Tekst alternatywny

Berlin Brandenburg | 6. rocznica zamachu na Breitscheidplatz


19 grudnia 2022 roku w Berlinie, w szóstą rocznicę islamskiego zamachu terrorystycznego, dokonanego w centrum stolicy Niemiec, na Breitscheidplatz odbyły się uroczystości żałobne upamiętniające ofiary tego barbarzyństwa – trzynastu obywateli Niemiec, Polski, Czech, Ukrainy, Izraela i Włoch, kobiet i mężczyzn.

5 października 2021 roku zmarł na skutek urazu głowy doznanego w dniu 19.12.2016 roku w wieku 49 lat Sascha Hüsgens. Jak oświadczył jego przyjaciel Hartmut Klösters, Sacha po zamachu pośpieszył z pomocą dla poszkodowanych. W czasie udzielania pomocy został uderzony spadającą belką w głowę i sparaliżowany. W tym roku jego nazwisko już widnieje na schodach, gdzie upamiętniono ofiary zamachu. Rozmawialiśmy z Hartmutem i jego ojcem, mężem zamordowanej w zamachu Angeliki Klösters.

Pierwszą ofiarą był polski kierowca TIR-a, śp. Łukasz Urban, zamordowany strzałem w skroń podczas uprowadzenia ciężarówki przez terrorystów. Samochodu skradzionego Polakowi użyli później do dokonania zamachu.

W sumie, 19 grudnie 2016r. poszkodowanych zostało ponad 70 osób, z których wiele do dziś nie wróciło do pełnego zdrowia. Dokładnie w miejscu, w którym doszło do zamachu, został odsłonięty monument upamiętniający ofiary. To symboliczna złota rysa. Na schodach prowadzących do Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma widnieją nazwiska 13 śmiertelnych ofiar zamachu.

Oficjalne uroczystości związane z szóstą rocznicą zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie rozpoczęły się wieczorem o godz.19:00. W nabożeństwie w Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma wzięła udział Pani Burmistrz Berlina Franziska Giffey i inni politycy oraz wielu prominentnych gości, ofiary i krewni ofiar zamachu. Protestancki biskup Christian Stäblein zapewnił ofiary i ich bliskich, że nigdy nie zostanie zapomniane ich cierpienie. Pani Astrid Passin, która straciła ojca w ataku terrorystycznym, zabrała głos jako rzeczniczka pogrążonych w żałobie i zaznaczyła ,że „Nadal potrzebujemy dedykowanej pomocy“.

Po nabożeństwie za ofiary ataku terrorystycznego ludzie zebrali się pod pomnikiem na tyłach kościoła, w którym doszło do ataku. Tam, gdzie nazwiska 13 ofiar są wypisane na schodach, krewni złożyli 13 białych róż i zapalili świece. Nazwiska ofiar odczytała nadinspektor generalna Ulrike Trautwein. Obchody zakończyły się 13 kurantami w momencie ataku o godzinie 20:02. których w kilkuminutowej ciszy słuchali uczestnicy uroczystości, oddający hołd ofiarom islamskiego terroru.

Podczas uroczystości zawieszono działalność na jarmarku bożonarodzeniowym.

Pani Burmistrz długo i rzeczowo rozmawiała po uroczystości z jej uczestnikami. Bardzo jest zainteresowana odwiedzeniem rodziny śp. Łukasza Urbana, a pani Anna-Maria Träsnea Pełnomocnik Kraju Związkowego Berlina przy Rządzie Federalnym, Sekretarz Stanu ds. Zaangażowania, Wspierania Demokracji i Spraw Międzynarodowych, prosiła o kontakt przekazując swoją wizytówkę. Klubowicze Rodło/GP złożyli piękną wiązanką kwiatów poświęconą przez JE Księdza Biskupa Bohdana i zapalili Znicze Pamięci w barwach Polski przy wypisanym śp. Łukaszu Urbanie. Znicze w barwach Ukrainy klubowicze zapalili przy wypisanej zabitej rodzinie z Ukrainy.

Klub Gazety Polskiej Berlin Brandenburg