Tekst alternatywny

Zjazd Klubów „GP”. Odprawiono mszę św. w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu


Ostatniego dnia XVI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny i ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Mszę odprawił ks. kanonik Remigiusz Wysocki, kapelan Solidarności i honorowy członek Klubu „GP” w Piotrkowie Trybunalskim.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone corocznie 11 lipca, w rocznicę „krwawej niedzieli”. Jest ono poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej. Zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP z 22 lipca 2016 r.

O ofiarach pamiętają też członkowie Klubów „Gazety Polskiej”. Trzeciego dnia XVI Zjazdu Klubów „GP” w Sulejowie została odprawiona msza św. w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu.

Mszę odprawił ks. kanonik Remigiusz Wysocki, kapelan Solidarności i honorowy członek Klubu „GP” w Piotrkowie Trybunalskim. Jest on stałym bywalcem zjazdów w Sulejowie.

Jak ocenił we wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, zbrodnia wołyńska to jedna z największych tragedii w dziejach narodu polskiego i zarazem jeden z najbardziej przerażających aktów ludobójstwa.

„Zaplanowana i z niewysłowionym okrucieństwem realizowana przez OUN – UPA w piekło cierpienia zamieniła nie tylko Wołyń, ale też liczne wioski Podola, Pokucia czy Małopolski Wschodniej”

– wskazał.

„Z wielkim bólem i trudem o wydarzeniach tych opowiadała mi moja Mama, która urodziła się i mieszkała w Stanisławowie. Od września 1939 w mieście tym szalał terror oprawców sowieckich, a od lata 1941 niemieckich. W tych czasach, w których nikt nie był pewien, czy dożyje następnego dnia, na kresowych wioskach, zwłaszcza od 1942 r., najbardziej obawiano się jednak śmierci z rąk morderców ukraińskich, praktykujących dziesiątki sposobów mordu bestialskiego i krańcowo okrutnego”

– napisał premier.

„Nigdy nie zapomnimy o męczeńskiej śmierci wielu dziesiątek tysięcy Polaków, jak też o bohaterstwie tych, którzy stawali w ich obronie. Nigdy też nie pozwolimy na wymazanie z pamięci czy zakłamanie tej strasznej i ważnej części dziejów”

– zapewnił.

Źródło: https://niezalezna.pl/403003-zjazd-klub-oacute-w-gp-odprawiono-msze-sw-w-intencji-ofiar-ludob-oacute-jstwa-na-wolyniu

belkapodtransmisje
Organizatorzy