Tekst alternatywny

[FOTORELACJA] Klubowicze z całej Polski w XIV rocznicę uczcili pamięć poległych w katastrofie nad Smoleńskiem


 W 14. rocznicę tragedii smoleńskiej Klubowicze „Gazety Polskiej” gromadzili się w całej Polsce w miejscach pamięci katastrofy, aby uczcić pamięć zmarłych w tej tragedii.


APEL | XIV Rocznica Tragedii Smoleńskiej, 10 kwietnia 2024 r.

Pamięć o poległych jest świadectwem godności narodu.

10 kwietnia 2010 r. doszło do tragedii, w której polegli przedstawiciele polskiego państwa pod przewodnictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.  Delegacja leciała rządowym samolotem, by uczcić zamordowanych w Rosji Sowieckiej polskich oficerów. Był to ważny obowiązek dla wszystkich władz niepodległej Rzeczpospolitej, obowiązek który wypełnili płacąc za niego swoim życiem.

Śmierć Lecha Kaczyńskiego była ważnym elementem planów Moskwy podboju Europy Środkowo-Wschodniej. Prezydent Polski od początku swojej kadencji przeciwstawiał się rosyjskiemu imperializmowi i jako jeden z niewielu prawidłowo zdiagnozował zagrożenie płynące z Kremla. Przestrzegał przed polityką ustępstw i naiwną wiarą w to, że Rosja będzie przestrzegać cywilizowanych zasad i międzynarodowego prawa.

Z tego powodu, zarówno w Polsce jak i w niektórych ośrodkach za granicą, spadała na Lecha Kaczyńskiego krytyka nie tylko pozbawiona jakichkolwiek racji ale też często podstawowych norm kultury. Spirali nienawiści wobec głowy państwa nie powstrzymała nawet śmierć prezydenta.

Polskie władze oddały śledztwo w sprawie tragedii Rosjanom a same tłumiły jakiekolwiek podejrzenia o zamach.

Dzisiaj mamy pełną wiedzę o tym co rzeczywiście stało się pod Smoleńskiem. Znamy fakty. Niestety główni odpowiedzialni za tę tragedię i jej tuszowanie nie zostali ukarani. Ich wina ciąży na polskiej i międzynarodowej polityce i prowadzi do kolejnych tragedii. Dlatego nigdy nie wolno nam o tym zapomnieć, w imię solidarności z ofiarami ze Smoleńska, w imię solidarności ze wszystkimi ofiarami rosyjskiego imperializmu, w imię prawdy i dla naszego bezpieczeństwa w przyszłości.

Kluby „Gazety Polskiej”


Rocznicę Tragedii nad Smoleńskiem uczczono w różnych miejscach Polski, gdzie Kluby „Gazety Polskiej” zorganizowały uroczyste obchody upamiętniające ofiary Tragedii. W Warszawie, Red. Tomasz Sakiewicz oraz przedstawiciele Klubów „Gazety Polskiej” m.in. z Warszawy, Milanówka złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem smoleńskim w imieniu wszystkich członków klubów, oddając hołd pamięci ofiar Tragedii.

Klub „Gazety Polskiej” w Gdańsku upamiętnił rocznicę przy tablicy Lecha Kaczyńskiego w Sopocie.

W Gdyni, Społeczne Obchody Rocznicy Tragedii Smoleńskiej miały miejsce w Kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz oraz złożenie kwiatów pod Epitafium Smoleńskim.

Częstochowski Klub „Gazety Polskiej” również uczcił pamięć ofiar w Dolince Katyńskiej w Częstochowie. Wieniec został złożony również na grobie Patrona klubu, ŚP. dr. Janusza Kochanowskiego. Klub uczestniczył również w uroczystościach na Jasnej Górze.

W Zgorzelcu, Msza Św. została odprawiona w Kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej, a po niej odbył się Koncert Pawła Piekarczyka, Barda Strefy Wolnego Słowa.

Klub „Gazety Polskiej” w Tychach uczestniczył we Mszy Św. w intencji Ofiar w Smoleńsku w 2010 roku. Po Mszy Św. złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem Smoleńskim.

W Poznaniu, Klub „Gazety Polskiej” uczestniczyły w uroczystej Mszy św. w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela, a następnie kontynuowały obchody pod Pomnikiem Ofiar Sybiru i Katynia, łącząc je z Apelem Poległych.

