W Domostawie na Podkarpaciu odbyła się uroczysta ceremonia odsłonięcia pomnika Rzezi Wołyńskiej autorstwa wybitnego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.
Uczestnicy wydarzenia oddali hołd ofiarom tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na Wołyniu w latach 1943–1944, kiedy tysiące Polaków zostało bestialsko zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Uroczystość rozpoczęła się polową mszą św., po której nastąpiła oficjalna część wydarzenia, obejmująca odsłonięcie oraz poświęcenie monumentu.
Uroczystości przyciągnęły setki uczestników, w tym bardzo licznie członków klubów „Gazety Polskiej”. Przedstawiciele klubów przybyli z najdalszych zakątków Polski, a nawet z za granicy, aby wziąć udział w tej wyjątkowej ceremonii. Oprócz członków klubu „Gazety Polskiej” w Opolu, z których wielu jest potomkami osób, które cudem ocalały z rzezi, przybyli klubowicze z Poznania, Częstochowy, Milanówka, Katowic, Kra kowa, Dąbrowy Górniczej II, Radomia, Nowego Sącza, Tczewa, Zgorzelca, Gdańska II, Kielc-Centrum i wielu innych. Odsłonięcie pomnika stanowiło hołd dla ofi ar Rzezi Wołyńskiej oraz wyraz szacunku dla historii i pamięci narodowej. Pomnik, będący dziełem Andrzeja Pityńskiego, symbolizuje bolesne wspomnienia oraz cierpienie ofiar tych tragicznych wydarzeń. Ma świadczyć o tym, że pamięć o trudnych momentach w historii nie ginie.
Od 13 lat klub „Gazety Polskiej” w Tychach organizuje obchody upamiętniające ofiary ludobójstwa na Wołyniu. Tegoroczne wydarzenie było współorganizowane ze Stowarzyszeniem Rodzina i Tożsamość, a gościem specjalnym był dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach. Uroczystości rozpoczęły się mszą św., a następnie uczestnicy przeszli w marszu na cmentarz komunalny w Wartogłowcu, gdzie odbyła się modlitwa za zamordowanych oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich. Uroczystość przy pomniku rozpoczęło krótkie wystąpienie i modlitwa za zamordowanych poprowadzona przez ks. prałata Franciszka Resiaka. W czasie uroczystości głos zabrało wiele znaczących postaci, w tym dr Andrzej Sznajder, który podkreślił, że prawda o wydarzeniach na Wołyniu była przez lata przemilczana. Podziękował również tyskiemu klubowi „Gazety Polskiej” za kultywowanie pamięci o ofiarach. W swoim przemówieniu dr Andrzej Sznajder zaznaczył, że przez wiele lat stosunek do prawdy o wydarzeniach na Wołyniu był podobny do prawdy o zbrodni katyńskiej – nie wspominano i nie nagłaśniano tych tragedii, z tą różnicą, że od lat 90. o Katyniu mówi się swobodnie. Po wystąpieniu dyrektora IPN pod pomnikiem pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Kwiaty składali: dyrektor IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder, klubowicze „Gazety Polskiej” i członkowie Stowarzyszenia Rodzina i Tożsamość, radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Gołosz, delegacja Konfederacji, Patrioci Śląska i Zagłębia, Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym regionu Śląsko-Dąbrowskiego oraz wielu innych. Głos zabrała również Kazimiera Głogowska Gosz, która w krótkim rysie historycznym przytoczyła dzieje 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, która powstała w odpowiedzi na ludobójstwo na Wołyniu i prowadziła działania w ramach Akcji Burza.
