Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | Spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem w Paryżu


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 03.08.2022 r.

Spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem w Paryżu

Serwis-03.08.2022Klub „Gazety Polskiej” w Paryżu we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Francuskiej zorganizował spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, który wygłosił wykład pt. „Rosja i Europa. Polska. Czyli historia się nie skończyła”.

Profesor Andrzej Nowak mówił, że Rosję i Europę dzielą fundamentalne różnice kulturowe i polityczne. Podkreślił, że Moskwa nigdy nie akceptowała polskiego antyimperializmu i że obecnie dąży do zniszczenia Ukrainy jako demokratycznej alternatywy wobec reżimu Władimira Putina. Zdaniem prof. Nowaka wojna na Ukrainie sprawiła, że Zachód zaczął poważnie traktować Polskę, odchodząc od stereotypów wokół rzekomej polskiej rusofobii. – Ta propaganda, która z taką siłą była lansowana we Francji jeszcze w grudniu ubiegłego roku, dzisiaj została skruszona. Tego rodzaju rozumowanie zmienia obraz Polski i zmienia – przynajmniej chwilowo, i trzeba korzystać z tej chwili – siłę naszych argumentów – mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia prof. Nowak.
Ambasador Polski w Paryżu Jan Emeryk Rościszewski powiedział: – Pan profesor jest nie tylko wybitnym historykiem, lecz także wybitnym analitykiem obecnej sceny geopolitycznej. Dziękujemy mu za to, że dał nam dodatkowy punkt odniesienia do dzisiejszej sytuacji w Europie, w Rosji, na Ukrainie, i roli w tym wszystkim Polski.
Przewodniczący paryskiego Klubu „Gazety Polskiej”, Andrzej Woda, po spotkaniu powiedział: – Pomimo okresu urlopowego i bardzo wysokiej temperatury spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, co świadczy o zaangażowaniu Polonii w sprawy związane z historią i obecną sytuacją w Polsce. Dziękując za wspaniały wykład, przekazane przemyślenia i analizy Pana Profesora, rodacy zadawali również pytania nawiązujące do bieżącej politycznej sytuacji w Polsce. Co dalej, jakie są perspektywy, jakie jest stanowisko i spojrzenie Pana Profesora na obecne wydarzenia w kraju i w Europie, gdzie jest miejsce Polski w obecnej sytuacji geopolitycznej, jak ta sytuacja będzie się dalej rozwijać? Wysłuchanie wykładu prof. Nowaka było dla nas prawdziwą ucztą duchową, intelektualną, historyczną oraz piękną lekcją patriotyzmu. Możliwość takich spotkań jest dla Polonii bardzo ważna i cenna, stąd propozycja i prośba skierowana do prof. Nowaka o zgodę na cykliczność wizyt. Propozycja została przyjęta ku zadowoleniu wszystkich obecnych słuchaczy, więc widzimy się niedługo na następnym spotkaniu.
Za przyjęcie zaproszenia, obecność, wykład, udzielone odpowiedzi na zadane pytania podziękowali Panu Profesorowi współorganizatorzy spotkania – ambasador Jan Emeryk Rościszewski oraz przewodniczący Klubu „GP” w Paryżu Andrzej Woda. Andrzej Woda został zaproszony na spotkanie w Ambasadzie RP w Paryżu przedstawicieli Kawalerów Zakonu Maltańskiego z Francji i Polski podsumowujące dotychczasowa pomoc dla walczącej Ukrainy oraz określające plany i zamierzenia na najbliższy czas.
GdańskII_2022_07_1341GDAŃSK II, GDYNIA, TCZEW | Członkowie i miłośnicy pomorskich klubów „GP” (Gdańsk II, Gdynia, Tczew) odwiedzili miejsca związane z dorosłym życiem bł. ks. Michała Sopoćki. Ze względów bezpieczeństwa klubowicze nie pojechali do Juszewszczyzny, gdzie się urodził, ponieważ są to tereny obecnej Białorusi. W Białymstoku zwiedzono Muzeum Pamięci Sybiru, które dla wielu było dotknięciem tragicznej historii własnych rodzin. Odwiedzono sanktuarium Bożego Miłosierdzia, dawne seminarium duchowne, w którym bł. ks. Michał wykładał, dom, w którym mieszkał, oraz Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego, gdzie spędził ostatnie lata życia. Kolejne dni klubowicze spędzili na Wileńszczyźnie – ks. Sopoćko pozostawił wiele śladów swojej apostolskiej działalności zarówno w samym Wilnie, jak i w podwileńskich miejscowościach: Taboryszkach i Czarnym Borze. Złożono wizytę w hospicjum siostry Michaeli w miejscu, gdzie Eugeniusz Kazimirowski pod dyktando św. Faustyny namalował obraz „Jezu, ufam Tobie”. W trakcie wyprawy była okazja poznać też piękno Polski wschodniej (Opinogóra, Tykocin, Supraśl).

