Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Śladami polskości na Białorusi

Tydzień w Klubach „GP” – 09.08.2017 r.

Śladami polskości na Białorusi

GdanskII_2017_07_26_62Klub „GP” Gdańsk II wraz z Kresowym Biurem Podróży Jerek zorganizował wyprawę „Śladami polskości na Białorusi”. Udział w niej wzięli przedstawiciele pomorskich klubów „GP”, Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, Rodziny Radia Maryja, Klubu Ronina i sympatycy Strefy Wolnego Słowa z całej Polski. Jak relacjonuje organizatorka z ramienia Klubu „GP” Gdańsk II: Białoruś wywarła na nas jak najlepsze wrażenie pod względem panującego porządku, zaopatrzenia i gościnności mieszkańców. Bolały widoczne formy czci dla sowieckiego okupanta, plac Lenina z jego pomnikami w każdym miasteczku, ulice Feliksa Dzierżyńskiego, czy 17 września 1939 r. Wieczny ogień pamięci i świeże kwiaty pod tego typu miejscami, stanowiły rażący kontrast dla zaniedbanych cmentarzy, na których chaszcze rosną wyżej nagrobków. Ale widać taki panuje zwyczaj, bo nawet współczesne cmentarze są w złym stanie. Trasa naszej wyprawy wiodła znanymi i nieznanymi szlakami turystycznymi. Obowiązkowa była wędrówka po ścieżkach wybitnych pisarzy: Elizy Orzeszkowej i Adama Mickiewicza, odwiedziny w domu Czesława Niemena oraz w majątku Tadeusza Rejtana w Hruszówce, gdzie rozpadający się gigantyczny drewniany dwór i kaplica grobowa, głośno wołają by polskie władze wreszcie wszczęły starania o uratowanie tych miejsc. Elementem poznania współczesnego życia na Białorusi było zwiedzanie czynnej huty szkła Niemen w Brzozówce oraz rozmowy z rodakami. Nie zabrakło też elementów ściśle patriotycznych. Złożyliśmy hołd Powstańcom Styczniowym, pochowanym w znanej nam z „Nad Niemnem” Mogile, obrońcom Grodna, Żołnierzom Armii Krajowej  na cmentarzach w Wawiórce i Surkontach. W Nowogródku odwiedziliśmy siostry Nazaretanki, które opiekują się Białą Farą, miejscem gdzie Władysław Jagiełło brał ślub z Sonką Holszańską. Gdzie przed cudownym obrazem Matki Boskiej Nowogródzkiej uzdrowiony został Adam Mickiewicz, który jako mały chłopczyk upadł z wysoka na bruk i stracił przytomność i mimo zabiegów lekarza nie odzyskiwał świadomości. Gdzie pochowane są błogosławione Siostry Męczenniczki, które oddały życie za 120 osób przeznaczonych na rozstrzelanie przez Niemców w 1943 roku. Patronat nad wyprawą objęła „Gazeta Polska”.

Warszawa Bielany Powstanie 2017Bielańsko-Żoliborski Klub „GP” w Warszawie w przededniu 73. rocznicy Powstania Warszawskiego, zaprosił warszawiaków na wieczernicę pt. ”Przed godziną W” poświęconą Bohaterom walk o Stolicę w 1944 roku. Wieczór poprowadzili historycy Muzeum Powstania Warszawskiego. Swoimi wspomnieniami podzielili się zaproszeni Powstańcy Warszawscy.

Londyn_2017_07_30_06W Londynie odbył się piękny, wzruszający koncert pt. „Podziemna Armia Powraca” w wykonaniu Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego, upamiętniający 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Koncert zgromadził  liczną Polonię, a organizatorami były: Great Poland, Koło Myśli Niezależnej, Klub „GP” w Londynie, przy współpracy z Ambasadą RP i Wydziałem Konsularnym w Londynie. Organizatorzy dziękują Leszkowi Czajkowskiemu, Pawłowi Piekarczykowi za wspaniały występ, pani Marzennie Schejbal (AK). Ambasador RP w Londynie prof. Arkady Rzegocki i Konsul Krzysztof Grzelczyk swoją obecnością uświetnili koncert. To było wspaniałe patriotyczne popołudnie – powiedział Sławomir Wróbel, pomysłodawca koncertu.

