Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] „Serce dla Inki” w Gostyninie

Tydzień w Klubach „GP” –  16.10.2019 r.

„Serce dla Inki” w Gostyninie

Gostynin2

Klub „GP” Gostynin

W Gostyninie w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego po mszy św. odprawionej przez ks. Jarosława Wąsowicza, pomysłodawcę ogólnopolskiej akcji „Serce dla Inki” została odsłonięta tablica z piękną rzeźbą, której autorem jest Tadeusz Biniewicz upamiętniającą bohaterską sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK, Danutę Siedzikównę „Inkę”. W tym samym dniu odbyła się również ceremonia nadania nazwy Rondo im. Żołnierzy Niezłomnych rondu na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Legionów. Na Zamku Gostynińskim pan Piotr Szubarczyk z gdańskiego IPN-u we wzruszających słowach przedstawił drogę życiową Danuty Siedzikówny „Inki”. Jego referat był niejako oficjalnym otwarciem wystawy „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci, Danuta Siedzikówna Inka 1928-1946”. Uroczystości towarzyszyła oprawa wojskowa kierowana przez panią major A. Królak, „wspólne gostyninian śpiewanie”, mini recital barda Strefy Wolnego Słowa Pawła Piekarczyka oraz  wzruszający koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego. Zawiązany pół roku temu komitet organizacyjny pracowicie organizował najpierw zbiórkę srebra na serce – urnę, które jest centralnym elementem tablicy pamięci. W sercu dla „Inki” mieści się łuska z salwy honorowej, oddanej w czasie jej pogrzebu w 2016 roku na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku. W łusce jest odrobina ziemi z miejsca, gdzie spoczywały jej szczątki od 1946 roku. Wystawa poświęcona „Ince” zostanie w Gostyninie na dłużej, będzie eksponowana w szkołach. Tablica, przytwierdzona na ścianie kościoła będzie mieszkańcom przypominać postać nie tylko dzielnej sanitariuszki, ale i innych bohaterów polskiej wolności.

Anna Orzeszek-Borkowska, przewodnicząca Klubu „GP” w Gostyninie i inicjatorka Ogólnopolskiej Akcji „Serce dla Inki” w Gostyninie kieruje słowa podziękowania do wszystkich, którzy w znaczący sposób przyczynili się do zrealizowania tej pięknej idei gostynińskiej społeczności. Szczególne wyrazy wdzięczności kieruje do tych wszystkich mieszkańców Gostynina i okolic, którzy zdecydowali się przeznaczyć posiadane przez siebie srebro na wykonanie pięknego serca, które jest najważniejszym, centralnym elementem tablicy. Serce jest mini urną, ale też jest swoistym symbolem wspólnoty tego miejsca, jest symbolem naszej jedności i wierności ideom patriotyzmu, zarówno tego szeroko pojętego, jak i lokalnego, związanego z przywiązaniem do naszej małej ojczyzny. Dzięki ofiarności darczyńców udało się zebrać prawie trzy kg srebra. Szczególne podziękowania należą się księdzu proboszczowi Andrzejowi Rutkowskiemu, który wspierał akcję na każdym etapie przedsięwzięcia i dokładał wszelkich starań, aby ta piękna idea znalazła swoje urzeczywistnienie. Bóg zapłać! Podziękowania dla Tadeusza Biniewicza, który wykonał piękną rzeźbę, tablicę niepowtarzalną, zapewne najpiękniejszą, jaka powstała w ramach ogólnopolskiej akcji Serce dla Inki. Słowa wdzięczności kieruję także do pana rotmistrza Mariana Stefańskiego, twórcy portretów Inki, które zostały podarowane dwóm gostynińskim szkołom i pani Natalii Smyczyńskiej za brawurowo odśpiewany „Hymn Inki” podczas ceremonii odsłonięcia tablicy. Uroczystości zostały w całości przygotowane przez miejscowy klub „Gazety Polskiej”.