W Chrzanowie, Klub „Gazety Polskiej” im. Zbigniewa Wassermana zorganizował uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz Tragedii Smoleńskiej.

W Chicago, Polonia for Poland oraz Klub „Gazety Polskiej” w Chicago w Kościele Św. Ferdynanda odprawił Mszę Św. za Ojczyznę, po której odbyło się spotkanie z Polonią.

Krakowski Klub „Gazety Polskiej” zaprosił na upamiętnienie 14 rocznicy Tragedii Smoleńskiej, które miało miejsce w Katedrze Wawelskiej. Po Mszy Św. odbyły się uroczystości pod Krzyżem Katyńskim.

Piotrkowski Klub „Gazety Polskiej” również uczcił ofiary tragedii smoleńskiej pod pomnikiem katyńskim w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Mszy św. w Kościele Garnizonowym p.w. Św. Barbary Gliwicki Klub „Gazety Polskiej” zebrał się pod Kaplicą Golgota Polska ze swoim już 14- letnim transparentem „Żądamy prawdy o Smoleńsku”. Kol. Ferdynand Morski odczytał Apel Klubów., a kol. Adam Michczyński, radny powtórnie wybrany, złożył wiązankę kwiatów pod tablicą „Smoleńsk 10. 04..2010″

Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu upamiętnili rocznicę zbrodni katyńskiej i smoleńskiej. Wraz z Nowotarską Grupą Mieszkańców Pamięć, mieszkańcami Nowego Targu i innymi organizacjami patriotycznymi uczestniczyli we Mszy Świętej oraz złożyli kwiaty pod krzyżem katyńskim. Przewodniczący nowotarskiego klubu Karol Karpierz odczytał apel klubów w 14 rocznicę tragedii smoleńskiej. Pamiętamy o wydarzeniach z przed 84 oraz 14 lat w imię prawdy i dla naszego bezpieczeństwa w przyszłości.

Elbląskie kluby „Gazety Polskiej”, Pasłęk i radni oddali hołd ofiarom lotu do Smoleńska.

Gnieźnieński Klub „Gazety Polskiej” z gnieźnieńskimi patriotami po mszy św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej złożył kwiaty, znicze i po okolicznościowym wspomnieniu smoleńskiego dramatu odmówiono modlitwę za tragicznie zmarłych przed 14 laty Polaków, którzy udawali się na uroczystości upamiętniające mord katyński.

Klub „Gazety Polskiej” Rypin uczcił pamięć ofiar tragedii smoleńskiej. Odczytano Apel Klubów „Gazety Polskiej” w miejscu pamięci przy obelisku poświęconym tragedii smoleńskiej.

Krakowski Klub Młodych „Gazety Polskiej” uczestniczył w obchodach 14. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.

Klub „Gazety Polskiej” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach zorganizował, jak co miesiąc, obchody Miesięcznicy Tragedii Smoleńskiej – 10.04.2024 r. 14 lat od Katastrofy Smoleńskiej. Najpierw zapaliliśmy biało-czerwone znicze z naszym patriotycznym logo: „Bóg-Honor-Ojczyzna Klub „Gazety Polskiej” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach Strefa Wolnego Słowa” pod Dębem Wolności w miejscu upamiętnienia 10.04.2010 r. Następnie była Msza Św. z modlitwą za Ofiary Zamachu Smoleńskiego z naszej inicjatywy.

Klub „Gazety Polskiej” im. Zbigniewa Wassermanna w Chrzanowie zorganizował obchody 14. rocznicy tragedii smoleńskiej. W uroczystości wzięli również udział członkowie Tow. Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Po uroczystej mszy św. uczestnicy przeszli pod tablice katyńską i smoleńską gdzie po odśpiewaniu Hymnu i odczytaniu Apelu jedna z klubowiczek odczytała własny, okolicznościowy wiersz. Następnie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Uroczystość zakończono wspólną modlitwą w intencji ofiar sowieckiego systemu totalitarnego.

W wielu innych miastach Polski, takich jak m.in. Krosno, Łódź, Opole, Banino czy Węgierska Górka, również zorganizowano Msze święte, modlitwy oraz inne uroczystości upamiętniające ofiary tragedii smoleńskiej. Dzięki zaangażowaniu i solidarności klubów Gazety Polskiej, pamięć o tragicznych wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku zostaje wciąż żywa.