Nowy Sącz im. J.Olszewskiego_2022.06.28_ (9)NOWY SĄCZ IM. JANA OLSZEWSKIEGO | Klubowicze z Nowego Sącza z przewodniczącym Tomaszem Baliczkiem na czele wzięli udział w uroczystych obchodach 82. rocznicy rozstrzelania w Trzetrzewinie przez niemieckich okupantów 93 Polaków. Obchody te stają się powoli piękną, lokalną tradycją. W lesie na granicy Trzetrzewiny i Wysokiego, w miejscu, gdzie 27 czerwca 1940 roku sądeckie gestapo w jednej z największych egzekucji na Ziemi Sądeckiej zamordowało 93 Polaków, głównie tych, których schwytano przy próbie przekroczenia południowej granicy w drodze do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, spotkało się blisko 200 osób, by oddać hołd i pomodlić się za tych, którzy już na początku II wojny światowej
przelali krew za wolność ojczyzny. Uroczystość rozpoczęła się od przejazdu konnego orszaku spod kościoła w Trzetrzewinie na miejsce straceń, gdzie młodzież zaprezentowała krótki program artystyczny. Organizatorzy oraz obecni na uroczystości posłowie na Sejm RP, Barbara Bartuś i Arkadiusz Mularczyk, wygłosili okolicznościowe przemówienia. Modlitwę w intencji rozstrzelanych poprowadził proboszcz parafii w Trzetrzewinie ks. Edward Mikoś, zaś wartę honorową wystawili funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza. Uroczystość zorganizowali: Stowarzyszenie Banderia Konna „ISKRA” Dolina Dunajca oraz Stowarzyszenie LGD Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej, przy wsparciu Urzędu Gminy w Chełmcu, i Parafia Trzetrzewina pw. Matki Bożej Pocieszenia.

Nowy Sącz J.Olszewskiego_2022.07.20_08„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu razem z ponad setką osób wzięli udział w marszu ku czci Polaków pomordowanych na Wołyniu. Marsz, jak w latach poprzednich, zorganizowała grupa „Aktywiści Nowy Sącz”, skupiająca patriotyczne, prawicowe i narodowe organizacje. 11 lipca 1943 roku miała miejsce „krwawa niedziela”, która była najtragiczniejszym dniem dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów rzezi na Polakach zamieszkujących wschodnie kresy Rzeczypospolitej. Szacuje się, że w pogromie zamordowano ponad 250 tys. Polaków. Uroczystość rozpoczęła się na sądeckim Rynku. Następnie zgromadzeni przeszli ulicą Jagiellońską, Plantami i Alejami Wolności na sądecki Stary Cmentarz. Tutaj m.in. została ustawiona symboliczna tablica upamiętniająca zbrodnię wołyńską. Organizatorzy oddali cześć pomordowanym Polakom i Ukraińcom, którzy ratowali Polaków przed ukraińskimi nacjonalistami.

Skierniewice_2022.07.10 (1)SKIERNIEWICE | Skierniewiczanie wraz z klubowiczami „GP” przyłączyli się kolejny raz do akcji #zakochaniwpomaganiu. Część ruszyła rowerami na piknik charytatywny dla Antosia, inni stawili się nad zalewem Zadębie, by dołączyć do akcji #pomaganieprzezpompowanie, która ma na celu wsparcie leczenia i rehabilitacji Wiktorii Caban. Ochotnicza Straż Pożarna w Skierniewicach wraz z OSP Mokra Prawa i Stowarzyszenie Skc126P & klasyki PRL, Klub „Gazety Polskiej” Skierniewice wykonali 10 pompek i wpłacili pieniądze na leczenie małej skierniewiczanki.

 

 

Łódź_2022.06.27_08ŁÓDŹ |  Wystawa odzwierciedlająca ponad 195 lat tygodnika „Gazeta Polska” dotarła do Łodzi. Historia tego czasopisma ściśle wiąże się z dziejami Polski i Polaków. Można ją obejrzeć na terenie Dworzec PKP Łódź Fabryczna, do czego serdecznie zaprasza Krzysztof Gębski, Klub „Gazety Polskiej” Łódź. W otwarciu wystawy uczestniczył wicewojewoda Piotr Cieplucha.

 

 

 

ŁÓDŹ II | Na zebraniu Klubu „Gazety Polskiej” Łódź II przedstawiono klubowiczom Akt Nadania Logo Klubu „Gazety Polskiej”. W związku z minioną 12. rocznicą zamachu w Smoleńsku zorganizowano wieczór poświęcony tej tragedii. Przeglądano gazety z kwietnia 2010 roku: „Gazetę Polską”, „Nasz Dziennik”, „Niedzielę”, również „Gazetę Wyborczą”; dodatki do gazet poświęcone prezydentowi Polski Lechowi Kaczyńskiemu i Marii Kaczyńskiej.

GDYNIA | Z okazji 15-lecia powstania Klubu „Gazety Polskiej” w Gdyni klubowicze zorganizowali okolicznościowe przyjęcie, by powspominać działalność klubową oraz porozmawiać o nowych planach.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl


GP_3.08.2022