Chicago F. OzarowskiW Chicago pożegnano porucznika Filipa Ożarowskiego, który był żołnierzem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Jak relacjonuje Aneta Antoniak z Klubu „GP” w Filadelfii: „Mieszkając na emigracji napisał dwie książki opisujące tragiczne losy ludności polskiej na Wołyniu i ogromną rolę 27 Wołyńskiej Dywizji, która walczyła w jej obronie. Był już ostatnim żyjącym w USA żołnierzem tej Dywizji AK. Podczas żałobnej Mszy Świętej, która odbyła się w kościele św. Jana Brebeuf, Konsul RP w Chicago, pan Piotr Semeniuk, odczytał list od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Zabrali również głos przedstawiciele polskiego parlamentu, pani poseł Małgorzata Wypych i pan poseł Zbigniew Gryglas. Na zakończenie, z racji tego, że porucznik Filip Ożarowski był honorowym członkiem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, przewodniczący Związku Żołnierzy NSZ – Koło Chicago, pan Arkadiusz Cimoch, odczytał biografię bohatera.  W tej smutnej uroczystości, uczestniczył również Jacek Szklarski, przedstawiciel Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, a także członek  Klubu „GP” w Filadelfii, wspominając ostatnią wizytę śp. porucznika Ożarowskiego w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, na obchodach IX Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, gdzie został obdarowany pamiątkowym ryngrafem z wizerunkiem z pomnika ku czci Żołnierzy Niezłomnych. Śp. por. Filip Ożarowski został pochowany na cmentarzu Wszystkich Świętych w Chicago przy honorowej warcie i oprawie NSZ. Cześć i Chwała Bohaterom!”

Bialystok_2019_10_03_2

Klub „GP” Białystok

W warszawskim sądzie odbyła się rozprawa w procesie Róży Thun i Tomasza Sakiewicza i o tej sprawie mówił m.in. red. Sakiewicz  podczas spotkania z członkami Klubu „GP” w Białymstoku. Przypomniał, że zdaniem Róży Thun wystarczy mieć polski paszport, by być Polakiem. Natomiast według Sakiewicza bycie Polakiem to kwestia wyboru, nie paszportu. Europoseł Platformy Obywatelskiej Róża Thun wytoczyła proces red. Tomaszowi Sakiewiczowi po dyskusji, jaka odbyła się w studiu Telewizji Polskiej w 2017 roku, kiedy to Sakiewicz zwrócił się do Róży Thun następującymi słowami: „To, co państwo wyprawiają, to jest przykład kompleksów ludzi, którzy są wyzbyci jakiegokolwiek interesu narodowego. Pani się nie czuje w tej chwili Polką, pani się czuje reprezentantką Niemiec”. Obrażona Thun wyszła wówczas ze studia. M.in. do tej kwestii nawiązał podczas spotkania z członkami Klubu „GP” w Białymstoku przypominając, że zdaniem Róży Thun wystarczy mieć polski paszport, by być Polakiem. Natomiast według Sakiewicza – Można urodzić się w Polsce, a nie czuć się Polakiem. Nie wspierać swoimi czynami kraju – mówił. Nawiązał również do zbliżających się wyborów parlamentarnych wskazując na osobę mającą pomóc w docieraniu z większą energią do mieszkańców regionu – nową przewodniczącą Klubu „GP” w Białymstoku Annę Kamińską. Kamińska zastąpiła na stanowisku przewodniczącej Bożeną Janinę Korzińską, założycielkę klubu, która musiała zrezygnować z dalszej pracy ze względu na stan zdrowia. Tomasz Sakiewicz podziękował jej za dotychczasową owocną współpracę. Zostałam szefową Klubu „GP” w Białymstoku i chcę jak najmocniej rozszerzyć jego działalność. Pragnę rozpropagować bliskie nam idee, wspierać i pracować dla dobra nie tylko Prawa i Sprawiedliwości, ale i całej ojczyzny – mówiła w rozmowie z Niezależna.pl Anna Kamińska. W spotkaniu udział wziął również wiceminister Jarosław Zieliński, poseł PiS Jacek Żalek oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Gdynia

Klub „GP” Gdynia, Sopot II

W Gdyni oraz w Gdańsku odbył się  koncert Jana Pietrzaka pt. „Zwycięska Polska”. W koncercie udział wziął Bartek Kurowski. Podczas koncertu zabrzmiały pieśni patriotyczne i utwory autorstwa Jana Pietrzaka oraz opowiedziano krótką historię 100 lat niepodległości Polski. Organizatorem koncertu były Kluby „GP” Gdynia i Sopot II przy współpracy Fundacji Klubów „Gazety Polskiej”. Sponsorem koncertu był Zarząd Portu Gdynia.

.

.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big