Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | Klubowicze „GP” pomagają walczącej Ukrainie

Tydzień w Klubach „GP” | 16.03.2022 r.

Klubowicze „GP” pomagają walczącej Ukrainie

Serwis2022.03.16KLUBY GP | Klubowicze pomagają kobietom, które były zmuszone uciec ze swojego kraju, żeby chronić swoje dzieci przed rosyjskimi bombami zrzucanymi na ich domy w ukraińskich miastach. Wspomagają też tych wszystkich, którzy zostali i bronią swojej ojczyzny przed bandytami z Rosji.

.

.

.

.

.

Bydgoszcz_Ukraina

Klub GP Bydgoszcz

BYDGOSZCZ | Dary dla Ukrainy z Bydgoszczy są już w drodze! Zgromadzono ich tonę. Przy załadunku pomagała zamieszkująca od grudnia w Bydgoszczy polska rodzina z Białorusi – Elena Witali i Marysia Żegałow. Zbiórka darów odbywała się w Bydgoszczy, Czarnowie, Złejwsi Wielkiej, Serocku, Niewieścinie. W samochodzie znalazło się również miejsce na dary księży misjonarzy z bydgoskiej bazyliki pw. św. Wincentego a Paulo. Za środki zebrane przez Fundację Prawa Nauki i Przedsiębiorczości zakupiono agregaty prądotwórcze. Krystian Frelichowski, przewodniczący bydgoskiego klubu „GP”, za pośrednictwem dziennikarzy zwrócił się do darczyńców: „W imieniu Ukraińców, tak dzielnie broniących swej ojczyzny przed rosyjskim agresorem, pragnę wam serdecznie podziękować za tak wspaniałe dary, zebrane w tak krótkim czasie”. Głos zabrała również pani Elena Żegalowa-Żurawskaja: „Nasi drodzy przyjaciele i bracia Ukraińcy! W tym trudnym czasie my Polacy i Białorusini jesteśmy z wami sercem i modlitwą. Boże, ocal Ukrainę!”.

Tychy_Ukraina (2)

Klub GP Tychy

TYCHY | Klubowicze „GP” z Tychów zebrali kilkadziesiąt koców, śpiwory, pościel i inne rzeczy potrzebne uchodźcom z Ukrainy. Wsparli akcję prowadzoną przez Stowarzyszenie Pokolenie. Kierował nią Przemek Miśkiewicz, całość koordynował Ryszard Orzeł. W akcję włączyła się również tyska radna PiS, Aleksandra Wysocka-Siembiga, która przywiozła samochodem wiele darów. Akcja była przeprowadzona w Katowicach, Tychach i Imielinie. Po załadunku wypełniony po sufit samochód dostawczy udał się na granicę. Tyski klub „GP” wspólnie ze Stowarzyszeniem Pokolenie będzie prowadził kolejne zbiórki, tym razem pod kątem wsparcia ukraińskich dzieci przybyłych na Śląsk. Przy Regionalnym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, znajdującym się przy ulicy Barona 30 pok. 306/316, prowadzona będzie zbiórka darów dla dzieci z Ukrainy. Punkt zbiórki będzie czynny w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych – zapraszamy wszystkich chętnych do wsparcia.

Tczew_Ukraina (3)

