Tekst alternatywny

Wywiad z Adrianem Kubickim – Konsulem Generalnym w Nowym Jorku

Wywiad z Adrianem Kubickim – Konsulem Generalnym w Nowym Jorku

Wywiad A. KubickiDzień dobry państwu jestem gościem nowo mianowanego Konsula Generalnego w Nowym Jorku Pana Adriana Kubickiego

Jacek Szklarski – Dzień dobry

Konsul Adrian Kubicki– Dzień dobry

J.S, – Nowe stanowisko i od razu nowe wyzwania przed panem i pana współpracownikami a także przed nami?

Konsul A.K. – Zdecydowanie, muszę powiedzieć że w pewnym sensie  „szczęśliwie dzieje się”,  iż mogę wykorzystać swoje doświadczenie, które zdobyłem  w zarządzaniu różnego rodzaju kryzysami  będąc pracownikiem Polskich Linii Lotniczych „LOT”.  Dzisiaj mamy sytuacje bezprecedensową i ona oczywiście jest dla nas wszystkich  kryzysowa.

Obecnie mamy do czynienia z dwoma aspektami tego kryzysu.

Po pierwsze Polaków interesuje to co dzieje się w Polsce. Ze względów oczywistych mają dalej związki z Polską. Cześć z nich chce wrócić do ojczyzny z powodu sytuacji, która się bardzo dynamicznie zmienia w jednym i drugim kraju. My staramy się tym Polakom pomóc  najbardziej efektywnie. Organizowane są przez PLL LOT rejsy czarterowe, nie tylko z Nowego Jorku ale w ogóle  całego ogromnego obszaru jakim są Stany Zjednoczone, po to żeby obywatele Rzeczypospolitej mogli bezpiecznie wrócić do kraju do swoich domów, mam głównie na myśli tutaj osoby które są na wczasach, podróżach biznesowych czy odwiedzają znajomych zamieszkałych w USA.

Drugim aspektem jest to co się dzieje w samym mieście i stanie Nowy Jork. Niestety  wszystko wskazuje na to, że jesteśmy w trendzie rosnącym korono- wirusa COVID-19  , kiedy to bardzo wzrasta  liczba osób zakażonych.  W  związku z tym miasto i stan Nowy Jork oraz inne sąsiadujące stany jak Pensylwania i New Jersey wprowadziły restrykcje,  tj. zamknięto szkoły, następne decyzje dotyczyły zamknięcia restauracji i barów. Wspomina się o tym, że częściowo obszary metropolitarne takie jak Nowy Jork mogły by być zamknięte również jeśli chodzi o przemieszczanie się ludzi, nie mówiąc już o systemie komunikacji miejskiej, który obsługuje  Nowy Jork i jest to właściwie główny środek lokomocji tutejszej populacji.

Też jesteśmy zobligowani  to obserwować i wydawać pewne zalecenia a następnie przekazywać te informacje naszym obywatelom i Polonii która tutaj mieszka, dlatego że każde miasto ma swoją specyfikę. To jak problem jest rozwiązywany w Polsce, a jest rozwiązywany w sposób wzorowy, nie zawsze da się zaimplementować w rozwiązaniach, które mogą posłużyć tutaj. Staramy się przekazywać informacje na temat tego co jest w Polsce. Osobiście też rozumiem, że wiele osób  jest zainteresowanych w jaki sposób ta sytuacja jest pod kontrolą w Polsce, dlatego że mają tam rodziny, chcą też wiedzieć czy są one bezpieczne. Z tego powodu staramy się dzielić tymi informacjami z Polski a z drugiej strony bardzo rzetelnie informować o tym co się  dzieje w Nowym Jorku oraz w innych stanach po to aby Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych wiedzieli czego można się spodziewać i jak zachować środki ostrożności żeby byli jak najbardziej bezpieczni.

J.S. – Czy w związku z tym będą  jakieś zmiany w pracy konsulatu ?

Konsul A.K. – Konsulat pozostaje otwarty dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy konsula, ale od dzisiaj  tj. czwartku (19.03 br.) w związku z sytuacją epidemiologiczną w Nowym Jorku odbywa się to według zmienionych zasad. Przede wszystkim zdecydowaliśmy o zawieszeniu wszystkich zaplanowanych wizyt w Konsulacie w zwykłych sprawach, które mogą poczekać, aż sytuacja się ustabilizuje. Robimy to z myślą o zdrowiu naszych obywateli. Służby stanowe i miasta Nowy Jork apelują by w miarę możliwości nie przemieszczać się i nie odwiedzać miejsc publicznych, a mimo to do tej pory sporo osób te zalecenia ignorowało. Sytuacja w samym mieście się pogarsza i mamy dość skokowy przyrost zachorowań na COVID-19, ich liczba w samym mieście Nowy Jork dobija do 2000. Tak więc my również apelujemy: jeśli nie musimy wychodzić – zostańmy domu. Obiecujemy, że sprawy wszystkich tych, których wizyty zostały zawieszone, zostaną załatwione niezwłocznie, gdy miną ograniczenia.

