Tekst alternatywny

Premier dziękuje Klubom „Gazety Polskiej”: Dajecie świadectwo głębokiego patriotyzmu


Portal Niezalezna.pl przytacza słowa listu premiera Mateusza Morawieckiego: – Na progu Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” zwracam się do Państwa z gorącym apelem i prośbą, abyście tego patriotycznego ducha, którego nosicie w sobie, pomogli rozpalić w całym społeczeństwie. Abyście pomogli obronić nasze marzenia o silnej i niepodległej Polsce – napisał w liście do uczestników Zjazdu premier Mateusz Morawiecki. – Z serca dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie, którym udowadnialiście, że nosicie w sobie pasję charakterystyczną dla prawdziwych zwycięzców – dodał.

Rozpoczął się VIII Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Spała 2022. Z tej okazji do uczestników wydarzenia specjalny list skierował premier Mateusz Morawiecki, który przypomniał, że ostatnie miesiące pokazały jak niepewna może być przyszłość, gdy ma się do czynienia z agresorem nieliczącym się z jakimikolwiek zasadami obowiązującymi w cywilizowanym świecie.

– Atak Rosji na Ukrainę dobitnie dowiódł, że mamy do czynienia z najeźdźcą nieobliczalnym i barbarzyńskim. Niestety, unaocznił nam też fakt, że zasadniczym celem Rosji jest unicestwienie tych, którzy nie chcą zaakceptować reguł przez nią narzucanych, nie chcą pogodzić się z „ruskim mirem”. Wobec tych faktów nie możemy przejść obojętnie, bo ta wojna toczy się tuż za polską granicą. Dla milionów ludzi jest doświadczeniem bardzo realnym. Doświadczeniem pełnym grozy i bólu – podkreślił.

– W tym niepewnym czasie, gdy świat znalazł się na dziejowym zakręcie, niezwykle ważna jest wiarygodność tych, którzy trzymają stery rządów w Polsce. Od ich determinacji, właściwej oceny sytuacji oraz wizji tego, jak w obecnej sytuacji mamy układać nasze polskie sprawy, zależy przyszłość kolejnych pokoleń Polaków – napisał, dodając, że „choć nie brak w Polsce takich, którzy nad dobro Ojczyzny przedkładają własne interesy, jesteśmy w stanie dać im odpór”. „Wiemy, że nie możemy się cofnąć, bo dotykamy kwestii najważniejszych, gdzie stawką jest nasza wolność, nasza suwerenność, nasz niepodległy dom”.

Premier wskazał również na rolę Klubów „Gazety Polskiej”, przypominając, że to właśnie one od 17 lat strzegą Polski i „należą do ścisłej awangardy działań obywatelskich na rzecz Ojczyzny – zarówno gdy dzieją się rzeczy dobre, jak i wtedy, gdy trzeba zamanifestować sprzeciw wobec spraw, które naruszają naszą rację stanu”.

– Swoim zaangażowaniem wielokrotnie przełamywaliście Państwo stereotyp „rodzimego imposybilizmu”, mówiący, że jesteśmy skazani na przeciętność, a w naszym kraju nic się nie da zmienić. Wy, poprzez szereg swoich działań, udowadnialiście, że to nieprawda. Że los Polski leży w naszych rękach – stwierdził szef rządu.

– Z serca dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie, którym po wielokroć dawaliście Państwo świadectwo głębokiego patriotyzmu oraz udowadnialiście, że nosicie w sobie pasję charakterystyczną dla prawdziwych zwycięzców – napisał.

VIII Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” potrwa do 2 października.

PEŁNA TREŚĆ LISTU PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO 

Szanowni Państwo, Kluby „Gazety Polskiej” od 17 lat strzegą Polski. Należą do ścisłej awangardy działań obywatelskich na rzecz Ojczyzny – zarówno gdy dzieją się rzeczy dobre, jak i wtedy, gdy trzeba zamanifestować sprzeciw wobec spraw, które naruszają naszą rację stanu. Swoim zaangażowaniem wielokrotnie przełamywaliście Państwo stereotyp „rodzimego imposybilizmu”, mówiący, że jesteśmy skazani na przeciętność, a w naszym kraju nic się nie da zmienić. Wy, poprzez szereg swoich działań, udowadnialiście, że to nieprawda. Że los Polski leży w naszych rękach.

Ostatnie miesiące pokazały jednak jak niepewna może być przyszłość, gdy ma się do czynienia z agresorem nieliczącym się z jakimikolwiek zasadami obowiązującymi w cywilizowanym świecie. Atak Rosji na Ukrainę dobitnie dowiódł, że mamy do czynienia z najeźdźcą nieobliczalnym i barbarzyńskim. Niestety, unaocznił nam też fakt, że zasadniczym celem Rosji jest unicestwienie tych, którzy nie chcą zaakceptować reguł przez nią narzucanych, nie chcą pogodzić się z „ruskim mirem”. Wobec tych faktów nie możemy przejść obojętnie, bo ta wojna toczy się tuż za polską granicą. Dla milionów ludzi jest doświadczeniem bardzo realnym. Doświadczeniem pełnym grozy i bólu.

