Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” I Klubowicze uczcili ofiary tragedii nad Smoleńskiem

Tydzień w Klubach „GP” | 21.04.2021 r.

Klubowicze uczcili ofiary tragedii nad Smoleńskiem

Serwis_21.04.2021Członkowie Klubów „GP”  w Polsce i za granicą pomimo panującej pandemii koronawirusa i ograniczeń w przemieszczaniu się czy przebywaniu w miejscach publicznych pamiętali o 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej i symbolicznie oddali hołd tym, którzy jedenaście lat temu zginęli lecąc na uroczystości w Katyniu.

.

.

.

 / fot. CO MON; flickr.com/Ministerstwo Obrony Narodowej

WARSZAWA / fot. CO MON; flickr.com/Ministerstwo Obrony Narodowej

Redaktor Tomasz Sakiewicz i przewodniczący warszawskiego Klubu „GP” Adam Borowski jako reprezentanci środowiska „Gazety Polskiej” złożyli kwiaty pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

.

.

.

.

Gdynia1

Klub „GP” Gdynia

Członkowie Klubu „GP” w Gdyni uczestniczyli w Gdyńskich Społecznych Obchodach XI Rocznicy Tragedii Smoleńskiej. Obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 uroczystą mszą świętą w Kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi. Po mszy nastąpił przemarsz i złożenie kwiatów pod Epitafium Smoleńskim. Uroczystości odbyły się pod patronatem Wojewody Pomorskiego pana Dariusza Drelicha z udziałem parlamentarzystów, dowództwa Marynarki Wojennej, pocztów sztandarowych, oraz przedstawicieli organizacji społecznych.

.

Poznań_2021_04_10_44

Klub „GP” Poznań

W Poznaniu w kościele Najświętszego Zbawiciela z inicjatywy poznańskiego Klubu „GP” odbyła się uroczysta koncelebrowania msza św. w intencji zabitych w katastrofie smoleńskiej. W koncelebrze uczestniczył ks. Tadeusz Magas i ks. Leonard Poloch, który jej przewodniczył i wygłosił homilię. W uroczystej liturgii uczestniczyli m.in. przedstawiciele Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po mszy św. uczestnicy udali się pod pomnik Ofiar Katynia w Poznaniu, gdzie po krótkiej modlitwie, którą poprowadził ks. Tadeusz Magas zostały złożone wieńce pod tablicą upamiętniającą katastrofę smoleńska przytwierdzoną do tego pomnika.

Nowy Sącz_2021_04_10_ (1)

Klub „GP” Nowy Sącz

Przedstawiciele Klubu „GP” w Nowym Sączu złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod specjalnie wystawionymi przed sądeckim Ratuszem portretami Prezydenta RP Prof. Lecha Kaczyńskiego oraz ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Przez cały weekend każdy mieszkaniec Sądecczyzny, który chciał uczcić pamięć ofiar tej tragedii, mógł zapalić znicz pod portretami dwóch Honorowych Obywateli Miasta. Została odprawiona uroczysta msza święta za ojczyznę oraz za pomordowanych w Katyniu i poległych pod Smoleńskiem. Mszę celebrował prałat Jan Siedlarz, który powiedział: „Jest takie zdanie w Piśmie Świętym >>Jeśli Ci umilkną, kamienie wołać będą<<. Po mszy klubowicze towarzyszyli prezydentowi miasta Ludomirowi Handzlowi, który w towarzystwie 92 – letniego Tadeusza Gizy, syna generała Józefa Gizy odsłonili umiejscowione na kościele pw. św. Kazimierza tablice ufundowane przez władze miasta, będące uzupełnieniem istniejących tablic memoratywnych zawierających odnalezione staraniem prof. Jerzego Gizy nazwiska kolejnych 33 oficerów, mieszkańców Nowego Sącza i regionu zamordowanych w 1940 roku przez Sowietów w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. Tym samym nowosądecka lista katyńska powiększyła się do 256 osób.

Filadelfia_2021_04_10_ (2)

USA

Polonia amerykańska oddała hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej. Uroczystość w Amerykańskiej Częstochowie (Doylestown w Pensylwanii) tak opisuje Małgorzata Bojko: „(…) Konsul RP Mateusz Gmura  odczytał listy kierowane do Polonii z Kancelarii Prezydenta RP a podpisany przez min. Adama Kwiatkowskiego oraz Konsula Generalnego w Nowym Jorku Adriana Kubickiego. W obu listach zawarte zostały ogromne podziękowania dla Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego, Klubów Gazety Polskiej, Przyjaciół Rodzin Radia Maryja, Reduty Dobrego Imienia RP oraz całej zaangażowanej w przedsięwzięcia rocznicowe Polonii. Przewodniczący Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego Tadeusz Antoniak przekazał pozdrowienia i podziękowania od min. Jana Dziedziczaka kierowane do uczestników i organizatorów uroczystości. W dalszej kolejności odczytał list od Marszałka Seniora Antoniego Macierewicza, kierowanego do rodaków mieszkających w Ameryce. W liście wyraźnie podkreślił, iż polska elita z 1940 roku została zamordowana tylko dlatego, że była przedstawicielami Państwa Polskiego. Ten fenomen Polskości był zagrożeniem dla państwa sowieckiego. Podobnie nam współczesnym wydaje się nieprawdopodobne, wręcz nierzeczywiste, że ktoś śmiał podnieść rękę na Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, Jego małżonkę Marię, byłego Prezydenta na uchodźctwie oraz pozostałe 93 osoby, które poniosły razem z nimi śmierć nad Smoleńskiem. (…) Apel pamięci poświęcony ponad 20 tysiącom polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku odczytał Jacek Szklarski – przedstawiciel Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Upamiętniając katastrofę samolotową nad Smoleńskiem reprezentanci Klubów Gazety Polskiej z New Jersey i Filadelfii odczytali nazwiska 96 ofiar tego tragicznego w skutkach lotu. Ceremonie rocznicowe zakończyło złożenie wieńców pod pomnikiem „Husarza” dłuta śp. mistrza Andrzeja Pityńskiego  oraz monumentem upamiętniającym Katastrofę lotniczą z 10 kwietnia 2010 roku.”

