Kluby „Gazety Polskiej” w całym kraju pamiętały o rocznicy tragicznego września 1939 roku – napaści sowieckiej Rosji na Polskę.
Klub „Gazety Polskiej” Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego wziął udział w obchodach 85. rocznicy ataku Rosji sowieckiej na Polskę. Dzień ten jest również obchodzony jako Światowy Dzień Sybiraka, gdyż wtedy rozpoczęła się gehenna setek tysięcy Polaków wywożonych w głąb Związku Radzieckiego. Uroczystości przygotowały dyrekcja oraz młodzież z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków, która co roku organizuje obchody, wystawiła również wartę honorową. Po odśpiewaniu hymnu Polski i Sybiraków organizatorzy przypomnieli historię 17 września. W obchodach uczestniczyły też dzieci i młodzież z innych szkół podstawowych i średnich z licznymi sztandarami. Uroczystości odbyły się na cmentarzu komunalnym przy pomniku Nieznanego Żołnierza. Prezes Związku Sybiraków w Nowym Sączu apelował o pamięć, bo jak stwierdził, wojny zawsze nam zagrażają, co widać po sytuacji na Ukrainie i w Palestynie. Młodzi, którzy są przyszłością narodu, muszą pamiętać o przeszłości, aby umieć patrzeć na rzeczywistość i ją kreować.
Klub „Gazety Polskiej” w Olsztynie upamiętnił rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Upamiętnienie odbyło się pod Kolumną Orła Białego na placu Konsulatu Polskiego w Olsztynie. Spotkanie rozpoczął Piotr Bieranowski, cytując słowa zawarte w publikacji „Czerwony najazd”, prof. Tomasza Panfila z IPN. Następnie głos zabrała Irena Kozakiewicz, mająca bliskich wśród zesłanych na Sybir, rozstrzelanych w Ostaszkowie i walczących pod Monte Cassino. Mowę wygłosił Lech Sawicz, syn majora Armii Krajowej Czesława Sawicza, zesłanego na Sybir po operacji „Ostra Brama”.
Kluby „Gazety Polskiej” nieustannie angażują się w pomoc powodzianom dotkniętym przez niedawne powodzie w Polsce. Działania pomocowe są szeroko zakrojone i obejmują zbiórkę środków pierwszej potrzeby, takich jak: żywność długoterminowa, koce, śpiwory, środki higieniczne i opatrunkowe. Zebrane dary są przekazywane m.in. za pośrednictwem Caritas do najbardziej poszkodowanych regionów.
W Bartoszycach odbyło się wyjątkowe spotkaniowe zorganizowane przez Klub „Gazety Polskiej” Bartoszyce, które zgromadziło wielu mieszkańców oraz sympatyków prawicowych mediów. Gościem specjalnym był Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” oraz Telewizji Republika. Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do wymiany poglądów na aktualne tematy polityczne, a także do głębszej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi zmaga się Polska. Tomasz Sakiewicz w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie niezależnych mediów i ich roli w walce o prawdę oraz suwerenność kraju. Spotkanie zakończyło się intensywną dyskusją na temat bieżących wydarzeń politycznych i przyszłości Polski. Uczestnicy mieli również możliwość zakupienia książki z autografem red. Tomasza Sakiewicza – „Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego i wojny na Ukrainie”.
Na zaproszenie przewodniczącej Klubu „Gazety Polskiej” Aleksandrów Łódzki, Kamili Wyderki, i klubowiczów odbyło się spotkanie ministra Przemysława Czarnka z mieszkańcami Aleksandrowa Łódzkiego, pod nazwą: „Co czeka Polskę pod rządami koalicji 13 grudnia”. Gość wskazywał na różnice w kilku obszarach kierowania państwem za rządów PiS i obecnie. Poruszał bieżące sprawy dotyczące polityki zarządzania związane z powodzią. W związku z tym, że w latach 2020–2023 pełnił funkcję ministra edukacji i nauki, nie mógł pominąć tematów związanych z oświatą. Klubowicze jednogłośnie okrzyknęli swojego gościa filarem Prawa i Sprawiedliwości i najlepszym szefem resortu, jakim kierował. Dziękowano mu za rzetelną pracę na rzecz Polski. Nie mogło zabraknąć również słów uznania i gratulacji dla pracy dziennikarzy z TV Republika i podziękowań skierowanych do prezesa Tomasza Sakiewicza.
Klub „Gazety Polskiej” w Bytomiu zorganizował spotkanie, na którym omówiono dotychczasowe działania klubu. Gościem spotkania był poseł Wojciech Szarama. Przewodnicząca klubu, Danuta Kostek, złożyła sprawozdanie z wyjazdu na X Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w Sulejowie. Omówiono wyjazd członków Klubu „Gazety Polskiej” na protest „Stop pato-władzy” i bezprawiu w Warszawie przed Ministerstwem Sprawiedliwości, w którym brało udział kilkunastu członków klubu. Następnie klubowicz Henryk Bem, mający rodzinę w Nysie, poinformował o dramatycznej sytuacji powodziowej na Opolszczyźnie. Zaapelował o pomoc dla poszkodowanych przez powódź.
We wrześniu członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Węgierska Górka brali udział w trzech uroczystościach religijno-patriotycznych przypominających o dramatycznej przeszłości ich regionu. Przy schronie Wędrowiec w Węgierskiej Górce upamiętniono wszystkie tragiczne wrześnie: 85. rocznicę bohaterskiej obrony Węgierskiej Górki (1939), 81. rocznicę stracenia partyzantów w Żabnicy (1943) oraz 78. rocznicę stracenia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na Opolszczyźnie (1946).
W Skierniewicach odbyło się tradycyjne Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw, jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie, które co roku przyciąga tłumy mieszkańców oraz gości z różnych stron Polski. W ramach tegorocznych obchodów na festiwalu swoje stoisko miał Klub „Gazety Polskiej” Skierniewice. Stoisko było miejscem spotkań, rozmów o bieżących wydarzeniach politycznych i społecznych, a także przestrzenią do promowania niezależnych mediów i wartości patriotycznych, które są bliskie uczestnikom klubu.
Kluby „Gazety Polskiej” uczestniczyły w akcji „Uwolnić księdza Michała Olszewskiego, więźnia sumienia w Polsce!”. Banery z hasłami o takiej treści – w języku polskim oraz włoskim – mieli ze sobą Polacy zgromadzeni podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – zaproszenie na spotkanie z Antonim Macierewiczem, byłym szefem Ministerstwa Obrony Narodowej. 7 października (poniedziałek), godz. 18, ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki.
SULEJÓWEK – zaproszenie na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i TV Republika. 9 października (środa), godz. 18. Ochotnicza Straż Pożarna, ul. Aleksandra Świętochowskiego 15/17, Sulejówek.
KIELCE-CENTRUM – zaproszenie na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej”, Gazety Polskiej Codziennie” i TV Republika. 11 października (piątek), godz. 18, Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego, ul. Księdza Piotra Ściegiennego 2, Kielce (Sala Lustrzana).
NOWY TARG – III Elitarne Spotkanie Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu odbędzie się 12 października (sobota) o godz. 16 w remizie OSP w Ostrowsku przy placu św. Floriana 2.
Ryszard Kapuściński