Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kluby „GP” pamiętały o bohaterach Powstania Warszawskiego

Tydzień w Klubach „GP” – 14.08.2019 r.

Kluby „GP” pamiętały o bohaterach Powstania Warszawskiego

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, a politycznie skierowaną przeciw ZSRS oraz podporządkowanym mu polskim komunistom, Kluby „GP” uczciły bohaterów tamtych dni. W Powstaniu Warszawskim przygotowanym przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, zginęło około 16 tys. polskich żołnierzy, 20 tys. zostało  rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Członkowie klubów „GP” w Polsce i na świecie uczcili i oddali hołd tym wszystkim bohaterom, którzy stanęli do walki o oswobodzenie Warszawy, którzy walczyli o niepodległość Polski, o wolność Polaków.

Poznan - Powstanie Warszawskie foto Andrzeja KarczmarczykaW Poznaniu uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą Armii Krajowej w kościele Ojców Dominikanów i zaraz po tym udano się na ulicę Fredry do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela, gdzie odbyła się Msza św. w intencji poległych i żyjących powstańców warszawskich, w którym walczyło ponad 1000 Wielkopolan. 45 lat musieliśmy czekać by swobodnie mówić o Powstaniu Warszawskim, zauważył bp. Szymon Stułkowski w wygłoszonej homilii podczas tej uroczystej mszy św. Po zakończonej mszy św. jej uczestnicy wraz biskupem Szymonem Stułkowskim, prałatem ks. Leonardem Polochem oraz z pocztami sztandarowymi w uroczystym pochodzie ulicami Fredry i al. Niepodległości udali się pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie po wciągnięciu flagi państwowej na maszt przez poczet sztandarowy, odsłuchaniu hymnu państwowego i złożeniu wieńców przez liczne delegacje państwowe i społeczne oraz delegacje zagraniczne, zakończyli uroczystość.

TychyKlub „GP” w Tychach złożył kwiaty pod pomnikiem Generała Stefana Grota Roweckiego. Krótką modlitwę w intencji poległych poprowadził Andrzej Czech. Kiedy zabrzmiały syreny modlitwę zakończono, a zebrani w ciszy oddali cześć bohaterom Warszawy. Janusz Jabłoński,  przewodniczący tyskiego klubu przypomniał postać zabitego Generała Stefana Roweckiego pseudonim Grot, którego Heinrich Himmler kazał niezwłocznie zgładzić po otrzymaniu informacji o wybuchu Powstania. Egzekucji dokonano w nocy z 1 na 2 sierpnia 1944r w obozie Sachsenchausen. Następnie delegacja klubu oraz zebrani złożyli kwiaty i zapalali znicze pod pomnikiem Generała Stefana „Grota” Roweckiego. Po złożeniu kwiatów głos zabrał przybyły na spotkanie kapitan Armii Krajowej, który ze łzami w oczach przeczytał i opowiedział jak w 1949 i 1950 roku polscy harcerze pomimo stalinowskich represji czcili pamięć o Powstaniu Warszawskim. Następne świadectwo wygłosiła przybyła na spotkanie Pani, która jako 6 letnie dziecko była w powstańczej Warszawie i w wzruszający sposób opowiedziała losy swojej rodziny i swojej matki. Na końcu spotkania uczestnicy wzajemnie podziękowali sobie za pamięć o Powstaniu Warszawskim i Bohaterach Warszawy.

Jastrzebie ZdrojPrzy tablicy Rotmistrza Witolda Pileckiego, członkowie Klubu „GP” w Jastrzębiu Zdrój, Stowarzyszenia „Chwała Bohaterom, Pamięć i Rekonstrukcja”, kibice GKS Jastrzębie oraz mieszkańcy miasta oddali hołd powstańcom warszawskim. Uczestnicy spotkania odśpiewali hymn państwowy, po czym złożono kwiaty i zapalono znicze. W Powstaniu Warszawskim walczył brat ojca przewodniczącego klubu, Leszka Barana, jego wuj Jan Baran. Jako osiemnastolatek Jan wyruszył do Warszawy z maleńkiej wioski Łucka (województwo lubelskie), by walczyć o wolną Polskę; na szczęcie przeżył Powstanie.

