Tekst alternatywny

Tydzień w Klubach „GP” | Stan wojenny – pamiętamy!

Tydzień w Klubach „GP” | 22.12.2021 r.

Stan wojenny – pamiętamy!

Przedstawiciele klubów „GP” w Polsce i za granicą uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Serwis_22.12.2021a_Ramię w ramię z represjonowanymi i organizatorami strajków w tamtych ponurych czasach stanęli ludzie, którzy chcieli pokazać, że pamiętają o tym, co wówczas zgotowali Polakom twórcy stanu wojennego. Przypomniano nazwiska ofiar i nazwiska zdrajców Polski, którzy do dziś nie ponieśli żadnej kary za swoje haniebne czyny, którzy do dzisiaj nie zmyli ze swoich rąk krwi zamordowanych Polaków. Uroczystości odbyły się w większości miast w Polsce. Wszystkim uczestnikom manifestacji jesteśmy winni szacunek i podziękowanie za przypomnienie tamtych ponurych dni. Bo zawsze będziemy pamiętać i przypominać nazwiska bohaterów i ich morderców!

St.Louis_2021_12_13_1

Klub „GP” w St. Louis (USA)

ST. LOUIS (USA) | Klub „GP” w St. Louis (USA) uczestniczył we mszy św. w polskim kościele pw. św. Agaty. Następnie w przykościelnej bibliotece odbyło się spotkanie członków klubu i sympatyków, które poprowadzili proboszcz parafii, ks. Stanisław Poszwa, oraz przewodniczący klubu Ryszard Będkowski. Gościem spotkania był również konsul honorowy pan Wojciech Golik. Otwarto przygotowaną przez pana Marka Jankowicza wystawę, na którą składały się oryginalne fotografie oraz plakaty z okresu stanu wojennego.

.

Łowicz_2021_12_13_ (3)

Klub „GP” Łowicz

ŁOWICZ | W Łowiczu w Bazylice Mniejszej złożono kwiaty pod tablicą znajdującą się na murze Zakładu Karnego upamiętniającą internowanych podczas stanu wojennego działaczy NSZZ „Solidarność”. Pomodlono się i złożono kwiaty przed relikwiami bł. Jerzego Popiełuszki w kościele pijarów pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha. Organizatorami wydarzenia był przewodniczący łowickiego klubu „GP” Wojciech Gędek – przewodniczący komitetu więźniów politycznych oraz NSZZ „Solidarność” oddział Łowicz.

.

.

.

USA 13 grudnia

Kluby „GP” USA

USA | Polonia w USA obchodziła uroczystości 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Obchody odbyły się w Bostonie, przy polskiej parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, centrum życia polonijnego w regionie. Uroczystości rozpoczęły się okolicznościową mszą św. z udziałem byłych opozycjonistów z lat 70. i 80., konsula generalnego z Nowego Jorku Adriana Kubickiego oraz przedstawicieli organizacji polonijnych działających na północno-wschodnim wybrzeżu USA. Organizatorem obchodów były organizacje wywodzące się z klubów „GP” w Bostonie oraz Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego. Zasadniczą częścią obchodów były akademia dla Polonii, koncert wykonany przez uczniów polskich szkół dokształcających, a przede wszystkim spotkanie z wieloma działaczami opozycji w PRL. W swoim przemówieniu konsul Adrian Kubicki dziękował w imieniu Polski zebranym działaczom za poświęcenie w latach opozycji oraz za kontynuację działalności patriotycznej na emigracji, ostatecznie za zwycięstwo na drodze ku wolności. Przypomniał również, że wolności i niepodległości trzeba bronić także dziś.

NowySacz 13 grudnia1

Klub „GP” Nowy Sącz

NOWY SĄCZ | Działacze sądeckiej Solidarności, władze miasta, liczni członkowie klubu „GP” w Nowym Sączu oraz mieszkańcy spotkali się na nowosądeckim rynku, gdzie pokazano okolicznościową wystawę IPN-u „Stan wojenny: 1981–1983”. Wystawę otworzyli dr Dawid Golik oraz prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. Wydarzeniu towarzyszył pokaz historycznych grup rekonstrukcyjnych. Na płycie rynku można było zobaczyć radiowozy MO oraz uzbrojony w pałki i kałasznikowy oddział ZOMO, koksownik, karetkę pogotowia i słynny autobus „ogórek”. Odbyło się spotkanie z naszym klubowiczem Sylwestrem Adamczykiem, autorem książki „Tajemnice sądeckiej bezpieki”.

Paryz ND 13 grudnia2021

Klub „GP” Paryż-Notre-Dame

PARYŻ | W Paryżu oddano hołd ofiarom stanu wojennego pod tablicą-pomnikiem Solidarności przy placu Inwalidów. Działacz opozycyjny Andrzej Dembiński przypomniał swoją spektakularną nielegalną akcję wywieszenia 200-kilogramowej flagi „Solidarności” na wieży Eiffla w lutym 1982 roku. „Chcieliśmy Pokazać Polakom i Francuzom, że Solidarność żyje, że stawiamy opór komunistycznemu reżimowi. I to udało nam się bardzo dobrze” – podkreślił były opozycjonista. „Pamiętamy wszyscy tę akcję wywieszenia flagi na wieży Eiffla. Wszystkie francuskie media o tym pisały i pokazywały tę flagę. To było niesamowite i budujące dla nas, dla Polaków mieszkających we Francji” – stwierdziła Mirosława Woroniecki z klubu „GP” Paryż-Notre-Dame.

.