Gdynia Sakiewicz 2017Kluby „GP” z Kartuz i Gdyni zorganizowały spotkania z red. Tomaszem Sakiewiczem które cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że na obu spotkaniach zabrakło miejsc w sali, a część uczestników  musiała stać na zewnątrz.. W pierwszym, zorganizowanym w Gołubiu uczestniczyła Teresa Bochwic, członek KRRiTV, a głównym tematem dyskusji były reforma wymiaru sprawiedliwości i wydarzenia polityczne z nią związane oraz tragedia smoleńska. W spotkaniu w Gdyni oprócz dziesiątek klubowiczów „GP”, pojawiła się poseł PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz legendy „Solidarności”: Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda. Spotkanie w Gdyni zorganizowano przy współudziale wejherowskiego i gdańskiego klubu „GP”.

DzierzoniowII_2017_07_26_16W Dzierżoniowie odbył się wiec poparcia dla „Dobrej zmiany”. Manifestacja poparcia dla rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy zgromadziła setki uczestników. Ideą naszego spotkania jest przypomnienie, że w ciągu dwóch lat w naszym kraju zmieniło się bardzo dużo na lepsze dla zwykłych Polaków, obywateli – mówił Jarosław Kresa, który otworzył wiec. Obecna na wiecu Krystyna Śliwińska, organizatorka znanego w kraju „Przystanku Niepodległość” mówiła m.in.: „Widzimy, że opozycja ma jedną tylko ofertę dla Polaków: odsuńmy PiS od władzy! Bądźmy razem! – apelował Janusz Maniecki, szef Klubu „GP” Dzierżoniów II. – Nie dajmy się podzielić! W trakcie wiecu głos zabrał także prezes Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego Ziemi Dzierżoniowskiej Ireneusz Wagnerowski oraz przedstawiciele RKW z Wałbrzycha. Wiec, w trakcie którego doskonale widać było, jak wielka jest potrzeba podobnych spotkań wśród zwolenników Dobrej Zmiany, zakończył się wspólnym odśpiewaniem hymnu. Inicjatorami dzierżoniowskiego zgromadzenia były: dzierżoniowski Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Klub „Gazety Polskiej” Dzierżoniów II oraz Obywatelski Ruch Patriotyczny Ziemi Dzierżoniowskiej. Spotkanie zwołano spontanicznie za pomocą sms-ów. Wśród biało-czerwonych flag zebrani skandowali hasła poparcia dla „Dobrej zmiany” i domagali się reformy polskich sądów. Skandowano hasła: „Jarosław”, „Dobra Zmiana”, „Andrzej Duda”, „Beata”, „Damy radę!”, ale też: „Zreformować polskie sądy!”.

Manifestacja i kontrmanifestacja odbyła się przed sądem w Łowiczu. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Jerzy Stępień  spotkał się przed Sądem Rejonowym w Łowiczu z osobami protestującymi przeciwko  rządowej reformie sądownictwa. Po drugiej stronie ulicy odbyła się kontrmanifestacja miejscowego Klubu „GP” i osób, które czują się pokrzywdzone przez wymiar sprawiedliwości. Przez megafon wytykano, że sędzia Jerzy Stępień nie powinien  uczestniczyć w manifestacji politycznej. Podawano też przykłady patologii jaka ma miejsce w sądach, a nawet modlono się za protestujących po drugiej stronie ulicy.

 

Radiowy Klub „Gazety Polskiej” – w każdy poniedziałek o godz. 18.00 na antenie Radio Kraków, 101,6 MHz, www.radiokrakow.pl, www.klubygp.pl.

 Międzylesie –  powstał 421. Klub „GP”, przewodniczącym został:  Krzysztof Rusinek, tel.: 665 505 317, e-mail: miedzylesie.klub@gmail.com

Gdańsk-Osowa – powstał 422. Klub „GP”, przewodniczącą została: Monika Białkowska, tel.: 607 950 594. e-mail: klubgp.gdansk-osowa@wp.pl

Ludwików – powstał 423. Klub „GP”, przewodniczącym został: Sylwester Marczak, tel.: 502 411 589 e-mail: klubgp.ludwikow@gmail.com

Pleszew – powstał 424. Klub „GP”, przewodniczącym został: Krystian Klak, tel.: 782 371 061,e-mail: klubgp.pleszew@gmail.com

Oborniki  Wlk. – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został: Wiesław Garbarz, tel.:512 607 364, e-mail: klubgp.oborniki@gmail.com. Panu Janowi Koszczyńskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę.
Spotkania klubu w każdy pierwszy czwartek o godz. 19.00 w sali Kościoła Farnego, ul. Kościelna 2

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Serwis

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress