Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Uroczystości ku czci ks. Władysława Gurgacza

Tydzień w Klubach „GP” – 21.09.2016 r.

Uroczystości ku czci ks. Władysława Gurgacza

Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy uczestniczyli w II Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej  w La Ferté sous Jouarre pod Paryżem. Za ogrom pracy podczas organizacji zjazdu dziękuję: Mirosławie Woronieckiej, Andrzejowi Wodzie, Alinie Wodzie, Anicie Zapłatce, Piotrowi Muszyńskiemu, Janowi Janowskiemu, Piotrowi Stilgerowi, Bogdanowi Smoleniowi, Bogdanowi Doboszowi, Krzysztofowi Waleńdzikowi, Jerzemu Malinowskiemu, Danucie Lemoyne, Jolancie Baran i Elżbiecie Wryk. Dziękuję Ks. inf. Stanisławowi Jeżowi za prawdziwie polską gościnę i za odprawienie patriotycznej mszy św. kończącej II Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej. Dziękuję sponsorom: redakcji „Gazety Polskiej”, Adamowi i Teresie Gąsior, Katarzynie i Adamowi Paluchowskim i Jerzemu Krasoniowi.

 

Członkowie Klubu „GP” w Nowym Sączu razem z ponad tysiącem osób dotarli  na Halę Łabowską (1064 m. n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, aby wziąć udział w uroczystości ku czci ks. Władysława Gurgacza SJ, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Modlono się za żołnierzy antykomunistycznej partyzantki działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Leszek Leszkiewicz w koncelebrze z kilkunastoma księżmi. Rangę uroczystości podniosła obecność szefa MON, Antoniego Macierewicza, który tak jak w poprzednich latach przybył na te uroczystości i kompani reprezentacyjnej WP z Krakowa. W uroczystościach wziął też udział poseł Piotr Naimski, wraz posłami ziemi sądeckiej. Po mszy minister Macierewicz uhonorował złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” trójkę ostatnich partyzantów PPAN: Stefana Kuliga, Tadeusza Rybę oraz Józefa Witowskiego. List gratulacyjny  otrzymał Zbigniew Obtułowicz. Na koniec odbyła się ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem PPAN. Po uroczystości odbył się przepiękny koncert pieśni patriotycznych Pawła Piekarczyka. Głównym organizatorem uroczystości od 18 lat jest Jerzy Basiaga, prezes Fundacji „Osądź mnie Boże” im. Ks. Władysława Gurgacza i Żołnierzy PPAN, który włożył najwięcej pracy, energii i serca w przygotowanie sobotniej uroczystości. Między innymi zadbał o tablice z fotografiami sądeckich Żołnierzy Wyklętych i broszury sądeckiego PTH, które rozdawano uczestnikom uroczystości. Nie zabrakło wojskowej grochówki. Pan Jerzy jest również członkiem Klubu „GP” Nowy Sącz.

Tysiące ludzi uczestniczyło w ostatniej drodze Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. W tej historycznej uroczystości pogrzebowej jaka miała miejsce w Gdańsku oczywiście nie zabrakło Klubów „GP” z Polski i z zagranicy. Fotorelacja i wideo: www.klubygp.pl

W Bydgoszczy odbyła się prapremiera płyty Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka pt.: „Zapiski walki, zdrady i zwycięstwa”. Na płytę składa się 21 piosenek poświęconych ludziom „Solidarności”. Jak mówią twórcy płyty, na miejsce prapremiery wybrali Bydgoszcz ponieważ zawsze byli tu życzliwie i ciepło przyjmowani, a koncerty odbywały się przy pełnej sali. W swojej wypowiedzi zaznaczyli, że: „Jest jedna Polska, a więc i jedna walka o Polskę. Śpiewamy o tych, którzy związali swój los z „Solidarnością”, poświęcili jej swoje życie, siły i często kariery”. Piosenki przeplatali opowieściami i anegdotami związanymi z trudnymi losami Polski. Na zakończenie głos zabrał 86 letni uczestnik spotkania. Opowiedział o tym jak w latach 50. został aresztowany za opowiedzenie dowcipu politycznego. Odmówił podpisania współpracy z UB, w efekcie czego został skazany na 4 lata więzienia. Spotkanie prowadził Krystian Frelichowski, a zorganizowali je bydgoski Klub „GP” i Solidarni2010.