Klub GP Tczew

TCZEW | Klub „GP” w Tczewie po wybuchu wojny na Ukrainie natychmiast rozpoczął działania na rzecz uchodźców ze Wschodu. Pani Agata, która od lat zatrudnia obywateli Ukrainy, przyjęła pod swój dach 17 osób: 6 kobiet i 11 dzieci. Jedna z nich jest w ciąży, druga to matka karmiąca. – Nie mogłam ich zostawić samych. Kiedy ich mężowie zostali na Ukrainie, aby walczyć o swoją ojczyznę, one uciekły do Polski. Nie ma się co dziwić. Każda matka chroni swoje dziecko – mówi Agata, która chce pozostać anonimowa. Matki z dziećmi przebywają w Śliwinach i Miłobądzu w gminie Tczew. Mają tam odpowiednie warunki mieszkaniowe, ale pomoc jest wciąż potrzebna. Brakuje środków higienicznych, chemii domowej, pieluch dla dzieci, chusteczek nawilżanych, artykułów spożywczych o długim terminie ważności, z wyłączeniem mąki. Dary przyjmowane są w świetlicy wiejskiej, Śliwiny 25, w godzinach 17.30–19.30 w poniedziałki, środy i piątki. Ponadto klubowicze zbierają środki pomocy we własnym gronie oraz datki skierowane bezpośrednio na Ukrainę w celu wsparcia społeczności lokalnej, m.in. do archidiecezji lwowskiej – do czego zachęca Anna Bubka, przewodnicząca klubu.

GRODKÓW | Klub „GP” w Grodkowie należy do Związku Szlachty Rzeczypospolitej. I to właśnie z ramienia tego związku, jako organizacji wyjątkowo cennej w obszarze dawnej I Rzeczypospolitej, klub jest zaangażowany w pomoc Ukrainie. Dzięki panu Janowi Stalony-Dobrzańskiemu (który jest także członkiem klubu „GP” w Grodkowie) Ukraina zawdzięcza własny, niezależny od Moskwy, autokefaliczny Kościół prawosławny. W czasie obecnej wojny wszyscy działają aktywnie na rzecz Ukrainy. Robią to jako Związek Szlachty Rzeczypospolitej, ponieważ mają szerokie kontakty i możliwości współpracy z całą Ukrainą. Prowadzona jest także zbiórka funduszy na pomoc Ukrainie, zrzutka.pl: Na pomoc UKRAINIE!!! Help Ukraine! Donate to the Ukraine relief fund!!!

Krakow Mistrzejowice_Ukraina

Klub „GP” Kraków-Mistrzejowice

KRAKÓW-MISTRZEJOWICE | Stowarzyszenie Pomocy Bezrobotnym i Osobom Pokrzywdzonym Przez Los oraz klub „GP” Kraków-Mistrzejowice prowadzi akcję „Pomoc dla Lwowa” – jest to zbiórka odzieży, leków, środków opatrunkowych, żywności o przedłużonym terminie przydatności do spożycia. Pomoc prosimy dostarczać pod adres siedziby stowarzyszenia.

.

.

.

.

Skierniewice_Ukraina

Klub „GP” Skierniewice

SKIERNIEWICE | Klubowicze „GP” ze Skierniewic szybko zareagowali na apel o pomoc dla mieszkańców miasta partnerskiego Łubnie na Ukrainie. Zebrano całe auto potrzebnych produktów.

.

.

.

.

.

DĄBROWA GÓRNICZA | Klub „GP” Dąbrowa Górnicza organizuje zbiórkę „Solidarni z Ukrainą”. Rzeczy dla uchodźców prosimy dostarczyć pod adres: P.P.H.U „Gramax”, ul. Majakowskiego 1, 41-300 Dąbrowa Górnicza.

Oslo_Ukraina

Klub „GP” Oslo

OSLO | Klubowicze „GP” oraz mieszkańcy Oslo zebrali się razem z Ukraińcami pod ambasadą rosyjską. Oprócz Ukraińców byli obecni Norwegowie, Polacy, Rosjanie, Białorusini, Gruzini i inni. Organizatorka, pani Natalia Ravn-Christensen, poprosiła przewodniczącego klubu „GP” w Oslo Grzegorza Schiele o powiedzenie kilku słów do Ukraińców. Przypomniał on słowa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w Gruzji, które przepowiadały następne ruchy ekspansji rosyjskiej, oraz dodał, że Ukraina jest teraz obrońcą Zachodu. Następna demonstracja odbędzie się pod norweskim parlamentem.