Klub „Gazety Polskiej” w Bartoszycach zorganizował obchody upamiętniające ofiary Rzezi Wołyńskiej. Na wydarzenie zaproszono m.in. byłego dyrektora oddziału IPN w Gdańsku, dr. Pawła Warota. W uroczystościach wzięli również udział księża infułat Adolf Setlak i dziekan Jerzy Olechnowicz, który wygłosił wzruszające przemówienie. W ramach wydarzenia odbyła się msza św., po której uczestnicy przeszli pod pomnik wołyński na cmentarzu przy ul. Kętrzyńskiej, gdzie ks. Adolf Setlak odprawił modlitwę ekumeniczną. Następnie prelekcję wygłosił Paweł Warot. Na koniec uroczystości wszyscy obecni otrzymali kwiaty do złożenia pod pomnikiem i zapalili znicze. Pomysłodawczynią wydarzenia była przewodnicząca klubu „Gazety Polskiej” w Bartoszycach Jolanta Andruszkiewicz, która poprowadziła obchody.
Klub „Gazety Polskiej” w Olsztynie uczcił pamięć ofi ar Krwawej Niedzieli, organizując spotkanie przy kolumnie Orła Białego na placu Konstytucji. W ramach uroczystości dr Paweł Warot wygłosił wykład na temat historii Kresów Wschodnich, w tym Rzezi Wołyńskiej. Uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając hołd zamordowanym Polakom. Przewodniczący klubu „Gazety Polskiej” w Olsztynie, Piotr Bieranowski, jednocześnie w Kielcach w intencji ofi ar Rzezi Wołyńskiej. Następnie z placu NMP na Cmentarz Partyzancki, gdzie oddano cześć i hołd ofiarom, wyruszył XII Marsz Pamięci Rzezi Wołyńskiej. Pabianicki klub „Gazety Polskiej” uczcił 80. rocznicę rzezi na cmentarzu w Pabianicach. Klub „Gazety Polskiej” w Koninie rozpoczął obchody mszą św., po której udano się pod pomnik Ofiar Wołynia. Po hymnie i przemowach władz i rodzin ofiar złożono kwiaty i zapalono znicze.
Na Jasnej Górze w Częstochowie odbyła się XXXIII Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, która zgromadziła tysiące pielgrzymów z całej Polski i z zagranicy. W tym ważnym wydarzeniu religijnym i patriotycznym licznie uczestniczyły również kluby „Gazety Polskiej”, które jak co roku przybyły, aby wspólnie modlić się, dziękować i prosić o opiekę Matki Bożej dla swojej działalności oraz Ojczyzny. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja jest nie tylko wyrazem głębokiej wiary katolickiej, ale także silnym świadectwem patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, członkowie klubów „Gazety Polskiej” uczestniczyli w uroczystościach, sztandary i transparenty swoich klubów. Obecność ta podkreśla ich zaangażowanie w promowanie wartości chrześcijańskich oraz narodowych.
Więcej na stronie: www.klubygp.pl
ZAPROSZENIA KLUBOWE
W dniach 31 sierpnia–1 września 2024 roku odbędzie się X Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”.
Aktualnie trwają rozmowy z osobami, które chcemy zaprosić na to wyjątkowe wydarzenie. Listę gości przedstawimy w późniejszym terminie. Wśród uczestników zjazdu znajdą się znani politycy, Gość Honorowy oraz czołowi dziennikarze „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, Telewizji Republika i portalu Niezależna.pl. Przypominamy, że uczestnictwo w Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” to wyjątkowy przywilej i zaszczyt. Wszelkie niezbędne informacje zostały przekazane przewodniczącym klubów „Gazety Polskiej”. Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” jest wydarzeniem zamkniętym, przeznaczonym tylko dla klubowiczów „Gazety Polskiej”.
GNIEZNO II – powstał 516. klub „GP”, przewodniczącym został Wojciech Szymczak, tel.: +48 781 175 085, e-mail: klubgp.gniezno2@gmail.com
TCZEW – KLUB „GP” KOLEJARZY – nastąpiła zmiana przewodniczącego. Pani Marice Wohlert dziękujemy za dotychczasową działalność.
Ryszard Kapuściński