W tym niepewnym czasie, gdy świat znalazł się na dziejowym zakręcie, niezwykle ważna jest wiarygodność tych, którzy trzymają stery rządów w Polsce. Od ich determinacji, właściwej oceny sytuacji oraz wizji tego, jak w obecnej sytuacji mamy układać nasze polskie sprawy, zależy przyszłość kolejnych pokoleń Polaków.

Rząd tworzony przez Zjednoczoną Prawicę wielokrotnie udowodnił, że zależy mu na silnej i podmiotowej Polsce oraz na Europie Ojczyzn, w której każdy kraj ma prawo do swobodnej egzystencji i rozwoju. Dlatego od lat ostrzegaliśmy europejskich liderów przed Rosją. Nawoływaliśmy ich do otwarcia oczu na imperialne zapędy Kremla. W 2009 roku, w słynnym przemówieniu na Westerplatte, prezydent Lech Kaczyński mówił do zachodnich przywódców wprost: „Nie wolno ustępować imperializmowi, ani nawet skłonnościom neoimperialnym”. Niestety Zachód wolał robić interesy z rosyjskim satrapą i pozostać głuchy na nasze ostrzeżenia. Dziś nikt nie ma wątpliwości, kto miał rację.

Fiasko poniosła również polityka wschodnia naszych oponentów na krajowej scenie politycznej. Ich starania, by międzynarodową pozycję Polski wyznaczały stanowiska Niemiec i Francji, były w istocie polityką zbliżania się do paszczy rosyjskiego niedźwiedzia.

Trudno tę politykę nazwać inaczej, jak strategiczną pomyłką. Niewybaczalnym błędem, od którego mogła zależeć suwerenność naszego kraju. W sytuacji kryzysu Polska mogła być rzucona na pożarcie rosyjskiej bestii i byłaby wówczas kompletnie bezbronna.

Dziś taki scenariusz nam nie grozi. Pod rządami Prawa i Sprawiedliwości Polska dokonała głębokiego przeorientowania w kierunku wzmocnienia własnych zasobów i położenia nacisku na bezpieczeństwo Polski – gospodarcze, energetyczne, jak i militarne. Widać to chociażby w przemianach dokonujących się w polskiej armii, która dynamicznie tworzy nowe komponenty wojskowe i odbudowuje swój potencjał liczebny. Ten skoordynowany rozwój wspierany jest strategicznymi inwestycjami w nowoczesne i sprawdzone uzbrojenie, odpowiadające wymogom współczesnego pola walki.

Takich przykładów znajdziemy więcej. Ich symbolem z pewnością pozostaną otwarte w tym miesiącu – kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, jak i gazociąg Baltic Pipe, dzięki którym nasz kraj odzyskuje niezależność surowcową oraz stwarza możliwości rozwoju kolejnym regionom Polski. Nie możemy zapomnieć też o rekordowych wpływach budżetowych i stabilnych finansach państwa, które pozwalają nam spokojnie patrzeć w przyszłość, nawet pomimo widma kryzysu światowego.

Szanowni Państwo, z całą stanowczością chcę podkreślić, że zawsze byliśmy po stronie wolności, suwerenności i sprawiedliwości. Zawsze byliśmy po stronie polskiej racji stanu. Nasze działania wielokrotnie to potwierdziły i wciąż potwierdzają.

I choć nie brak w Polsce takich, którzy nad dobro Ojczyzny przedkładają własne interesy, jesteśmy w stanie dać im odpór. Wiemy, że nie możemy się cofnąć, bo dotykamy kwestii najważniejszych, gdzie stawką jest nasza wolność, nasza suwerenność, nasz niepodległy dom. I ze względu na przyszłość Polski nie możemy pozwolić, aby nasi polityczni adwersarze roztrwonili strategiczne osiągnięcia ostatnich lat.

Dlatego na progu Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej zwracam się do Państwa z gorącym apelem i prośbą, abyście tego patriotycznego ducha, którego nosicie w sobie, pomogli rozpalić w całym społeczeństwie. Abyście pomogli obronić nasze marzenia o silnej i niepodległej Polsce. Z serca dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie, którym po wielokroć dawaliście Państwo świadectwo głębokiego patriotyzmu oraz udowadnialiście, że nosicie w sobie pasję charakterystyczną dla prawdziwych zwycięzców.

Wszystkim zebranym na Nadzwyczajnym Zjeździe w Spale życzę owocnych obrad i serdecznie Państwa pozdrawiam.

Mateusz Morawiecki

źródło: niezalezna.pl

 

Zjazd_2022.09_30_001