Tekst alternatywny

NEW BRITAIN | Polski Festiwal powrócił do New Britain po pandemicznej przerwie.


Polski Festiwal powrócił do New Britain po pandemicznej przerwie.

W czerwcu w Connecticut odbyła się 9 edycja Festiwalu Małej Polski, który stał się jedną z wizytówek miejscowości, będącej siedzibą wielu polskich sklepów, restauracji i kościołów.

Do Connecticut przybyły tłumy, aby skosztować polskiego jedzenia, posłuchać muzyki oraz spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną.
Nie zabrakło też polityków i przedstawicieli władz. Zebranych powitała burmistrz New Britain Erin E. Stewart. Obecny był także senator Richard Blumenthal oraz przedstawicielka rządu stanowego Susan Bysiewicz, a także ubiegający się o stanowisko gubernatora Robert Stefanowski.
Uroczystości rozpoczęła organizatorka, Katarzyna Nowak przedstawiając gości i witając przybyłych, pośród których był między innymi Adrian Baron, znany i zasłużony pośród lokalnej społeczności prawnik z New Britain.

Na festiwalu, w niedziele 6 czerwca, było ponad siedemdziesiąt wystawców, atrakcje dla dorosłych i dzieci a wszystko to w miejscu, gdzie jest jedno z największych skupisk polonijnych w USA. W Małej Polsce obecnie działa w ponad 100 firm, które świadczą usługi dla lokalnej społeczności.

Na Broad Street, pośród szeregu stoisk reprezentujących organizacje polonijne, prezentowały się Kluby Gazety Polskiej w USA. Gościem honorowym była pani Helena Knapczyk, sybiraczka, która promowała swoją najnowszą książkę.
Zaprezentowano także wystawę o generale Ryszardzie Kuklińskim „Polska Samotna Misja.” Wystawa ta towarzyszyła wizycie prezydenta Donalda Trumpa w Polsce, w lipcu 2017 i była jemu zadedykowana.

Marian Czarnecki, Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w New Britain, mówił o radości z powrotu festiwalu. „Po trzech latach izolacji mieliśmy możliwość spotkania się, przybyło około 20 tysięcy ludzi. Spotkanie to jest także ważne dla promocji polskiego biznesu,” powiedział Czarnecki.

Andrzej Hac, reprezentujący organizacje Polsko-Amerykańskich Profesjonalistów i Biznesmenów „Cieszymy się z tego festiwalu, że powrócił. Doceniamy pracę burmistrz Erin Stewart w kierunku rozwoju oraz pomocy lokalnym biznesom,” powiedział Hac.

Festiwal pomaga pielęgnować więzy Polonii z Polską kulturą. Wiesław Wierzbowski, Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Bostonie „ Na festiwalu, którego nie było tutaj prawda 2 lata, spotkałem się ze swoimi przyjaciółmi, z klubów Gazety Polskiej. Pracujemy nad tym, aby ten festiwal nie był tylko kulinarnym i sztandarowym pokazem, ważne jest propagowanie atmosfery polskości w sensie politycznym i historycznym. Istotne jest popieranie właściwych rządów w Polsce, w tym przypadku Prawa i Sprawiedliwości.”

Na festiwalu zorganizowanym przez ‘Polonia Business Association,” Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polonijnych wystąpił między innymi Polonijny Chór Paderewskiego, Teatr Novum, Grupa Taneczna Polskiej Szkoły Języka Polskiego w New Britain, RBO Polka Band, Zespół Tańca ludowego „Polanie.” Przybyli nie tylko Polacy, ale wielu Amerykanów. Mieszkaniec miasteczka z dużym entuzjazmem wypowiedział się o niedzielnym festynie “Mieszkam w New Britain i jestem zachwycony, na Broad Street jestem kilka razy w tygodniu, mój przyjaciel tutaj mieszka, bardzo lubię polskie jedzenie.”

Niektórzy przyjechali z odległych stanów i z innych Adrian Cieplinski, Marszałek Parady Pulaskiego w Nowym Jorku.
„Jestem bardzo wdzięczny, że polska kultura jest kultywowana w USA. Urodziłem się i wychowałem w Connecticut i doceniam polską tradycję, która wspieram. Cenie moje dziedzictwo moje wychowanie, bardzo się cieszę, że tutaj jestem, szczególnie po pandemicznej przerwie. Nie możemy już się doczekać tegorocznej parady Pulaskiego w Nowym Jorku, która odbędzie się październiku,” powiedział Cieplinski.
miejscowości. Turystka z Florydy z sympatią opowiada o wrażeniach z festiwalu „Jestem tutaj na wakacjach a moje ulubione polskie jedzenie to pierogi i pyzy.
Drugie i trzecie pokolenie, nie zapomniało o swoich polskich korzeniach.
„Bardzo dobrze się bawimy, tutaj się urodziłam i wychowałam. Obecnie mieszkam we Wschodnim Hampton ale tutaj przyjechałam, ponieważ nadal kultywuję polską tradycje, szczególnie podczas świąt,” powiedziała wnuczka polskich imigrantów.

Wprowadzenie do zdjęć i materiału: Tekst, zdjęcia i wideo autorstwa Małgorzaty Margo Schulz
Dziennikarki i Przewodniczącej Klubu Gazety Polskiej w Los Angeles.