TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 11.01.2023 r.
Pracowity rok Klubów „Gazety Polskiej”
Rok 2022 był bardzo pracowity dla 495 klubów „Gazety Polskiej”, działających w Polsce i poza jej granicami.
W tym roku do „wyjątkowego w skali kraju środowiska – spiskowców wolności, mówiąc słowami wielkiego poety Zbigniewa Herberta z wiersza »17 września«” – jak mówił o środowisku klubów „GP” prof. Sławomir Cenckiewicz, laureat nagrody Człowiek Roku Klubów „GP”, dołączyły m.in. nowe kluby „GP”: Brok, Cieszków-Krośnice, Glasgow (Szkocja), Gmina Bełchatów, Łódź Górna, Siemianowice Śląskie II, Tomaszów Mazowiecki II, Warszawa-Mokotów Młodzieżowy, Włocławek II.
W roku 2022 swoje 15-lecie działalności obchodziło 17 klubów „GP”. Natomiast aż 70 klubów „GP” obchodziło 10-lecie. Kluby, pomimo napaści Rosji na Ukrainę, zorganizowały lub współorganizowały setki wydarzeń, na przykład spotkania z ważnymi ludźmi kultury, nauki, polityki. Obchodziły rocznicę powstania styczniowego, upamiętniły Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, Ofiary tragedii smoleńskiej. Brały też udział w obchodach Święta 3 Maja, Dnia Niepodległości oraz wprowadzenia stanu wojennego. Pamiętały o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu. To wszystko odbywało się w kilkuset miastach w Polsce i na świecie, wszędzie tam, gdzie istnieją kluby „GP”.
Poniżej tylko kilka najważniejszych wydarzeń.
POCIĄG NA WĘGRY PRZEZNACZONY DLA UKRAIŃSKICH MATEK Z DZIEĆMI
W związku z rozpoczętą wojną na Ukrainie pociąg, którym mieliśmy jechać na X Wielki Wyjazd na Węgry, stał się pociągiem życia dla wielu matek z dziećmi uciekających przed bestialstwem Putina. Wszyscy obserwowaliśmy polskie dworce kolejowe, na które docierały tysiące uchodźców. Wobec tej tragicznej sytuacji organizatorzy Wielkiego Wyjazdu na Węgry postanowili zrezygnować i przekazać wynajęty skład pociągu dla potrzeb PKP i realizowania misji transportu matek z dziećmi z Ukrainy.
MARSZ POKOJU KLUBÓW „GAZETY POLSKIEJ”
Również w geście solidarności z Ukrainą, ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pokoju zorganizowany przez Kluby „Gazety Polskiej”. Wyruszyliśmy z hasłem „Cześć i chwała Bohaterom!”. Marsz był sprzeciwem wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nie godzimy się na mordowanie dzieci, kobiet, bezbronnych cywilów, bombardowanie szkół, przedszkoli, szpitali. W tych tragicznych dniach Polacy po raz kolejny pokazali, jakim wspaniałym są narodem. Tylko w ciągu pierwszych kilku dni od wybuchu wojny przyjęliśmy ponad 500 tys. uchodźców, a liczba ta wciąż rosła. Setki Polaków, w tym klubowiczów, przyjęło pod swój dach kobiety i dzieci, których mężowie i ojcowie zostali na Ukrainie, by bronić ojczyzny.
POMOC DLA UKRAINY
Klubowicze przez cały czas pomagali i pomagają walczącej Ukrainie, m.in. członkowie klubów z Gliwic, Bydgoszczy, Tych, Piotrkowa Trybunalskiego, Krakowa, Poznania zgromadzili ponad tonę darów, zebrali kilkadziesiąt koców, śpiworów, kompletów pościeli i innych rzeczy potrzebnych uchodźcom z Ukrainy. Klubowicze z Gliwic przez cały okres wojny pomagają ponad 40 uchodźcom, kobietom i dzieciom w hostelu. Klub „GP” w Tczewie po wybuchu wojny na Ukrainie natychmiast rozpoczął działania na rzecz uchodźców ze Wschodu. Stowarzyszenie Pomocy Bezrobotnym i Osobom Pokrzywdzonym Przez Los oraz Klub „GP” Kraków-Mistrzejowice prowadzili akcję „Pomoc dla Lwowa” – była to zbiórka odzieży, leków, środków opatrunkowych, żywności o przedłużonym terminie przydatności do spożycia. Klubowicze „GP” ze Skierniewic czy Dąbrowy Górniczej szybko zareagowali na apel o pomoc dla mieszkańców miasta partnerskiego Łubnie na Ukrainie. Zebrano całe auto potrzebnych produktów. W Piotrkowie Trybunalskim, z inicjatywy ludzi wielkich serc z klubu „GP”, zorganizowany został koncert „Wsparcie dla dzieci z Ukrainy”. W Dzierżoniowie odbył się wiec solidarności z narodem ukraińskim. Adam Borowski, przewodniczący warszawskiego klubu „Gazety Polskiej”, od początku inwazji na Ukrainę w różny sposób pomaga bohaterskiemu narodowi. Wpadł na pomysł, który tak opisuje: „Na Zjeździe Klubów »Gazety Polskiej« w Spale wystawiłem na sprzedaż piękną i bardzo wartościową książkę »Wolność albo śmierć. Trzy relacje z wojen czeczeńskich«. Wystawiłem ją na sprzedaż, zaznaczając, że dochód ze sprzedaży przeznaczę na zakup drona dla Ukrainy. Tak też się stało i dron został przeznaczony dla Ukrainy”. W Filadelfii odbyła się manifestacja zorganizowana przez Ukraińców, ze wsparciem organizacji polskich (kluby „GP”), białoruskich i innych państw bałtyckich. W jedności z Ukrainą Kluby „GP” rozlepiały plakaty „Achtung Russia!”, które były dołączone do wydania „Gazety Polskiej”. W Paryżu w Domu Kombatanta im. gen. Władysława Andersa odbył się koncert charytatywny „Podaj rękę Ukrainie”, zorganizowany przez klub „Gazety Polskiej” Paryż Notre-Dame. Kluby „GP” w swoich miastach organizowały demonstracje wsparcia dla Ukrainy, m.in.: we Wrocławiu, w Pabianicach, Gliwicach, Wejherowie, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Łowiczu.