Klub „GP” Gdańsk II włączył się w akcję „Książka dla biblioteki w Mejszagole”. Mejszagoła to podwileńskie miasteczko, dawna siedziba rodziny Houwaltów. W tym roku zakończyła się gruntowna renowacja pałacu, w którym otwarto odział Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Niemenczynie i filię Centralnej Biblioteki Samorządu Wileńskiego. W akcję włączyły się kluby „GP” z Gdańska i Gdyni, mieszkańcy Kościerzyny, Biblioteka Wolnego Słowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Karczmie. Przewodnicząca Klubu „GP” w Gdańsku, Małgorzata Odyniec w imieniu rodaków z Wileńszczyzny dziękuje wszystkim, którzy wsparli zbiórkę. Szczególne podziękowania kieruje do pana Grzegorza Chlewickiego, który odbierał książki od darczyńców, a potem zawiózł je na Litwę.

Na początku września w Zgierzu odbyła  się kolejna edycja festiwalu Zgierz City Of Power 2016. Na terenie zgierskiego MOSiR-u zagrało 10 zespołów m.in. m.in. Titanium, Divine Weep oraz niemiecka gwiazda gatunku Iron Savior. City of Power to największa w kraju impreza powermetalowa. Od 2015 r. skupia ona polską i europejską czołówkę tego gatunku. Druga edycja festiwalu, która odbyła się 3 września, uświetniła przede wszystkim świętująca swoje 20-lecie niemiecka grupa Iron Savior. Muzycy po raz pierwszy w historii wystąpili w Polsce, promując swoją najnowszą płytę „Titancraft”. Oprócz tego zagrały m.in. polskie zespoły: Titanium, Scream Maker oraz Divine Weep, a także włoski zespół Dragon Hammer.   Patronat nad koncertem objęła „Gazeta Polska Codziennie” oraz portal Niezależna.pl.

Przed kaplicą „Golgota Polska” gliwicki Klub „GP” uczcił pamięć śp. Anny Walentynowicz. Wieczorem wziął udział w capstrzyku pod Radiostacją Gliwicką, zorganizowanym przez Gliwickich Patriotów i Konspiracyjne Wojsko Polskie. 1 września o godzinie 4:45 przy grobach dwóch Westerplatczyków: chorążego Edwarda Szewczuka i kaprala Michała Plewka odbył się Apel poległych, krótkie wystąpienia i ważne słowa do obecnej na uroczystościach młodzieży.

Profesor Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta Andrzeja Dudy, był gościem Klubu „GP” w Berlinie, który działa w Niedzielnym Klubie Dyskusyjnym. Tematem spotkania było: „Polska w obliczu kryzysu Cywilizacji Zachodu”. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Ambasador Polski w Niemczech –  Profesor Andrzej Przyłębski oraz jego małżonka  Julia Przyłębska, która od grudnia 2015 roku sprawuje funkcję sędziny w Trybunale Konstytucyjnym. Relacja wideo: www.klubygp.pl

Dla uczczenia  70. rocznicy masowego morderstwa  dokonanego przez NKWD i UB na żołnierzach podziemia antykomunistycznego NSZ, została odprawiona uroczysta Msza święta polowa z ceremoniałem wojskowym.   Na zaproszenie Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka w uroczystości uczestniczyła delegacja gliwickiego Klubu „GP”.

W Berlinie odbył się wspaniały koncert w wykonaniu ukraińskich gwiazd muzyki z okazji 25-lecia Niepodległości Ukrainy. Zaproszeni goście burzliwymi oklaskami nagradzali ukraińskich artystów. Na koncercie byli obecni Klubowicze „GP” Berlin-Brandenburg. Po koncercie wszyscy spotkali się na specjalnym przyjęciu.

Essen (Niemcy) – zmiana numeru telefonu: przewodniczący Dariusz Butyrowski, tel. +491639195697, e-mail: klubgpessen@googlemail.com

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small