Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Cześć i chwała bohaterom!

Tydzień w Klubach „GP” – 13.03.2019 r.

Cześć i chwała bohaterom!

1 marca obchodziliśmy po raz dziewiąty Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto bohaterów Armii Krajowej, którzy walczyli z Niemcami i Sowietami. Warto pamiętać, że inicjatywę ustawodawczą w sprawie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 r. śp. prezydent Lech Kaczyński. W uzasadnieniu dołączonym do projektu ustawy napisano m.in., że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Liczbę żołnierzy wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 180 tys. To oni, bestialsko torturowani, do końca wierni maksymie: >>Bóg, Honor, Ojczyzna<<, umierali z okrzykiem na ustach: >>Jeszcze Polska nie zginęła!<<”. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie (1 marca) wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej, śp. Janusz Kurtyka. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali strzałami w tył głowy przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę – ostatnich ogólnopolskich koordynatorów walki o wolność i niezawisłość Polski z sowiecką okupacją. Ostatni z Żołnierzy Wyklętych, Józef Franczak „Lalek” zginął 21 października 1963 r. w obławie pod Piaskami (ówczesne woj. lubelskie). To pamięć o nich komuniści chcieli na zawsze wymazać z historii Polski. Jednak uczczono ich 1 marca, organizując w dziesiątkach miejscowości w kraju uroczystości przypominające ich bohaterstwo, niezłomną walkę o wolną Polskę, osobiste tragedie. Kluby „GP”, podobnie jak w ubiegłych latach, były organizatorami, współorganizatorami lub uczestnikami uroczystości poświęconych pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Poznański Klub „GP” spotkał się przy tablicy upamiętniającej poznańskiego Żołnierza Wyklętego Stanisława Kasznicy – ostatniego dowódcy NSZ. Przy tablicy klubowicze złożyli kwiaty, zapalili znicze oraz przypomnieli proces jakiemu był poddany bohater, a także reakcję ówczesnej prasy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wojewody wielkopolskiego, poznańskiego PiS-u oraz innych organizacji patriotycznych działających w Poznaniu.

Delegacja Klubu „GP” w Tychach złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą „Żołnierzy Wyklętych” znajdującą się na Placu Baczyńskiego. Przewodniczący klubu Janusz Jabłoński wspomniał postacie bohaterów i podkreślił jak często prawda i pamięć o tych ludziach jest zakłamywana.

Klub „GP”’ w Koninie uczestniczył w obchodach Święta Żołnierzy Wyklętych w swoim mieście. W parku nadano nazwę Dąb Pamięci gen. „Nila”, pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych złożono wspólnie z radnymi PiS  i zaproszonymi gośćmi wiązanki kwiatów i zapalono znicze, póżniej odbyła się msza św.

W Klubie „GP” Dąbrowa Górnicza odbyło się spotkanie z panem Markiem Franczakiem, synem najdłużej ukrywającego się Żołnierza Wyklętego, sierżanta Józefa Franczaka.
Pan Marek Franczak opowiedział o historii swojej rodziny, nieznanych kulisach życia swojego taty i swoim trudnym życiu dziecka z piętnem wyznaczonym przez komunistów tj. syna bandyty. Po spotkaniu można było kupić książkę „Mój ojciec – sierżant Laluś”. To wywiad rzeka, który przeprowadził z Markiem Franczakiem Kajetan Rajski.

Zespół muzyczny Klubu „GP”  Elbląg II   na zaproszenie Dyrekcji Aresztu Śledczego w Elblągu miał okazję przedstawić koncert słowno-muzyczny poświęcony Żołnierzom Wyklętym dla więźniów. Na koniec koncertu dyrekcja podziękowała za lekcję wychowania patriotycznego, wręczając małą armatkę wykonaną przez osadzonych.

Klub „GP” w Suwałkach brał aktywny udział w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Najpierw odbyła się liturgia Słowa Bożego w konkatedrze św. Aleksandra  w Suwałkach i udział w poczcie sztandarowym Solidarności. Potem nastąpił przemarsz pod pomnik Armii Krajowej i zapalenie biało czerwonych zniczy.

We Wrocławiu Marsz w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym wyruszył z placu Solnego, a zakończenie miało miejsce pod pomnikiem Rotmistrza Pileckiego. Na manifestację zaproszono rodziny z dziećmi, patriotów, kibiców, narodowców i wszystkich, którym leży na sercu dobro Ojczyzny.

W Gliwicach odprawiona została uroczysta msza św. z wojskowym pocztem sztandarowym i kompanią honorową w intencji Żołnierzy Wyklętych. Przed kaplicą „Golgota Polska” z tablicą pamięci gen. Augusta Fieldorfa „NILA” wojskowy Apel Pamięci przeprowadzili żołnierze jednostek garnizonu gliwickiego. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

W Gnieźnie uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, sprawowanej w kościele pw. św. Trójcy. W trakcie modlitwy wspomniano tych, którzy od 1944 roku stawiali opór systematycznemu wprowadzaniu ustroju komunistycznego w Polsce. Podczas nabożeństwa wspomniano również tych, którzy na terenie Ziemi Gnieźnieńskiej działali w dwóch organizacjach podziemnych: Wielkopolskiej Samodzielnej Grupie Ochotniczej „Warta” oraz oddziale „Zielonego Trójkąta”. Po wspólnej modlitwie uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą uczestników podziemia antykomunistycznego, znajdującą się na murze przy kościele farnym.

W Brzozowie uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Starej Wsi. Wojskową Asystę Honorową wystawiła 21. Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy z Przemyśla, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej 35. Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka, 54. Kompania Lekkiej Piechoty z Brzozowa. Uroczystości uświetniała Orkiestra Dęta OSP Fire Band z Brzozowa. Odczytano listy od Prezydenta RP – Andrzeja Dudy oraz Marszałka Sejmu RP – Marka Kuchcińskiego.

W Białymstoku odbył się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W Górze Śląskiej odbył się IV Powiatowy Konkurs „Żołnierze Wyklęci”.

Klub „GP” w Jastrzębiu-Zdroju zorganizował V Jastrzębski Marsz Żołnierzy Wyklętych.

Klub „GP” Zabrze II uczcił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapalając znicze pod tablicą upamiętniającą miejsce ostatniego zamieszkania płk L. Cieplińskiego. Uroczystości poprzedziła msza św. w kościele św. Andrzeja w intencji Patrona Klubu i wszystkich Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych.

W Dobrocinie odbył się już siódmy bieg „Tropem Wilczym”, zorganizowany przez: Obywatelski Ruch Patriotyczny, PiS, Ruch Społeczny im. L. Kaczyńskiego i klub „GP” Dzierżoniów II.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big