Czarne 13 grudnia 2021

Klub „GP” Czarne

CZARNE | Klubowicze z Czarnego woj. pomorskie uczestniczyli w koncercie Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka, który odbył się w Pile. Koncert był dedykowany bohaterom ludzi Solidarności w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

.

.

Brzozów_2021_12_14_134

Klub „GP” Brzozów

BRZOZÓW | W powiecie brzozowskim, którego patronem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, od wielu lat obchody rocznicowe mają status uroczystości patriotyczno-religijnej. Od dwóch lat obchodzone są jednocześnie uroczystości rozbicia 13 grudnia 1944 roku więzienia NKWD-UB, znajdującego się w budynku byłego Kolegium Księży Misjonarzy, oraz rocznica stanu wojennego. Mszy św. koncelebrowanej w Bazylice Mniejszej zwanej „Perłą Brzozową, w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie, przewodniczył proboszcz parafii ks. Franciszek Goch. Patriotyczną modlitwę wiernych przygotowaną przez Henryka Kozika, przewodniczącego klubu „GP” w Brzozowie, odczytał kpt. Jan Jastrzębski.

.

Poznań_2021_12_13_1

Klub „GP” Poznań

POZNAŃ | Klubowicze z Poznania uczestniczyli we mszy św. w intencji zamordowanych i represjonowanych w stanie wojennym. Później odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

.

.

.

.

.

.

.

.

NowySacz_40rocznicy

Kluby „GP” Nowy Sącz im. o. Gurgacza SJ

NOWY SĄCZ | W Nowym Sączu odbył się patriotyczny koncert dzięki uprzejmości ks. proboszcza nowosądeckiej fary, Klubowi Inteligencji Katolickiej, który wydarzenie zorganizował, i Muzeum Okręgowemu, które zadbało o oprawę wizualną. Uczestnicy mogli wysłuchać zestawu piosenek patriotycznych w wykonaniu przyjaciela klubu „GP” im. ks. Gurgacza, Tomka Wolaka, jego ojca Stanisława i młodej wokalistki Marysi Ślusarek.

.

.

.

Sandomierz_2021_12_14_3

Klub „GP” Sandomierz

SANDOMIERZ | W Sandomierzu uroczystości rozpoczęły się wspomnieniem o stanie wojennym w Sali Rady Miasta w Ratuszu. Następnie odbyła się msza św. za ojczyznę w Bazylice Katedralnej. Po mszy nastąpił przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikiem „Solidarności” oraz ułożenie krzyża ze zniczy przed figurą Matki Boskiej na Rynku Starego Miasta.

.

SULĘCIN | Klub „GP” w Sulęcinie zorganizował spotkanie z rodziną Piotra Majchrzaka, 19-latka zamordowanego w stanie wojennym przez nieukaranych dotąd zomowców. Odbyła się projekcja filmu, wspomnienia i dyskusja z udziałem brata poległego – Jarosława, bratanka Emila i ojca Jerzego Majchrzaka – weterana poznańskiego Czerwca.

Gliwice 13grudnia

Kluby „GP” Gliwice

GLIWICE | Delegacja gliwickiego klubu „GP” zapaliła znicze w kaplicy Golgota Polska przy kościele garnizonowym pw. św. Barbary, z jedyną w mieście tablicą pamięci tego wydarzenia: „Stan wojenny, kopalnia Wujek 1981”.

.

.

.

.

.

Bydgoszccz_2021_12_13_3

Klub „GP” Bydgoszcz

BYDGOSZCZ | W Bydgoszczy odsłonięto pomnik poświęcony Bohaterom Solidarności Robotniczej i Rolniczej. W uroczystości wziął udział m.in. przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Pomnik został poświęcony przez bp. bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka, po czym została odprawiona uroczysta msza św.

.

.

.

RACIBÓRZ | Klub „GP” w Raciborzu zorganizował otwarte spotkanie z historykiem IPN Katowice, Beno Benczewem, który wystąpił z prelekcją: „Internowani działacze Solidarności z Raciborza i ich dalsze losy” oraz przedstawił „Dokumentację dotyczącą internowanych z całej Polski w raciborskim Zakładzie Karnym”.

Tczew 13 grudnia

Klub „GP” Tczew

TCZEW | W Tczewie klubowicze uczestniczyli w mszy św. w parafii NMP Matki Kościoła na Suchostrzygach. Złożono kwiaty pod tablicą obecnego zakładu EATON, otwarto wystawę: „Stan wojenny w Polsce, na Wybrzeżu, w Tczewie” w Parku Kopernika w Tczewie. Złożono kwiaty pod pomnikiem Solidarności, odbył się też koncert Przemka Radziszewskiego, laureata „Voice of Poland”.

.

.

.

Suwałki 13 grudnia

Klub „GP” Suwałki

SUWAŁKI | Klub „GP” Myśli Patriotycznej w Suwałkach uczestniczył w mszy św. w konkatedrze św. Aleksandra. Następnie złożono kwiaty i zapalono biało-czerwone znicze pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki z logo: „Bóg – Honor – Ojczyzna, Klub Gazety Polskiej – Myśli Patriotycznej w Suwałkach, Strefa Wolnego Słowa”.

.

.

.

.

KLUBY GP | Uroczystości odbyły się też m.in. w Mrągowie, Suchej Beskidzkiej, Bytowie, Krakowie, Szprotawie, Elblągu, Słupsku, Nowym Targu. Pełna relacja na stronie: klubygp.pl

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl

Serwis_22.12.2021

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress