubowiczów „Gazety Polskiej” z Sandomierza i Tarnobrzega uczestniczyła w spotkaniu z europosłanką PiS, byłą premier Beatą Szydło, która spotkała się z mieszkańcami Sandomierza. Wśród patriotycznej atmosfery i biało-czerwonych barw pani premier przypominała, że jest na służbie Polski i Polaków, że Polska to nasz wspólny dom, nasze wspólne dobro i łączy nas wspólna o niego troska. Wielki był to zaszczyt dla klubowiczów „Gazety Polskiej” móc spotkać się z politykiem tak wielkiego formatu i klasy.

PARYŻ | Na zaproszenie Ambasady RP w Paryżu, z inicjatywy współorganizatora, przewodniczącego Klubu „Gazety Polskiej” w Paryżu, pana Andrzeja Wody, przybyli goście z Warszawy, aby rozmawiać z francuską Polonią o Żołnierzach Wyklętych. Bożena Szczuka-Martin tak relacjonuje to spotkanie: „Gośćmi byli m.in. prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN-u i szefa Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u. Podczas dwóch dni udało się odwiedzić pięć szkół polonijnych, gdzie spotkania z młodzieżą były żywymi świadectwami zaawansowanych prac o Żołnierzach Wyklętych. Uczniowie mogli posłuchać opowieści o bohaterach walki, którzy ginęli za prawdę, za wolność ojczyzny; wzbudziły one fenomenalny odbiór i reakcje wśród młodych słuchaczy. Odbyło się również spotkanie w ambasadzie RP, które zgromadziło ponad 140 osób z różnych środowisk polonijnych. Charakter spotkania i rozmowy prowadzone z zaproszonymi gośćmi rozbudziły zainteresowanie tematem Żołnierzy Wyklętych i są pretekstem do kontynuacji rozmów w naszych domach, aby pamięć o nich łączyła pokolenia w duchu prawdy historycznej. Instytut Pamięci Narodowej dostarczył liczne publikacje książek, niech będą one dla nas wszystkich zachętą do dzielenia się w naszych francuskich środowiskach autentyczną historią o tych, o których świat miał zapomnieć. Ostatni dzień pobytu gości rozpoczęto uroczystą Mszą świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych, w kościele Świętej Genowefy w Paryżu, z udziałem chóru Totus Tuus, który piękną oprawą uświetnił Eucharystię. Ukłon i podziękowanie w stronę naszych wspaniałych gości za podjęty trud i osobiste zaangażowanie, oraz Ambasadzie RP w Paryżu i parafii św. Genowefy za umożliwienie ich zorganizowania”.

MYŚLENICE | 10 lat temu w podkrakowskiej miejscowości Myślenice powstał klub „Gazety Polskiej”. Założycielem, a zarazem pierwszym przewodniczącym był Jarosław Szlachetka: późniejszy poseł na Sejm, obecnie burmistrz miasta i gminy Myślenice. Od tego czasu klub prężnie działa, zapraszając ciekawych gości i biorąc udział w licznych patriotycznych i historycznych wydarzeniach. Uroczystości „urodzinowe” rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Po mszy św. zaproszeni goście przeszli do Domu Para finalnego. Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie obecny przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Myślenicach, Michał Rudkowski, przedstawił w krótkiej prezentacji najważniejsze kierunki działania klubu w ciągu minionych 10 lat: od spotkań z ciekawymi gośćmi, przez upamiętnianie ważnych rocznic, po szeroko pojęte działania patriotyczne. Gościem jubileuszowego spotkania był redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Redaktor Sakiewicz poruszył liczne aktualne tematy. To były niezwykle udane urodziny, w których wzięło udział i było zaangażowanych ponad 200 osób!


ZAPROSZENIA KLUBOWE


Piotrków Trybunalski – zaproszenie na spotkanie z szefem działu historia „Gazety Polskiej” Tomaszem Łysiakiem pt. „160 lat od powstania styczniowego”. 29 marca 2023 roku, godz. 18, sala Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim – Centrum Rozwoju Edukacji, ul. Wojska Polskiego 2.

24–27 marca 2023 roku – zapraszamy na 8. Rajd w 103. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku Australia – Pamiętamy! Katyń 1940 – Smoleńsk 2010. Cały program i trasa rajdu na stronie www.klubygp.pl


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl


GazetaPolska_2023-03-15