TarnobrzegKlub Gazety Polskiej w Tarnobrzegu zorganizował uroczyste uczczenie 75. rocznicy Powstania Warszawskiego na Cmentarzu Wojennym. Okolicznościowe przemówienie wygłosił przewodniczący klubu, Tadeusz Wojteczko, a ze swoimi przeżyciami podzielił się  uczestnik powstania, pan Włodzimierz Papiernik. Delegacje złożyły kwiaty, a na zakończenie zebrani odśpiewali piosenkę powstańczą – Pałacyk Michla.

.

Gliwice Powstanie Warszawskie1Klubowicze z Gliwic uczcili bohaterów  Powstania Warszawskiego  pod tablicą poświęconą ich pamięci. Przedstawiciele gliwickiego Klubu „GP”, oraz Strzelców Rzeczypospolitej zapalili znicze i modląc się oddali hołd powstańcom. Radny miasta Gliwice, Łukasz Chmielowski, złożył wiązankę kwiatów. Kwiaty złożono również pod pomnikiem Cichociemnych, spadochroniarzy Armii Krajowej. Odwiedzono także groby żołnierzy AK na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach. O godzinie „W” włączono syreny miejskie i wszyscy stanęli na baczność na głównym skrzyżowaniu w centrum miasta, tym samym wstrzymali ruch pojazdów. Klub od ośmiu lat w ten sposób zatrzymuje ruch na skrzyżowaniu, co w pełni akceptują mieszkańcy Gliwic.

ElblagII Powstanie WarszawskieRocznicę Powstania Warszawskiego uczczono w wielu miastach w Polsce i na świecie, m.in. w Łowiczu i Elblągu.

Z inicjatywy Klubu „GP” Elbląg II odbył się koncert poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Był to kolejny koncert z cyklu spotkań z historią. Historią smutną, której bohaterami są skrytobójczo zabijani po kabaretowych wyrokach sądów wybitni patrioci, dla których Bóg – Honor – Ojczyzna był świętym obowiązkiem. W koncercie zadebiutował klubowicz „GP” ze Starogardu Gdańskiego, Jarosław Waliński. Jego recytacje ale przede wszystkim jego twórczość spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników koncertu. Jak co roku w koncercie wzięła udział perfekcyjnie przygotowana Tarnobrzegrecytatorka poezji, pani Aniela Krauze, oraz grupa muzyków m.in. Romek Wąsiewski i Bugi Tadrowski.

.

.

.

Gliwice PremierW czasie pobytu na Śląsku, Premier Mateusz Morawiecki odwiedził „Golgotę Polska” w Gliwicach.  Premiera przywitał gospodarz miejsca ks. ppłk Krzysztof Smoleń, proboszcz Parafii Wojskowej p.w. Św. Barbary w Gliwicach. Historię powstania kaplicy z 25 tablicami pamięci i pierwszą w świecie tablicą „Smoleńsk 10.IV. 2010″, odsłoniętej 8 dni po tej strasznej tragedii opowiedziała premierowi Morawieckiemu, Marta Święcicka, przewodnicząca gliwickiego Klubu „GP”, podkreślając zasługi dowódców Garnizonu Gliwickiego wspierających działalność patriotyczno-historyczną klubu. Premier Mateusz Morawiecki złożył  kwiaty pod „Golgotą Polską”, a pod pomnikiem „Gliwickich Cichociemnych” zapalił znicz.  Wpisał się również w Informatorze Klubu: „Dla Klubu Gazety Polskiej w Gliwicach – z podziękowaniem za dbanie o Polskę. M. Morawiecki „

Zjazdy KlubyGP — 620

Zapraszamy na spotkanie Śląskich Klubów „GP” w Tarnowskich Górach, w dniach 23 – 25 sierpnia 2019 roku, poświęcone stuleciu Powstań Śląskich. Liczymy na udział delegacji klubów z Górnego i Dolnego Śląska. Przewodniczącego klubu prosimy o podanie do końca czerwca liczby chętnych oraz wpłacenia zaliczek w wysokości 100 zł., (całość opłaty to 150 zł od osoby). Kontakt: Przewodniczący Klubu „GP” Tarnowskie Góry II, Krystian Podzimski, tel.512 441 352. Koordynator Marta Święcicka, tel. 607 453 044; martaswiecicka@gmail.com

V Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” odbędzie się w dniach 6-8 września w Ośrodku Dresso w Sulejowie. Wszystkie informacje otrzymają Przewodniczący Klubów „GP”.

V Zjazd Klubów GP Europy Zachodniej odbędzie się w dniach 20-22 września 2019 r. w La Ferté-sous-Jouarre pod Paryżem.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big