W Toronto w kilku kościołach  były wspominane tragiczne wydarzenia 10 kwietnia ale główna msza św. została odprawiona w kościele św. Kazimierza w Toronto. Klub „GP” z Toronto złożył kwiaty i zapalił znicze pod Pomnikiem Katyńskim, Tablicą Smoleńską oraz przy Dębie Pamięci w jednym z parków; wspólnie z państwem Jamróz, którzy byli fundatorami i pomysłodawcami tej inicjatywy wspomniano ofiary tragedii.

Opole_10.04.2021

Klub „GP” Opole

Mszą świętą w kościele Ojców Franciszkanów w Opolu rozpoczęły się wojewódzkie uroczystości 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W Kostowie, gdzie mieszkańcy wsi wybudowali pierwszy w regionie pomnik ku czci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ufundowali granitowy obelisk z pamiątkową tablicą upamiętniającą katastrofę smoleńską i ofiarę elity polskiego społeczeństwa złożono kwiaty.

.

.

Klubowicze z Piotrkowa Tryb. uczcili pamięć Ofiar Tragedii Smoleńskiej składając kwiaty oraz zapalając 96 zniczy pod pomnikiem katyńskim. Następnie wieczorem uczestniczyli we mszy św. w intencji Ojczyny oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

W Krakowie klubowicze  złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Krzyżem Katyńskim.

Kaliski Klub „GP” uczestniczył we mszy św. w intencji Ojczyzny oraz Ofiar tragedii smoleńskiej.

W Tarnowskich Górach klubowicze złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

W kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Knurowie została odprawiona msza święta w intencji 96 ofiar katastrofy smoleńskiej oraz ich rodzin. Po Eucharystii zostało zapalonych 96 zniczy ku czci ofiar i odmówiono modlitwę.

We Wrocławiu złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą 96 ofiar katastrofy smoleńskiej znajdującą się w kościele garnizonowym we Wrocławiu, natomiast wieczorem delegacja wrocławskiego Klubu „GP” uczestniczyła we mszy św. w intencji ofiar katastrofy.

Członkowie klubu „GP” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach zapalili biało – czerwone znicze pod Dębem Wolności, w miejscu upamiętnienia 10.04.2010 r. Następnie odbyła się msza św. w konkatedrze św. Aleksandra z modlitwą za Ofiary Tragedii Smoleńskiej.

Z inicjatywy oleckiego klubu „GP” przy tablicy smoleńskiej w Kaplicy Krzyża przy ulicy Zamkowej wspominano chwile związane z czasem katastrofy smoleńskiej. W uroczystości uczestniczył Dariusz Josiewicz – przewodniczący Klubu „GP” w Olecku oraz jego małżonka Elżbieta Josiewicz.

 

Członkowie Klubu „GP” Góra Śląska złożyli wiązankę biało czerwonych kwiatów pod Pomnikiem Wolności w Górze.

Pabianicki Klub „GP” zorganizował pod tablicą Anny Walentynowicz uroczystość upamiętniającą tą wielką tragedię. Po zakończonej ceremonii uczestnicy udali się do kościoła św. Maksymiliana, gdzie została odprawiona msza święta w intencji ofiar.

W Nowym Targu klubowicze złożyli kwiaty pod krzyżem katyńskim, upamiętniając ofiary zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej.

W kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie została odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w której uczestniczyli członkowie miejscowego Klubu „GP” Lubań.

Klub „GP” Przedbórz  wraz z radną powiatową Grażyną Strojkowską zapalili znicze pod obeliskiem przy ulicy Częstochowskiej w Przedborzu.

Członkowie Klubu „GP” w Łochowie uczestniczyli w miejscowym kościele parafialnym we mszy św. za dusze ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy znajdującą się w tym kościele złożono kwiaty.

Przedstawiciele Sekcji „M” i „S” Klubu „GP” w Nowym Sączu zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej związane z Sądecczyzną oraz wzięli udział we mszy św. ofiarowanej za polskich oficerów zamordowanych w 1940 r. w Katyniu. Kazanie wygłosił proboszcz parafii p.w. Św. Kazimierza w Nowym Sączu Jan Siedlarz.

 

Klub „GP” w Tychach uczcił tragedię smoleńską uroczystą mszą świętą w kościele pw. Św. Rodziny w Tychach. Klubowicze przygotowali i wygłosili modlitwę wiernych oraz czytanie Słowa Bożego. Po mszy delegacja klubu udała się po pomnik Smoleńsk 2010 w parafii Św. Krzysztofa gdzie złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

Uroczystości odbyły się również m.in. w: Sydney, Gliwicach, Libiążu, Koszalinie, Ostrowcu Św., Giżycku, Gdańsku, Elblągu, Dzierżoniowie,  Katowicach, Wieliczce, Łasku.

Ryszard Kapuściński

Ryszard-Kapuściński

Serwis_21.04.2021_