Jest jeszcze jeden powód: spodziewamy się, że będzie przybywało osób, które będą potrzebowały naszej pomocy w związku z chęcią powrotu do Polski bądź w związku z tym, że w różnych miastach będą pojawiały się kolejne ograniczenia epidemiczne. Musimy być do dyspozycji tych osób i wszystkie siły skierować właśnie na ich obsługę.

Jakiś czas temu razem z kolegami konsulami z innych Konsulatów Generalnych w USA zdecydowaliśmy, że wszystkie czynności, które mogą być wykonywane bez osobistego stawiennictwa, są wykonywane właśnie chociażby drogą korespondencyjną.

Tak więc reasumując – wprowadzamy pewne racjonalne ograniczenia i zmiany, ale nadal przyjmujemy naszych interesantów i załatwiamy ich sprawy w różnych kwestiach pilnych i to się nie zmieni. Jest na przykład sporo pytań czy też spraw związanych z wyrobieniem paszportu tymczasowego na powrót do Polski, jesteśmy również do dyspozycji, jeśli możemy w jakikolwiek inny sposób pomóc w nagłych sytuacjach.

Ważne, żeby pamiętać, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i może się zmieniać w zależności od najnowszych wytycznych wprowadzanych przez służby ograniczeń. Warto więc śledzić naszą stronę internetową i media społecznościowe. Ale jedno chcę podkreślić bardzo wyraźnie: niezależnie od tego, gdzie jako konsulowie się znajdziemy, czy będziemy tutaj fizycznie w budynku Konsulatu czy w swoich domach na kwarantannie czy gdziekolwiek indziej, nasi obywatele będą mieli z nami cały czas nieprzerwany kontakt czy to telefoniczny czy e-mailowy i w razie konieczności również osobisty. Będziemy do Państwa dyspozycji cały czas, by nieść pomoc tak, jak to tylko możliwe. Dzięki temu jestem przekonany, że nasi obywatele przebywający w Nowym Jorku i jak sądzę wszystkich innych okręgach konsularnych w USA i na świecie, mogą czuć się bezpiecznie.

 J.S. – Czy może Pan coś powiedzieć na temat pomocy w powrocie  Amerykanów polskiego pochodzenia bądź Polaków amerykańskiego pochodzenia do Nowego Jorku  i okolic?

Konsul A.K . –  Musiał bym się wypowiedzieć w pewnym sensie w imieniu amerykańskich i polskich centralnych władz. Wiemy ze Amerykanie mają możliwość powrotu, dotyczy to osób  z amerykańskimi paszportami. Polski rząd zezwolił nowelizacją rozporządzenia na organizowanie czarterów również wylatujących z Polski, była to odpowiedź miedzy innymi na tę potrzebę. Jest to bardzo dobra wiadomość dla posiadaczy obcych paszportów w tym również amerykańskich. Z informacji jakie posiadam, wynika że Polskie Linie Lotnicze LOT umożliwiają również realizowanie polaczeń czarterowych z Warszawy i innych polskich miast jeśli takie są dostępne do Stanów Zjednoczonych.

Chciał bym poinformować, że samolot który przylatuje po Polaków do Nowego Jorku we czwartek niestety  po raz ostatni, również przywiezie tutaj Amerykanów i zapewne część  z nich są to Amerykanie polskiego pochodzenia oraz Polacy  posiadający amerykańskie paszporty.

Chciał bym  jeszcze ten watek rozwinąć, sytuacja jest dynamiczna i w związku z tym Polskie Linie Lotnicze LOT postanowiły na razie nie realizować rejsów do Nowego Jorku z uwagi na to, że tutaj ta sytuacja epidemiczna jest trochę wyższa niż w innych miejscach w Stanach Zjednoczonych. Na ten moment można kupować bilety na rejsy z Chicago do Warszawy i one będą utrzymane. Zapowiadane są rejsy z innych miejscowości miedzy innymi z Miami, wiec taki wspólny apel od wszystkich Konsuli i Ambasadora Rzeczypospolitej, aby Państwo nie czekali na lot do domu ze swojej miejscowości w której jesteście obecnie na terenie USA, dlatego że na dzień dzisiejszy nikt nie jest wstanie stwierdzić kiedy takie loty będą możliwe do wykonania. Jeśli jest jakikolwiek dostępny możliwy lot z terytorium USA do Polski lub mają państwo możliwość czy dolotu na własna rękę czy dojazdu na własna rękę na to lotnisko to warto to rozważyć. Jest to istotna informacja dla tych z Państwa, którzy chcą wrócić do Polski.  Domyślam się, że jest cześć takich osób które będą chciały tutaj zostać i przeczekać ten trudny czas.

J.S. – Na zakończenie chciałem Panu serdecznie podziękować i pogratulować nominacji, do gratulacji dołącza się Pan Redaktor Tomasz Sakiewicz oraz Pan Prezes Ryszard Kapuściński życząc samych sukcesów.

Konsul A.K. – Bardzo dziękuje, pozdrawiam wszystkich czytelników i słuchaczy.

Rozmawiał: Jacek Szklarski

Filadelfia J. Szklarski

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress