Data 11 listopada 1918 roku jest w historii Polski, dniem, w którym nasz Naród odzyskał swoją NIEPODLEGŁOŚĆ po 123 latach zaborów. W Białymstoku, w przeddzień tego wydarzenia, organizacje patriotyczne zorganizował Białostocki Marsz Niepodległości. Marsz rozpoczął się 10 listopada 2023 roku o godzinie 19.00 od uroczystego capstrzyku wojskowego, który przekazał sygnał do rozpoczęcia obchodów. Uczestnicy zebrali się przy pomniku 42 Pułku Piechoty, gdzie ustalono zbiórkę.
Radny Miasta Białystok, Paweł Myszkowski przywitał zebranych gości, a rozpoczęcie marszu ogłosił Piotr Żukowski.Odśpiewano wspólnie Hymn Polski. I Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras i przedstawiciel organizatorów Czesław Jakubowicz wygłosili swoje przemówienia, które podkreślały szacunek do historii Polski i jej drogi do niepodległości. Delegacja organizacji Patriotycznych złożyła wieniec pod pomnikiem 42 Pułku Piechoty. Symbolicznym akcentem było odpalenie pochodni przez Kibiców Jagiellonii Białystok co spowodowało że wydarzenie nabrało wyjątkowego charakteru.
Marsz przeszedł w kierunku Cmentarza Wojskowego z 1920 roku, gdzie odbył się Apel Pamięci. Uczestnicy złożyli wieniec i zapalili znicze, oddając cześć żołnierzom poległym za Białystok. Nastąpił wzruszający moment w wykonaniu utworu „Śpij kolego” autorstwa Mieczysława Korzeniewskiego, a modlitwa ks. Jerzego Sziringo wprawiła wszystkich w atmosferę zadumy i refleksji.
Wspólne odśpiewanie Roty, hymnu Polski, stanowił kulminacyjny punkt marszu.
Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości” wybrzmiewały najsilniej wśród zebranych.
11 listopad ma Ojców w osobie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.
Roman Dmowski podsumował istotę tych wydarzeń słowami: „Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować”. Te słowa doskonale oddają ducha Marszu Niepodległości w Białymstoku.
„Głoszono Ją umarłą, a oto jeden z tysiącznych dowodów, że Ona żyje!
Głoszono Ją niezdolną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa! Głoszono Ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać!”
Adam Mickiewicz
Klub Gazety Polskiej Białystok Centrum reprezentowany był przez – Andrzeja Dąbrowskiego, Elę Dmochowską, Piotra Kiercela, Piotra Łuczaja. wszystkich zgromadzonych.
Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska!tekst i zdjęcia: Piotr Kiercel redaktor Klubu Gazeta Polska Białystok Centrum