MANIFESTACJA: „MATKI WOŁAJĄ: PRZESTAŃCIE STRZELAĆ DO DZIECI”
Kluby „GP” zorganizowały manifestację pod hasłem „Matki wołają: Przestańcie strzelać do dzieci”, w której wzięło udział kilkanaście tysięcy osób, w tym marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, szef KPRM Michał Dworczyk, minister rodziny Marlena Maląg, posłowie PiS Joanna Lichocka i Jan Mosiński, a także ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.
DEMONSTRACJA: „OBUDŹMY SUMIENIA NASZYCH ZACHODNICH SĄSIADÓW”
Kluby „GP” i Strefa Wolnego Słowa zorganizowały przed ambasadą Republiki Federalnej Niemiec demonstrację pod hasłem „Obudźmy sumienia naszych zachodnich sąsiadów”. Kilkuset uczestników przyniosło flagi polskie i ukraińskie oraz transparenty o współodpowiedzialności Niemiec za rosyjskie zbrodnie na Ukrainie oraz wzywające do zdecydowanej reakcji Berlina na działania Moskwy. Na budynku niemieckiej ambasady wyświetlona została iluminacja z hasłem: „Do not support Russia” („Nie wspierajcie Rosji”). W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej przed ambasadą Niemiec w Warszawie Kluby „Gazety Polskiej” zorganizowały manifestuję pod hasłem #ReparacjeDlaPolski.
CZŁOWIEK ROKU KLUBÓW „GAZETY POLSKIEJ”
Laureatem nagrody Klubów „Gazety Polskiej” został prof. Przemysław Czarnek. Minister odbierając wyróżnienie, powiedział: – Biorąc pod uwagę, jaka to jest nagroda, biorąc pod uwagę fakt, przez kogo jest przyznawana, przez ludzi troszczących się o to, żeby Polska była Polską, żeby losy Polski układały się tak jak my, Polacy, sobie tego życzymy, biorąc pod uwagę fakt, kto tę nagrodę przede mną otrzymał, to to, co teraz przeżywam, to największy honor, jakiego do tej pory dostąpiłem, oprócz służenia mojej Ojczyźnie i mojemu narodowi.
OTWARCIE KANAŁU ŻEGLUGOWEGO PRZEZ MIERZEJĘ WIŚLANĄ
Na uroczystość otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, łączącą Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, przyjechało ponad tysiąc przedstawicieli klubów „GP” z Polski i z klubów zagranicznych.
ZJAZD KLUBÓW „GAZETY POLSKIEJ”
W czerwcu zorganizowano XVII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Spała 2022, natomiast we wrześniu odbył się VIII Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”. W Savannah (Georgia) odbył się IX Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” z USA i Kanady. W obu tych krajach bardzo aktywnie działa ponad 30 klubów „GP”, skupiających Polaków, którzy poświęcają swoją pracę i energię dla dobra Polski. Natomiast w Domu Polskim Jana Pawła II w Rzymie odbył się VI Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej.
I można by tak wymieniać bez końca…
KNURÓW – reaktywacja Klubu „GP”, przewodniczącą została Jolanta Leśniowska, tel. 509 300 592, e-mail klubgp.knurow@gmail.com
PYSKOWICE – nową przewodniczącą została Krystyna Urbańska, tel. 512 555 966, e-mail klubgp.pyskowice@gmail.com. Pani Małgorzacie Badurczyk dziękuję za dotychczasową współpracę.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI – nowym przewodniczącym został Łukasz Wojciechowski, 729 620 245; e-mail ostrowiecki.klubgp@gmail.com
MŁODZIEŻOWY KLUB „GP” W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM – nową przewodniczącą została Patrycja Klauzińska, tel. 661 562 275, e-mail ostrowiecki.klubgp.mlodziezowka@gmail.com
Ryszard Kapuściński