Tydzień w Klubach „GP” – 15.04.2015 r.
W Łodzi odbyło się spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem, który podzielił się ze słuchaczami najnowszymi informacjami dotyczącymi tragedii nad Smoleńskiem. W trakcie spotkania z krótkim recitalem wystąpił Paweł Piekarczyk.
Spotkaniem z Ryszardem Kapuścińskim zainaugurowano działalność klubu „GP” w Niepołomicach. Rozmowy dotyczyły dziesięcioletniej historii klubów „GP” i aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. Po spotkaniu zaprezentowano fragmenty koncertu w wykonaniu J. Zelnika, A. Czajkowskiego i P. Piekarczyka pt.” Podziemna Armia Powraca.”
Pod koniec solowy recital przedstawił Paweł Piekarczyk. Nad całością czuwał przewodniczący klubu pan Mirosław Henke z córką.
Klub „GP” w Vancouver przy współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów (SPK Koło Nr. 3) zorganizował kolejny wieczór z historią. Autor prezentacji, Zdzisław Radomski, wygłosił prelekcję pt. „Życie, Walka i Śmierć rtm. Witolda Pileckiego”, która przedstawiła życiorys tego wspaniałego Żołnierza Wyklętego. Relacja audio z tego niezwykle interesującego spotkania: www.klubygp.pl
Jak co roku przedstawiciele organizacji patriotycznych i klubowicze krakowskiego klubu „GP” oddali hołd śp. Walentemu Badylakowi, który w proteście przeciwko przemilczeniu przez władzę zbrodni katyńskiej, przywiązał się łańcuchami do hydrantu na Rynku Głównym i dokonał 21 marca 1980 roku aktu samospalenia.
Na zaproszenie klubu „GP” w Garwolinie, posła Grzegorza Woźniaka i dzięki życzliwości ks. Dziekana Ryszarda Andruszczaka, prepozyta garwolińskiej kolegiaty, odbyło się spotkanie z red. Janem Pospieszalskim. Poświęcone było ono obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce oraz mediom i roli jaką odgrywają w Polsce. Gość mówił między innymi o wnioskach, jakie płyną z „afery taśmowej”; zwrócił uwagę na ludzi obecnej władzy, którzy mają na względzie wyłącznie dobro osobiste lub własnej partii. Wielkie emocje wśród publiczności wzbudziło wykonanie piosenki „Biały Krzyż” zespołu Czerwone Gitary, którego Jan Pospieszalski był kiedyś członkiem.
W Kaliszu spotkały się kluby „GP” z Ostrowa, Kalisza i Krzywinia. Wspólnie odlano metalowe kasety na ziemię ze Smoleńska i Katynia, którą przywieźli członkowie Rajdu Katyńskiego. Uroczystość wmurowania kaset odbyła się 10 kwietnia, w piątą rocznicę tragedii smoleńskiej pod istniejącą już przy kościele Franciszkanów piękną tablicą. Po pracy klubowicze spotkali się w gościnnych progach państwa Roszkowskich; biesiada przy muzyce i wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych trwała do późnej nocy.
W Berlinie odbył się wykład historyczny prof. Jana Żaryna pt. „Pokolenie Niezłomnych i Pokolenie Niepokornych”. Po wykładzie odbył się występ artystów scen operowych.
Gościem klubu „GP” w Krzywinie była dr Jolanta Hajdasz. Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu w reżyserii gościa pt. „Zapomniane męczeństwo”. Tematem późniejszej prelekcji była historia życia i cierpienia arcybiskupa Antoniego Baraniaka w czasie trzyletniego uwiezienia przez UB.
W Rypinie odbył się „II Rypiński Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych” w którym uczestniczyła grupa uczniów z Zespołu Szkół Nr.2 im. Unii Europejskiej z wychowawcą panią Jolantą Gawrych. Patronat nad całym przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta pan Paweł Grzybowski i miejscowy Dom Kultury. Organizatorem Maratonu Filmowego był klub „GP” w Rypinie.
Klub „GP” w London (Ontario) zorganizował spotkanie z dr. Ewą Kurek, historykiem zajmującym się sprawami polsko-żydowskimi. Na spotkaniu stwierdzono, że o tych sprawach nie tylko należy rozmawiać ale również trzeba poznawać prawdziwą historię obu narodów.
Dr Ferdynand Morski na spotkaniu w gliwickim klubie „GP” wystąpił z wykładem pt. „Polska dzisiaj i jutro w świetle teorii cywilizacji Feliksa Konecznego”.
Ryszard Kapuściński