Tychy_ukraina

Klub „GP” Tychy

TYCHY | W Miejskim Parku Solidarności w Tychach, tuż pod pomnikiem Niepodległości, klub „GP” zorganizował wiec poparcia dla walczącej Ukrainy, potępiający jednocześnie rosyjską agresję na ten kraj. Wiec otworzyła przewodnicząca Anna Syrek. Określiła ona manifestację jako moralne wsparcie dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji, która przybrała formę wyjątkowej jak na współczesne czasy zbrodni i barbarzyństwa. Potępiła zabijanie przez Rosjan ludności cywilnej, używanie zakazanej broni. Pani Anna, poddając krytyce prowadzenie dotychczasowej polityki wobec Rosji, podkreśliła, że Zachód swoim zachowaniem i swoją polityką sam „wyhodował” sobie Putina. Przewodnicząca nawiązała również do naszej historii i tego, jak Polacy żyli pod sowiecką okupacją i jak temu zniewoleniu przeciwstawiali się Żołnierze Wyklęci. – W Tychach żyją ludzie, którzy pamiętają te czasy i modlą się za tych, którzy obecnie walczą z Rosją na Ukrainie. Niech żyje wolna, demokratyczna Ukraina! Niech żyje Polska! – mówiła Anna Syrek. W wiecu uczestniczyli ukraińscy uchodźcy i Ukraińcy pracujący w Polsce. Głos zabrała również Aleksandra Wysocka-Siembiga, tyska radna PiS, która w sposób wzruszający wypowiedziała się na temat dziejącej się na oczach świata tragedii Ukrainy. Radna powiedziała, że czuje się emocjonalnie związana z Ukrainą, ponieważ jej rodzina pochodzi ze Stanisławowa.

BerlinBrandenburg_Ukraina

Klub „GP” Berlin-Brandenburg

BERLIN-BRANDENBURG | W Berlinie odbyła się wielka demonstracja Ukraińców, Polaków (klubowiczów „GP”, Rodło) Białorusinów, Niemców, Gruzinów przeciwko satrapie Putinowi, który napadł na Ukrainę, oraz o uwolnienie polskich działaczy: Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta ze Związku Polaków na Białorusi, przebywających w więzieniu Łukaszenki. Demonstrantów odwiedził i poparł prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

.

.

Filadelfia_Ukraina

Klub „GP” Filadelfia

FILADELFIA | W Filadelfii odbyła się manifestacja zorganizowana przez Ukraińców, ze wsparciem organizacji polskich (kluby „GP”), białoruskich i innych państw bałtyckich. Głos w imieniu Polonii zabrał Tadeusz Antoniak, przewodniczący klubu „GP” w Filadelfii.

.

.

.

RYPIN | W jedności z Ukrainą klub „GP” Rypin rozlepiał plakaty „Achtung Russia!” na słupach ogłoszeniowych w mieście Rypin.

WROCŁAW |  Klub „GP” we Wrocławiu zorganizował na wrocławskim Rynku demonstrację wsparcia dla Ukrainy: „NIE dla wojny, precz z Putinem”.

PABIANICE | Klub „GP” w Pabianicach zorganizował Bieg Tropem Wilczym, podczas którego zademonstrowano poparcie dla Ukrainy.

POMORSKIE | Kluby „GP” m.in. z Wejherowa, Słupska, Starogardu Gdańskiego wzięły udział w manifestacji pod Konsulatem Federacji Rosyjskiej w Gdańsku przeciwko agresji Rosji na Ukrainę.

ŁOWICZ | Protest odbył się także w Łowiczu. Mieszkańcy przeszli ulicami miasta z plakatami „Achtung Russia”.

Świdnica_zmiana_FBŚWIDNICA | zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został: Zdzisław Stanisław Kołodziej, tel. 509 908 201, e-mail: klubgazetyp.swidnica@gmail.com. Panu Januszowi Furmanek dziękuję za dotychczasową współpracę.

KATOWICE-KOSZUTKA | zawieszenie działalności. Panu Wiesławowi Wronie dziękujemy za dotychczasową współpracę.

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl

Serwis_2022_03_16a